طلا بخریم یا نه ؟ / در سال جدید قیمت طلا رو به کاهش است یا افزایش؟

طلا بخریم یا نه ؟ / در سال جدید قیمت طلا رو به کاهش است یا افزایش؟

قیمت طلا دیروز ۷ فروردین ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۸۰ هزار تومان رسیده و تا ورود به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی راه زیادی ندارد. اما سیگنال‌های جهانی و داخلی، بیانگر افزایش قیمت طلاست یا کاهش آن؟

طلا بخریم یا نه/ در سال جدید قیمت طلا رو به کاهش است یا افزایش؟

 

سیگنال‌های جهانی، بیانگر افزایش قیمت طلاست. اگرچه برخی گمان می‌کردند که مسدود شدن کانال سوئز و افزایش قیمت نفت می‌تواند قیمت جهانی طلا را کاهش دهد اما قیمت طلا مقاومت کرد و نه تنها ارزان نشد که اندکی افزایش قیمت را هم تجربه کرد.
از طرف دیگر موج جدید کرونا در برخی از کشورهای اروپایی منجر به قرنطینه جدید شده است. در یک سال گذشته افزایش شیوع کرونا، عامل مهمی در افزایش قیمت جهانی طلا داشته است و اکنون هم مجددا سیگنال افزایش قیمت طلا در راه است.

جز این، آمریکا در انتظار ارائه بسته محرک مالی بایدن است. رئیس فدرال رزرو آمریکا اعلام کرده در دوره شیوع کرونا اگرچه اقدامات حمایتی خوبی برای بهبود اقتصاد انجام شده است اما «فرایند بهبودی اقتصاد هنوز تکمیل نشده و به همین دلیل فدرال رزرو به پشتیبانی از اقتصاد آمریکا تا هر زمان که نیاز باشد ادامه می‌دهد.»

تحلیلگران معتقدند این جمله خبر خوبی برای بازار طلاست و احتمالا سیگنال افزایش قیمت طلای جهانی است.

ثبات یا کاهش قیمت؟

در بازار داخل اما گمانه‌ها نشانگر ثبات قیمت طلاست. به خصوص که بسیاری از کارشناسان معتقدند حداقل تا انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه، هم قیمت ارز و هم طلا ثابت می‌ماند.

از آن جمله محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر گفته «با توجه به انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۴۰۰ بعید است تا ۶ ماه اول سال ۱۴۰۰ بازار نوسانات قیمتی شدیدی را تجربه کند و تا آن زمان نرخ طلا و سکه در بازار، نوسان اندکی دارد و بازار به ثبات می‌رسد.

اما از طرف دیگر باید دید روند قیمت دلار در بازار داخل چگونه است. قیمت ارز در صرافی ملی همچنان در محدوده ۲۴ هزار تومان در نوسان است و اندکی کاهش یافته است. از طرف دیگر، دیروز قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین امضا شد و برخی می‌گویند این قرارداد می‌تواند قیمت دلار را کاهش دهد.

همچنین قرار است جلسه مجمع تشخیص درباره بررسی FATF در فروردین ماه بررسی شود و نتیجه این جلسه بر قیمت بازار ارز و بعد از آن بازار طلا اثر قابل توجهی دارد.

به عبارتی می‌توان گفت فضای بازار جهانی طلا میل به صعود دارد و قیمت دلار در داخل ایران فعلا هنوز ثابت است و حتی ممکن است اندکی کاهش پیدا کند. در این صورت کاهش قیمت دلار، افزایش جهانی قیمت طلا را خنثی می‌کند و قیمت‌ها در همین محدوده می‌ماند.

اما در صورت افزایش قیمت دلار در داخل و افزایش قیمت جهانی طلا می‌تواند قیمت طلا در داخل را افزایش دهد.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اخبار داغ

آخرین مطالب

اسکرول به بالا