یکشنبه/ 2 آبان / 1400

منابع خبری عبری از به تعویق افتادن تصویب کمک یک میلیارد دلاری آمریکا برای تجهیز سامانه گنبد آهنین رژیم صهیونیستی در مجلس سنای این کشور خبر دادند.

روزنامه عبری زبان هاآرتص امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که “راند پل”، سناتور جمهوری خواه آمریکا نشست مجلس سنای این کشور برای تصویب کمک مالی “اضطراری” یک میلیارد دلاری واشنگتن به رژیم صهیونیستی برای تجهیز سامانه های موسوم به “گنبد آهنین” را بی نتیجه گذاشت.

پل ضمن مخالفت با پیشنهاد کمک یک میلیارد دلاری به سامانه گنبد آهنین گفت که آمریکا نباید بودجه خاصی را برای تأمین مالی این سامانه اختصاص دهد.

طبق نوشته هاآرتص، این مخالفت مانع از رای گیری برای تصویب فوری طرح کمک به گنبد آهنین شد و به همین دلیل مجلس سنا رای گیری درباره پیشنهاد تامین بودجه گنبد آهنین را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخت.

این روزنامه همچنین گزارش داد، باب منندز، سناتور دموکرات روز گذشته درصدد جلب رضایت ۱۰ تن از اعضای مجلس سنا برای تصویب طرح کمک یک میلیارد دلاری به سامانه گنبد آهنین بود تا هرچه سریع تر این طرح را تصویب کند اما مخالفت سناتور جمهوری خواه این تلاش را ناکام گذاشت.

پیشتر مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع لایحه اعطای کمک یک میلیارد دلاری واشنگتن به رژیم صهیونیستی برای تقویت سامانه‌های گنبد آهنین را تصویب کرده بود.

قرار بود این لایحه به همراه بودجه مورد بررسی قرار گیرد، اما با توجه به اختلافات بر سر بودجه، این موضوع با مخالفت شماری از نمایندگان مواجه شد.

در نتیجه لایحه اختصاص یک میلیارد دلار به گنبد آهنین اسرائیل به صورت لایحه جداگانه‌ای در دستور کار قرار گرفت و پنجشنبه یکم مهر این لایحه با ۴۲۰ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف به تصویب رسید.

این لایحه برای تصویب نهایی نیاز به تصویب سنای آمریکا دارد.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا