به گزارش تحلیلک، موج جدید رشد نرخ ارز باعث افزایش جذابیت شرکت های بورسی شد و زمینه رکوردشکنی دوباره بازار سرمایه را فراهم کرد.
بخش عمده شرکت های بورسی از نوسان نرخ ارز تاثیر می گیرند و شماری از شرکت ها، صادرات محورند. بر این اساس، با رشد نرخ ارز درآمدشان افزایش می یابد.
افزایش نرخ ارز از طریق بالا بردن ارزش جایگزینی شرکت ها نیز بر بازار سرمایه تاثیر مثبت دارد و ارزش سهام آنها را بالا می برد.

** رشد دسته جمعی شاخص های اصلی
امروز چهار میلیارد و ۵۶۰ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۵ هزار و ۷۳۲ میلیارد ریال در ۲۸۳ هزار و ۴۵۳ نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، یک هزار و ۷۵۸ واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، یک هزار و ۳۷ واحد رشد داشت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۷۳۳ واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور نیز ۶ هزار و ۱۰۵ واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) چهار هزار و ۴۷۳ واحد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز ۱۱ هزار و ۷۹۰ واحد افزایش یافت.
بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فولاد (فولاد مبارکه)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فملی (ملی صنایع مس)، ونوین (بانک اقتصاد نوین) و پارس (پتروشیمی پارس) بیشترین تاثیر سهم را در رشد شاخص داشتند.

بخوانید!
گزارش بازار بورس : معاملات اولین روز از آخرین هفته اردیبهشت ماه با رشد 1700 واحدی همراه بود

** صدرنشینی گروه پالایشی و فراورده های نفتی در بازار سرمایه
گروه فرآورده های نفتی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۱۷۳ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۵۰۶ میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش ۲ هزار و ۲۳۳ میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش یک هزار و ۹۸۲ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه خودرو با دادوستدی به ارزش یک هزار و ۳۹۸ میلیارد ریال قرار گرفت و گروه بانک ها نیز با معاملاتی به ارزش یک هزار و ۹۷۷ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

** رکوردشکنی فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز بازار سرمایه ۵۸ پله رشد کرد و در جایگاه ۲ هزار ۷۱ واحدی قرار گرفت.
در بازار فرابورس، بیش از یک هزار و ۲۷۶ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از هشت هزار و ۸۶۱ میلیارد ریال دادوستد شد.
برپایه معاملات امروز نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، ذوب (ذوب آهن)، میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه)، مارون (پتروشیمی مارون) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. منبع: ایرنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید