یکشنبه/ 2 آبان / 1400

شمالی‌ ترین جزیره جهان کشف شد

به گزارش فرانس۲۴؛ گروهی از محققان در ماه ژوئیه برای جمع آوری نمونه‌هایی به جزیره oodaaq که از سال ۱۹۷۸ شمالی‌ترین جزیره جهان شناخته شده بود سفر کردند اما هنگامی که آنها موقعیت مکانی خود را با مقام دانمارکی که مسئول ثبت جزایر قطب شمال بود بررسی کردند، ۸۰۰ متر در موقعیت شمالی‌تری قرار گرفته بودند. این بدان معنی بود که آنها مکان قبلی را نیافته و یک موقعیت مکانی جدید را کشف کرده بودند.

این جزیره در طول یک سفر تحقیقاتی محققان دانمارکی و سوئیسی کشف شده است. تیم تحقیقاتی پس از اعزام اولیه در ژوییه موفق به یافتن جزیره مذکور نشده اما با موقعیت جدید متوجه شدند که در یک جزیره جدید قرار دارند که پیش از این نمی‌شناختند.

جزیره oodaaq در ۷۰۰ کیلومتری قطب شمال است و این جزیره جدید ۷۸۰ متر با آن فاصله دارد. محققان قصد دارند نام این جزیره را Qeqertaq Avannarleq بگذارند که به معنی «شمالی‌ترین جزیره» است.

البته محققان می‌گویند نمی‌توان اطمینان یافت که این جزیره تا سال های بعد باقی بماند چرا که طوفان‌های بسیار قدرتمند ممکن است آن را ناپدید کنند.

گفتنی است قلمروی قطبی دانمارک پیش از این و در سال ۲۰۱۹ نیز محل بحث و جدل‌های بسیاری شده بود چون ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا گفته بود قصد دارد آن را از دانمارک بخرد.

 

منبع: آخرین خبر

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا