یکشنبه/ 14 آذر / 1400

رکورد تاریخی که فرهادی و «قهرمان» به دنبالش هستند

رکورد تاریخی که فرهادی و «قهرمان» به دنبالش هستند

روز گذشته ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) سینمای ایران فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی را به عنوان نماینده خود برای شرکت در اسکار معرفی کرد.
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

رکورد تاریخی که فرهادی و «قهرمان» به دنبالش هستند

روز گذشته ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) سینمای ایران فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی را به عنوان نماینده خود برای شرکت در اسکار معرفی کرد. این انتخاب درحالی رخ داد که از آغاز پیش بینی ها درباره فصل جوایز امسال، رسانه های مطرح دنیا از ددلاین و هالیوود ریپورتر تا ورایتی بارها از نماینده ایران به عنوان یکی از شانس های اصلی جوایز بخش بین الملل یاد می کردند.

فیلم «قهرمان» فرهادی امسال به واسطه افزایش اعتبار کارگردان تحسین شده اش در سطح جهان، موفقیت فیلم در جشنواره «کن» و البته پشتیبانی همه جانبه کمپانی آمازون نه تنها برای بخش اسکار بین الملل، بلکه برای بخش های بهترین فیلم سال، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه نیز دورخیز کرده است، اتفاقی که اگر رخ بدهد یک موفقیت عظیم برای فرهادی به شمار می آید.

در طول تاریخ سینما همواره فیلم های غیرانگلیسی زبان برای رسیدن به بخش های اصلی اسکار مسیر سخت تری را در جلوی روی خود داشته اند. برای مثال ۹۲ دوره از برگزاری اسکار گذشت تا یک فیلم غیرانگلیسی زبان یعنی فیلم «انگل» توانست بالاترین جایزه شب مراسم آکادمی را از آن خود کند.

البته جایزه فیلم «انگل» آن سال چنان غیرمنتظره و شوک آور بود که دونالد ترامپ رییس جمهوری وقت آمریکا در واکنش به این انتخاب گفت: اسکار امسال افتضاح بود، بهترین فیلم به اثری از کره جنوبی رسید! این دیگر چه مسخره‌ بازی بود، کم با کره جنوبی مشکل تجاری داریم،‌ به‌ آنها جایزه بهترین فیلم را هم می‌دهیم! نمی‌شود به همان «بر باد رفته» یا مثلا به «سانست بلوار» و آن همه فیلم‌های عالی برگردیم.

حالا اما به بهانه شانس فرهادی و «قهرمان» برای دریافت یک جایزه اسکار در شاخه ای غیر از بخش بین الملل نگاهی به فیلم های غیرانگلیسی زبانی انداخته ایم که توانسته اند در یکی از بخش هایی که عملا منحصر به فیلم های انگلیسی زبان هستند، جایزه بگیرند.

ریچارد شوایتزر اولین کسی بود که با فیلم «مری لوییس» که به زبان آلمانی تولید شده بود توانست جایزه اسکار بهترین فیلمنامه سال ۱۹۴۵ را دریافت کند. فیلمنامه شوایتزر آن سال چنان اعضای اغلب آمریکایی آکادمی را تحت تاثیر قرار داد که یکی از دو جایزه بهترین فیلمنامه سال را در کنار بیلی وایلدر به وی اعطا کردند.

بعد از تابوشکنی شوایتزر تا به امروز ۸ فیلمنامه نویس (برای ۵ فیلم) دیگر به واسطه آثار تولید شده شان در خارج از آمریکا صاحب جایزه اسکار بهترین فیلمنامه شده اند. نام این سینماگرها به این شرح است: آلبرت لاموریس برای «بادکنک قرمز»، پیترو جرمی، انیو دی کانسینی و آلفردو جیانتی برای فیلم «طلاق به سبک ایتالیایی»، کلود للوش و پیر اویترهوون برای «یک مرد و یک زن»، پدرو آلمودوار برای «با او حرف بزن» و بونگ جون هو برای «انگل».

اصغر فرهادی یکی از سینماگران غیرآمریکایی است که یک بار برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» تا مرز دریافت این جایزه و رسیدن به این جمع کوچک پیش رفت با این فرهادی آن سال این جایزه را به وودی آلن کارگردان اسطوره ای سینمای معاصر واگذار کرد.

البته فیلمنامه تنها بخشی نیست که فیلم های غیرانگلیسی زبان جایزه اسکار را از آن گرفته اند، طی بیش از ۹۰ دوره گذشته جوایز اسکار، فیلم های غیرانگلیسی زبان (تولید شده در کشورهای غیرانگلیسی زبان) ۳۹ بار در شاخه های بهترین کارگردانی (میشل آزاناویسوس، آلفونسو کوارون و بونگ جون هو)، بهترین فیلمنامه، بهترین تدوین، بهترین بازیگر نقش اول زن (سوفیا لورن و ماریون کوتیار)، بهترین بازیگر نقش اول مرد (روبرتو بنینی و ژان دوژاردن)، بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلمبرداری، بهترین چهره پردازی، بهترین موسیقی متن، بهترین مستند بلند، بهترین طراحی صحنه و تدوین صدا برنده جایزه اسکار شده اند.

حالا باید منتظر ماند و دید آیا فیلم «قهرمان» فرهادی می توانند به چهلمین فیلم غیرانگلیسی زبان تبدیل شود که یکی از جوایز بخش های غیر از اسکار بین الملل را دریافت کند.

 

منبع: خبرگزاری صبا

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا