دوشنبه/ 26 مهر / 1400

شعر جعلی به‌ نام مولانا در «کتاب‌ باز»

در برنامه «کتاب‌باز» با اجرای سروش صحت، اردشیر رستمی هنرمندی که با بازی در نقش «شهریار» در ذهن‌ عموم مردم مانده و حافظه شعری خوبی هم دارد شعری را به نام مولانا خوانده است که کمپین مبارزه با نشر جعلیات اعلام کرده این شعر از مولانا نیست.

البته پیش‌تر نیز شاهد منسوب کردن شعرهای جعلی به شاعران مطرح توسط سلبریتی‌ها و در برنامه‌های تلویزیونی بوده‌ایم.

این‌بار اردشیر رستمی، کاریکاتوریست، تصویرساز، شاعر و بازیگر در برنامه تلویزیونی «کتاب‌باز» که با اجرای سروش صحت در شبکه نسیم و با محوریت کتاب پخش می‌شود، شعری را به نام مولانا خوانده که اعلام شده از آنِ او نیست؛ «ای که می‌پرسی نشان عشق چیست؟/ عشق چیزی جز ظهور مهر نیست».

کمپین مبارزه با نشر جعلیات که چند سالی است با همکاری فرزندان عده‌ای از نویسندگان و شاعران و نیز استادان دانشگاه در حوزه معرفی آثار ادبی جعلی فعالیت می‌کند با هشدار دوباره این موضوع نوشته است:

«آقا و خانم سلبریتی!
مهمانان محترمِ برنامه‌های فرهنگی!
ای کسانی که تریبون صدا و سیما را در اختیار دارید!
ای کسانی که در فضای مجازی مخاطبان زیادی دارید!
ادبیات را بازیچه دست خود نکنید، «لطفاً.»

اگر هم قصد اظهار فضل دارید، لطف بفرمایید شعر یا نثری را که قرار است از قول بزرگان بخوانید از منابع موثق و از کتاب‌های معتبر انتخاب کنید و به صفحه‌های مجازی اعتماد نکنید.

پیش‌تر نیز سیدمحمود انوشه در قسمتی از برنامه تلویزیونی «دورهمی» که در دی‌ماه سال گذشته از تلویزیون پخش شد، بیت‌هایی را منتسب به مولانا معرفی کرده و خوانده و گفته بود که بنای زندگی‌اش را تغییر داده است.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا