علت آسیب پذیری گروه خونی A نسبت به کرونا

علت آسیب پذیری گروه خونی A نسبت به کرونا

چرا گروه خونی A نسبت به کرونا آسیب‌پذیرتر است؟

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که برخی از گروه‌های خونی نسبت به کرونا در معرض آسیب بیشتری هستند. با این حال تا کنون توضیح خاصی برای این موضوع ارائه نشده بود. ولی اکنون مطالعه‌ی جدیدی در این زمینه انجام شده که نشان می‌دهد کرونا ویروس جدید ترجیح بیشتری برای متصل شدن به آنتی‌ ژن‌های موجود در سلول‌های سیستم تنفسی افرادی دارد که گروه خونی A دارند.

اینکه چرا آنتی‌ژن این گروه خونی مورد توجه ویروس قرار می‌گیرد شناخته شده نیست، ولی مشخص شده است که آنتی‌ژن نقش مهمی در این موضوع دارد و گروه خونی A نیز بیشتر از دیگر گروه‌های خونی در معرض آسیب ناشی از کرونا ویروس جدید است. نتایج این یافته‌ها در مجله‌ی Blood Advances منتشر شده است.

بیشتر بخوانید: آمار کرونا ۷ فروردین ۱۴۰۰ / ۸۵ نفر از هموطنان جان باختند

علت آسیب پذیر بودن گروه خونی A نسبت به کرونا

دکتر «شان استوول» از بیمارستان دانشگاه بوستون می‌گوید: «مشاهدات ما نه تنها مکانیسم برهم کنش ویروس با آنتی‌ژن را نشان داده است، بلکه اثر گروه خونی بر روی ابتلا به ویروس را نیز مشخص کرده است.»

کرونا ویروس جدید سلول‌های بدن انسان را با گیرنده‌ی «RBD» خود مورد حمله قرار می‌دهد. این گیرنده بر روی پروتئین تهاجمی ویروس قرار دارد و ویروس از آن برای چسبیدن به سلول میزبان و وارد شدن به آن استفاده می‌کند. محققین در این مطالعه نحوه‌ی چسبیدن گیرنده‌ی RBD به آنتی‌ژن گروه‌های مختلف خونی را در سیستم تنفسی و خون افراد مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها گروه‌های خونی A، O و B را با یکدیگر مقایسه کردند.

علت آسیب پذیری گروه خونی A نسبت به کرونا

در واقع دو آنتی‌ژن وجود دارد که گروه خونی فرد را مشخص می‌کنند؛ «A» و «B». کسی که آنتی‌ژن A را داشته باشد دارای گروه خونی A خواهد بود. کسی که B را داشته باشد، گروه خونی B خواهد داشت. کسی که هر دو را داشته باشد گروه خونی AB دارد و کسی که هیچکدام از آنتی‌ژن‌ها را نداشته باشد، دارای گروه خونی O خواهد بود.

آنتی‌ژن‌ها معمولاً در گلبول‌های قرمز یافت می‌شوند ولی با این حال در دیگر سلول‌ها مانند سلول‌های دستگاه تنفسی نیز یافته می‌شوند. محققین دریافته‌اند که گیرنده‌ی RBD کرونا ویروس جدید تمایل بیشتری دارد که به آنتی‌ژن A موجود در سلول‌های دستگاه تنفسی وصل شود. البته مشاهدات نشان داده است که ویروس تمایل متفاوتی نسبت به آنتی‌ژن موجود در گلبول‌های قرمز افرادی که دارای گروه خونی A هستند ندارد.

استوول می‌گوید: «با این توضیحات می‌توان دریافت که چرا کرونا ویروس جدید افراد دارای گروه خونی A را بیشتر آلوده و مبتلا می‌کند. گروه خونی به طور کل چالش برانگیز است. زیرا فقط به ارث می‌رسد و نمی‌توان آن‌ را تغییر داد. با این حال اگر بتوانیم درک کنیم که ویروس چگونه با گروه‌های خونی مختلف بر هم کنش دارد، می‌توانیم راهی برای پیشگیری از بیمار شدن افراد بیشتر پیدا کنیم.»

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اخبار داغ

آخرین مطالب

اسکرول به بالا