یکشنبه/ 26 سپتامبر / 2021

شرايط صدور کارت واکسن کرونا

سرپرست مرکز مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت، پنجشنبه ۱۸ شهريور اعلام کرد: بهرام عين‌اللهي از همان روزهاي نخست تصدي وزارت بهداشت وعده‌هاي مهم و اميدبخشي در حوزه مقابله با بيماري کرونا داد. اتمام واکسيناسيون گروه‌هاي هدف تا دهه مبارک فجر يکي از اين وعده‌ها بود که حالا با افزايش تعداد مراکز تجميعي واکسيناسيون کرونا، سرعت‌گيري واردات واکسن به کشور ودپو بيش از ۲۱ ميليون دوز واکسن، هر روز به آن نزديک‌تر مي‌شويم.

حضور در کلاس‌ها با کارت واکسن

اما وعده مهم ديگر وزير بهداشت صدور کارت واکسن و ارائه خدمات عمومي از جمله خدمات بانکي، تهيه بليت هواپيما، قطار، اتوبوس و همچنين اقامت در هتل از طريق اين کارت است.

او با تأکيد بر اهميت تزريق واکسن در کشور حضور دانشجويان در کلاس درس در سال تحصيلي جديد را نيز منوط به داشتن کارت واکسيناسيون اعلام مي‌کند. اين اقدام مي‌تواند علاوه بر کاهش محدوديت‌هايي که بر زندگي تک‌تک افراد جامعه سايه انداخته، در قطع زنجيره انتقال بيماري بسيار مؤثر باشد. در حقيقت با اين تدبير و اجرايي شدن آن همانند بسياري از کشورهاي ديگر، آن دسته از افرادي که از تزريق واکسن امتناع مي‌کنند نيز مجبور به پذيرش واکسيناسيون خواهند شد. به اين ترتيب هم جان آنها و هم خانواده‌ها و اطرافيانشان در برابر ويروس کرونا ايمني نسبي خواهد يافت.

در همين راستا وزير راه و شهرسازي نيز از سفرهاي هوشمند براي واکسينه شده‌ها خبر داده و مي‌گويد: اجراي سيستم هوشمند کرونا مدتي است مورد بحث و بررسي قرار گرفته و بر اساس آن مقرر شده، اطلاعات افرادي که هر دو دوز واکسن را دريافت کرده‌اند، وارد اين سيستم شود و محدوديت‌هاي کرونايي مانند ممنوعيت‌هاي سفر براي آنها لغو شود.

همچنين اگر اين افراد واکسينه شده خواستند براي سفر با وسايل حمل‌ونقل عمومي مانند قطار، اتوبوس، هواپيما يا خودروي شخصي خود اقدام کنند، مشکلي براي آنها وجود نخواهد داشت و حتي بدون مشکل مي‌توانند به سفرهاي خارجي بروند.

صدورکارت ديجيتالي دو زبانه واکسن

انتشار اخباري از اين دست سبب شد دريافت کارت واکسيناسيون ديجيتال براي آن دسته از افرادي که هر دو دوز واکسن خود را تزريق کرده‌اند اهميت يابد و البته گروه‌هاي واجد شرايطي که هنوز واکسن دريافت نکرده‌اند نيز به تکاپو بيفتند. البته در اين بين کم نيستند افرادي که کندي واکسيناسيون را دليل بر عدم اجرايي شدن اين تصميم مي‌دانند اما به گفته وزير بهداشت با اقدامات انجام شده در زمينه واردات واکسن و افزايش مراکز تجميعي، ظرفيت واکسيناسيون روزانه به يک و نيم تا دو ميليون دوز در روز خواهد رسيد و تا پايان ماه جاري ۴۰ تا ۵۰ ميليون دوز واکسن کرونا وارد خواهد شد.

از سوي ديگر گروهي از افراد جامعه که در ماه‌هاي گذشته واکسينه شده‌اند و تنها کارت واکسن کاغذي در اختيار دارند نگران وضعيت صدور کارت واکسيناسيون ديجيتال و انجام مراودات اجتماعي خود هستند. هرچند که براي رفع اين نگراني‌ها و تحقق وعده وزير اقدامات زيربنايي مناسبي صورت گرفته است.

علي شريفي‌زارچي، سرپرست مرکز مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت به رفع ابهام‌هاي موجود پرداخته و مي‌گويد: از آنجايي که شرط ورود به بسياري از کشورهاي جهان تزريق دو دوز واکسن و داشتن کارت واکسيناسيون است با اقدامات صورت گرفته و تدابير انجام شده، صدور اين کارت ديجيتال دو زبانه براي افرادي که طي دو هفته آينده قصد سفر به خارج از کشور را دارند، آغاز شده است.

او ادامه مي‌دهد: آن دسته از افرادي که هر دو دوز واکسن را دريافت کرده‌اند، مي‌توانند پس از مراجعه به سايت vcr.salamat.gov.ir اطلاعات شخصي خود يعني نام و نام خانوادگي، شماره گذرنامه، کد ملي و شماره موبايلي که به نام متقاضي است را به ثبت برسانند. براي افرادي که اطلاعات شخصي خود يعني نام و نام خانوادگي و شماره گذرنامه خود را به زبان انگليسي و دقيقاً منطبق با گذرنامه ثبت کرده‌اند کارت صادر شده است اما براي افرادي که نام و نام خانوادگي را بر مبناي گذرنامه ثبت نکرده‌اند متأسفانه اين کارت صادر نشده است.

شريفي زارچي در ادامه تأکيد مي‌کند: پس از تکميل فرايند ثبت‌نام، براي متقاضيان پيامکي حاوي يک لينک ارسال مي‌شود. اگر روي اين لينک کليک شود، کارت واکسن ديجيتال براي فرد متقاضي نمايش داده مي‌شود. اين کارت حاوي «کيوآر کد» است، که با اسکن اين کد توسط گوشي موبايل مي‌توان کارت ديجيتال را روي گوشي تلفن همراه داشت.

ثبت اطلاعات در سامانه سلامت

سرپرست مرکز مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت عنوان مي‌کند: ساير افرادي که طي چند ماه گذشته واکسن کرونا را ترزيق کرده‌اند و قصد سفر خارج از کشور هم ندارند، نبايد نگران باشند زيرا طي دو يا سه روز آينده در همين سايت يک لينک فارسي اضافه خواهد شد.

اين افراد اگر در پايگاه تزريق واکسن معتبر داخل کشور واکسيناسيون را انجام داده باشند و در آن پايگاه اطلاعاتشان ثبت شده باشد ديگر نيازي به مراجعه يا اقدام خاصي ندارند و تنها با ثبت اطلاعات در لينک فارسي سامانه vcr.salamat.gov.ir مي‌توانند بلافاصله پس از ثبت اطلاعات پيامک حاوي اطلاعات کارت فارسي خود را دريافت کنند.

او با تأکيد بر اينکه زيرساخت‌هاي مورد نياز فراهم شده است، مي‌گويد: همه افرادي که واکسن زده‌اند چه نوبت اول و چه نوبت دوم مي‌توانند از اين طريق اطلاعات کارت واکسن ديجيتال کرونا را دريافت کنند. به اين معنا که افرادي که نوبت اول واکسن را دريافت کرده‌اند براي‌شان پيامکي ارسال مي‌شود و اطلاعات پس از نوبت اول تزريق را در کارت خود دريافت مي‌کنند و افرادي که هر دو نوبت را تزريق کرده‌اند اطلاعات کامل واکسيناسيون خود را در کارت ديجيتال واکسيناسيون خواهند داشت.

 

منبع: ایرنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا