حکمت و فلسفه عارفانه

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس یازدهم (قسمت سوم)

شرح مراتب طهارت - علامه حسن زاده آملی

در ادامه سلسله مباحث شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی از رساله “وحدت از دیدگاه عارف و حکیم” علامه حسن زاده آملی به طرح قسمت دیگری از مجلس نهم در خصوص تطهیر قوه خیال یکی از اولیاء الهی می پردازیم.

 

استاد صمدی آملی (مجلس یازدهم شرح مراتب طهارت)

توجه به يک نکته اخلاقي در ارتباط با تصرفات

نکته ديگر اين که در مباحث قبلي عرض کرده بوديم هر کس از جهت نفساني قوي تر شود دستِ تصرّفش در نظام عالم کمتر مي شود.

مثلاً حضرت امير وصي «عَلَيهِ السَلام» نمي فرمايد: حال که من ولي الله ام و کسي هستم که پيامبر در شب معراج هر چه را مي ديد به شکل من مي ديد، چرا بايد معطل باشم و حسن و حسين را با اشاره اي شفا ندهم؟ نه خير اين کار را نمي کند. او مي گويد، همان طور که ديگران براي برآورده شدن حاجات خود نذر مي کنند ما نيز براي بهبودی فرزندان خود نذر مي کنيم. خدا اگر بخواهد خود شفا مي دهد.

اين ها علاوه بر اينکه به ما ادب مي‌آموزند براي ادامه راه به ما دل داری نيز مي‌دهند. همانند اين که شما شخصيت بزرگي را ببينيد که براي رفتن به نقطه اي به جاي اين که از هواپيما يا ماشين شخصی خود استفاده کند به ايستگاه ماشين سواري بيايد و مانند يک فرد معمولي با ديگران همسفر شود و با اين کار  به آنها آرامش دهد.

بیشتر بخوانید: شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی / مجلس یازدهم، قسمت اول

امام زين العابدين «عَلَيهِ السَلام»  نيز در کربلا که مريض بودند براي بهبودي خود هيچ تصرف نکردند. زيرا مي دانستند اراده خدا بر مريضي شان تعلق گرفته و دليلي ندارد از خدا بهبودي خود را از راه تصرف طلب کند.

بخوانید!  حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سوم (لطیفه ای در باب احضار)/2

اگر ميی بينيد شخصي مريضی اش ادامه دارد حتماً نبايد به دنبال اين باشيد که شفاي او را به هر طريقي از خداوند بگيريد. اگر مقرر شده که اين شخص مريض بماند بگذاريد بر همين حال باقي باشد، البته او را دعا کرده برايش دلسوزي بکنيد، و زحمت کشيده او را به نزد پزشک ببرید اما به اين معنا نباشد که حتماً اين مريض بايد شفا پيدا کند. زيرا ما نمي توانيم براي خدا دستورالعمل صادر کنيم.

حضرت آقا در اين مورد تعبيري دارند که: «ايشان بايد امر کند و ما تابع باشيم نه اينکه ما امر کنيم و خدا امرمان را اجرا کند» 

ما در اين موارد خيلي ناقصيم و توجه زيادي به اين مسائل نداريم. ائمه اطهار اين روش را به ما آموخته اند. به خاطر همين حضرت علی «عَلَيهِ السَلام» و حضرت صديقه طاهره «عَلَيهِا السَلام» نذر کردند اگر عزيزانشان شفا پيدا کردند سه روز روزه بگيرند. امام حسن و حسين «عَلَيهِما السَلام» هر دو شفا پيدا کردند و همگي سه روز روزه گرفتند. هنگام افطار روزه روز اول، مسکينی آمد و در خانه ايشان را زد و مقداري غذا خواست. آنها نيز غذای خود را به او دادند. (خدا هم خوب جاهايي انسان را امتحان مي کند. درست همان موقعي که انسان خود نيازمند است او را امتحان مي کند، ببيند آيا مي‌بخشد يا نمي‌بخشد؟ هنر آن است که انسان خود گرسنه باشد و به ديگران بدهد نه اينکه داشته باشد و بخشش کند که البته آن نيز کار آساني نيست.)

روز بعد هم روزه گرفتند و هنگام افطار يتيمي در خانه آن ها را زد. فرمودند: امشب هم نان خود را به او مي دهيم و خود کمتر مي خوريم تا از گرسنگي از پاي در نيائيم. روز سوم هم اسيری در خانه آن ها را زد و آن ها غذاي خود را به او دادند.

بخوانید!  حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سوم (هدف از درس و بحث ها)

بعد مي فرمايند: با اينکه گرسنه بوديم به ايشان داديم اما هرگز از آنها چيزي طلب نمي کنيم. حتي نمي خواهيم از ما تشکري کنند. «إِنَّما نُطْعِمُکُمْ لِوَجْهِ الله لا نُريدُ مِنْکُمْ جَزاءً وَ لا شَکُوراً»

اين بسيار فرمايش بلندي است که انسان هزاران خدمت به ديگران بکند اما هرگز انتظار يک تشکر کردن از ايشان را هم نداشته باشد. اگر اين آداب انسان سازي اهل بيت “عليهم السّلام” در ما پياده شود ما يک پارچه نور مي‌شويم.

ادامه دارد…

کتاب شرح مراتب طهارت از رساله “وحدت از دیدگاه عارف و حکیم” علامه حسن زاده آملی می باشد که توسط استاد صمدی آملی شرح داده شده است.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی ؛ مجلس هشتم (قسمت چهارم)

سوخته

حکایتی در چیستی بندگی؛ تأملی بر اسرارالتوحید

محمد زکی زاده

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوم (فاعل قابل می خواهد)

سوخته

دیدگاه خود را ثبت کنید