یکشنبه/ 2 آبان / 1400

طوفان شاهین تندترین باد پاییز چابهار در ۴۰ سال اخیر را رقم زد

مسئول واحد آمار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت باد متأثر از چرخند شاهین در چابهار به ۴۲ نات رسید که نه تنها در این موقع از سال بلکه در تمام طول فصل پاییز این شهر در ۴۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.

حمیدرضا بهجتی: سریع ترین بادی که تا پیش از این در فصل پاییز چابهار ثبت شده، ۳۶ نات بوده که مربوط به حدود ۴۰ سال قبل یعنی مهرماه سال ۱۳۶۱ است.

وی ادامه داد: عمده رکوردهای بادی ثبت شده در چابهار ناشی از تندبادهای سامانه های همرفتی است که هم کوتاه مدت است و هم خیلی سریع، اما در زمان فعالیت چرخند شاهین، باد شدید برای چندین ساعت در چابهار جریان داشت.

مسئول واحد آمار هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به بارش های ناشی از چرخند شاهین نیز اشاره کرد و گفت: در جریان فعالیت این چرخند ۶۸ میلی متر بارش در چابهار ثبت شد که این مقدار بارش در کمتر از۲۴ ساعت باریده است.

وی افزود: بررسی داده های اقلیمی چابهار نشان می دهد که این حجم بارندگی در این موقع از سال یعنی مهرماه نیز برای نخستین بار در ۴۰ سال اخیر بوده است.

بهجتی اضافه کرد: میانگین بارش پاییز چابهار در بلند مدت ۳۳ میلی متر است که بارش شبانه روز گذشته این شهر  ۲ برابر پاییز بلندمدت بوده است.

 

ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا