سه‌شنبه/ 5 بهمن / 1400

رکوردشکنی رشد هفتگی قیمت نفت

رکوردشکنی رشد هفتگی قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تاثیر نگرانی های عرضه در بحبوجه افزایش ناآرامی ها در قزاقستان و اختلالات در لیبی، افزایش یافت و به سوی بزرگترین رشد هفتگی از اواسط ماه دسامبر پیش می رود.
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

رکوردشکنی رشد هفتگی قیمت نفت

بهای معاملات نفت برنت ۵۷ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش یافت و به ۸۲ دلار و ۵۶ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته ۱.۵ درصد صعود کرده بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۶۷ سنت معادل ۰.۸۴ درصد افزایش یافت و به ۸۰ دلار و ۱۳ سنت افزایش یافت. شاخص نفت آمریکا روز گذشته ۲.۱ درصد صعود کرده بود.

در شرایطی که نگرانی ها نسبت به مختل شدن عرضه از نگرانی ها نسبت به تاثیر شیوع اُمیکرون بر تقاضا سبقت گرفته است، نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت در مسیر ثبت بیش از شش درصد رشد در نخستین هفته سال نوی میلادی قرار دارند و قیمت های آنها به بالاترین حد از اواخر نوامبر رسیده است.

لوییس دیکسون، تحلیلگر شرکت “ریستاد انرژی” در اظهاراتی گفت: روند صعودی قیمت های نفت عمدتا منعکس کننده التهاب بازار در مواجهه با تشدید ناآرامیها در قزاقستان و ادامه وخامت وضعیت سیاسی در لیبی و کاهش تولید نفت است.

پس از روزها ناآرامی در قزاقستان که طی آن دولت حالت فوق العاده اعلام کرد، روسیه روز پنج شنبه نیروهایش را برای مهار ناآرامی ها اعزام کرد. اعتراضات در مناطق غربی نفت خیز قزاقستان پس از حذف سقف قیمت دولتی بوتان و پروپان در روز سال نو آغاز شد.

در این بین، افزایش تولید از سوی تولیدکنندگان اوپک پلاس با رشد تقاضا همگام نبوده است. تولید نفت اوپک در دسامبر به میزان ۷۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش افزایش یافت در حالی که تحت توافق اوپک پلاس اجازه داشت تولیدش را ۲۵۳ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

تولید در لیبی به ۷۲۹ هزار بشکه در روز در مقایسه با اوج ۱.۳ میلیون بشکه در روز در سال گذشته، کاهش پیدا کرده که بخشی از علت این کاهش، تعمیرات خط لوله بوده است.

اگرچه واریانت اُمیکرون به سرعت در حال شیوع است اما نگرانی های بخش تقاضا با شواهدی از شدت بیماری‌زایی کمتر این واریانت در مقایسه با واریانت های قبلی و تدابیر دولت ها برای مهار شیوع گسترده، تخفیف پیدا کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، وانگ شیائو، محقق ارشد شرکت “گوئوتای جونان فیوچرز” اظهار کرد: ذخایر اندک نفت در اروپا و آمریکا عامل دیگری بوده که از رشد قیمت های نفت پشتیبانی کرده است.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

siha
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x