یکشنبه/ 25 مهر / 1400

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سیزدهم (روش محاسبه نفس)

استاد صمدی آملی

روش محاسبه نفس

اگرچه انسان نمی‌تواند شکر تمام نعمت‌های الهی حتی شکر یک نعمت را هم به جای آورد، اما باید به‌ اندازه‌ توان خود شاکر باشد و در مقام شکر از خود اظهار عجز بنماید؛ چنان‌که اهل‌بیت علیهم‌السلام از جمله در مناجات شعبانیه و امام زین‌العابدین علیه‌السلام در صحیفه سجادیه به ما تعلیم فرمودند که خدایا! اگر بخواهیم شکر یک نعمت تو را به‌ جا آوریم نمی‌توانیم؛ زیرا به‌ محض این‌که گفتیم “الحمدلله” از آنجا که او به ما توان و قدرت و حیات و شعور و آگاهی برای گفتن همین الحمدالله را نیز داده‌ است، باید برای همین الحمدلله گفتن نیز شکر دیگری به‌ جای آوریم و نیز کسب توفیق همان شکر دوم خود نیاز به شکر سومی دارد و…

پس شکر نعم الهی درحقیقت به عجز از شکر برمی‌گردد، یعنی به‌جای این‌که عبد، شکر کند حق به نعمت‌هایش می‌افزاید.

لذا اگر به عبد دستور شکرگزاری داد برای آنست که شکرگزاری او موجب ازدیاد نعم الهی گردد که درنتیجه جود حق وجود کثرت می‌یابد و قابلیت عبد را بیشتر می‌کند.

بیشتر بخوانید: حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (مراقبت اخلاقی)

روش محاسبه‌ نفس

برای آنکه شخص در پیشگاه الهی خلاف نکند، اگر همیشه بین اعمال خود و گناهانی که مرتکب شده با آنچه را که خداوند به او عطا فرموده یک نحوه مقایسه کند، تا مقدار زیادی در محاسبه قوی خواهد شد.

اگر شخص با این دیدگاه ببیند که آیا این‌ گونه در پیشگاه حق به سر بردن درست است، کم‌کم خجالت به او روی می‌آورد و سبب می‌شود که حواسش را جمع کند و مرتکب خلاف نشود و همین ها موجب نورانیت او می‌شود تا ان‌شاءالله به‌ مراتب بالاتر دست پیدا کند. عبارت فصل پنجم کتاب اوصاف الاشراف را در این باره نگاه بفرمایید.

ادامه دارد…

بیشتر بخوانید: حکایتی در چیستی بندگی / تأملی بر اسرار التوحید

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا