آموزش آشپزی آموزش کسب و کار های خانگی

طرز تهیه یک خورشت فسنجان خوشمزه

خورشت فسنجان

با شروع فصل سرما خوردن غذاهایی با طبع گرم لذت بخش خواهد بود و قطعاً فسنجان یکی از آن غذاهای لذت بخشی هست که خوردن آن در فصل سرما توصیه می‌شود.

 

مواد لازم برای تهیه خورشت فسنجان

گردوی چرخ شده ۳۰۰ گرم

مرغ به میزان لازم

رب انار یک قاشق غذاخوری

روغن یک قاشق

یک عدد سیب درختی

پیاز رنده شده ۱ عدد متوسط

 

روش تهیه خورشت

ابتدا گردوها را با کمک چرخ گوشت دو بار چرخ می‌کنیم تا خورشتمان روغن زیاد بیندازد. (در صورتی که چرخ گوشت در دسترس ندارید می‌توانید از غذاساز استفاده کنید)

در ادامه پیاز را با رنده‌ی ریز رنده می‌کنیم و درون یک قاشق روغن مایع تفت می‌دهیم و سپس گردوی چرخ شده را به آن اضافه می‌کنیم و کمی تفت می‌دهیم.

یک قاشق رب انار و یک قاشق شکر به آن اضافه و درنهایت دو تا سه لیوان آب اضافه می‌کنیم و اجازه می‌دهیم تا بدون اینکه در قابلمه را بگذاریم به جوش بیاید.

بعد از جوش آمدن می‌گذاریم ده دقیقه به همین حالت بجوشد و درنهایت در آن را می‌گذاریم و اجازه می‌دهیم بجوشد. ۶ تا ۷ ساعت زمان می‌برد تا یک فسنجان کاملاً جا بیفتد.

دو ساعت مانده به اتمام زمان پخت مرغ را (سینه یا ران فرقی ندارد) به تکه های کوچک تقسیم می‌کنیم و به خورشت اضافه می‌کنیم.

همچنین اضافه کردن یک عدد سیب درختی رنده شده به خورشت فسنجان لعاب و عطر خوبی به آن می‌دهد و این کار را ۱ ساعت مانده به اتمام زمان پخت انجام می‌دهیم.

فراموش نکنید که مزه خورشتتان را در انتها بچشید و در صورت نیاز بسته به ذائقه‌تان به آن شکر یا رب انار اضافه کنید. (میزان رب انار و شکر دلخواه است و بسته به سلیقه افراد متفاوت است.)

 

نکات مهم برای تهیه خورشت فسنجان

لازم به ذکر است برای اینکه یک خورشت فسنجان خوشمزه داشته باشیم کیفیت گردوی استفاده شده بسیار مهم است و تا حد امکان از گردوهای سیاهی که به اسم گردوی فسنجانی به فروش می‌رسد استفاده نکنید. راز این که یک خورشت فسنجان به مقدار زیاد روغن بیندازد هم بستگی به گردو دارد که دو بار چرخ شده باشد و هم اینکه طی زمان طولانی با درجه حرارت کم جا بیفتد.

از رب گوجه فرنگی هم در این خورشت استفاده می‌کنند که این امر کاملاً سلیقه‌ای است.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

کیک زبرا خوشمزه و آسان

حلیم بادمجان غذایی برای مشکل پسندان

فائزه لوائیان

آموزش پخت شیرنی های نوروز؛ طرز تهیه شیرینی پنجره ای

مهسا شیرازیان

دیدگاه خود را ثبت کنید