شنبه/ 24 مهر / 1400

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سیزدهم (عالم به سرالقدر)

استاد صمدی آملی

عالم به سرالقدر

گاه انسان به فقیری کمک می‌کند، اما به واسطه یک گناه آنچه را که از قبل انجام داده حبط می‌کند. همان‌ طور که در کتب کلامی به تبع قرآن کریم مطرح‌ شده، انسان باید مراقبت داشته باشد تا حبط و باطل شدن اعمال برایش پیش نیاید.

آن‌ ها که اصلا اهل عبادت نیستند، حسابشان از این مجموعه جداست. اما آن‌ها که بسوی عبادت خداوند آمده‌اند اگر چه عبادت برایشان دشوار است، اما حفظ عبادت انجام‌ شده، به‌ مراتب از انجام آن مشکل‌تر است.

خصوصا که فرموده‌اند انسان باید همیشه ظاهر و باطن خود را حفظ کند تا چیزی از او صادر نشود که حسناتش را باطل گرداند. حفظ ظاهر، شاید برای افراد قابل‌ تحمل باشد، اما حفظ باطن به‌ مراتب دشوارتر است؛ زیرا باطن به سرائر شخص برمی‌گردد و سریره یک شخص ممکن است به یک نحوه از ظاهر او جدا باشد.

حضرت آقا روحی فداه در هزار و یک نکته، عبارتی به این مضمون دارند که عالم به سرالقدر، گاه به یک فقیر می‌بخشد، اما به فقیر دیگر نمی‌بخشد. اگر بخواهیم این مسئله را به تمثیل بیان کنیم، مثل این است که دو نفر کنار هم نشسته‌اند که یکی از آن‌ها فقیر است و واقعاً غذایی برای خوردن ندارد، اما دیگری غذا خورده و کاملاً سیر است و علاوه‌ بر آن غذای اضافی هم دارد و عالم به سرالقدر به آن کسی که غذا خورده ببخشد و به آن دیگری که گرسنه است نبخشد.

بیشتر بخوانید: حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سیزدهم / معنای مراقبت

ممکن است کسی که این صحنه را می‌بیند بگوید این آقا طرف‌دار سرمایه‌دار است، در حالی‌ که اگر از خودش بپرسی می‌گوید چون شما از سرالقدر آن دو شخص آگاهی ندارید، نمی‌دانید چه خبر است.

این‌ که از جنبه ظاهر دست بلند کرده و می‌گوید می‌خواهم، در باطن می‌گوید نمی‌خواهم و دیگری که به‌ ظاهر دست‌ دراز نکرده، از جنبه باطن خواهان است و من وظیفه دارم براساس علم به سرالقدر به کسی که حقیقت و باطنش خواهان است بدهم.

انسان نباید دهان تشنه را بدون آب بگذارد. اگر از میان دو نفر دهانی تشنه باشد و بگوید آب می‌خواهم و دیگری بگوید نمی‌خواهم، باید به کدام آب داد؟ من و شما جز ظاهری نمی‌بینیم و از باطن بی‌خبریم، اما او باطن را می‌بیند و به آنکه خواهان است می‌بخشد.

ادامه دارد…

بیشتر بخوانید: حکایتی در چیستی بندگی / تأملی بر اسرار التوحید

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا