عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان

0

بوی بد دهان

عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان:

بوی بد دهان یکی از مشکلات متداول در جامعه است که می تواند علت های مختلفی داشته باشد. بوی بد دهان و دندان ناشی از عوامل مختلفی است اما در اکثر موارد قابل درمان می باشد. در ادامه به معرفی این عوامل می پردازیم.

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان:

یکی از اصلی ترین  مواردی که می توان به آن اشاره کرد مسواک نزدن و عدم رعایت بهداشت است. تکه های ریز غذا در بین دندان ها باقی می مانند و فاسد و بد بو می گردند و بوی نامطبوع ایجاد می کنند.

زبان‌تان را هم مسواک بزنید: زبان شما محل تجمع باکتری‌هاست؛ بنابراین مسواک زدن زبان می‌تواند بوی بد دهان را کم کند. می‌توانید از مسواک‌هایی استفاده کنید که قسمت مخصوص تمیز کردن زبان دارند.

tongue scraper 1280x960 300x225 - عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان

درمانهای نادرست دندانپزشکی:
در صورت درست انجام نشدن خدمات پزشکی نظیر ترمیم و پر کردن دندان ها، خرده های مواد غذایی در بین آن ها گیر کرده و باعث پوسیدگی این مواد و ایجاد بوی بد دهان می‌گردد.

دندان های پوسیده و عفونی:
خرده های مواد غذایی در داخل حفره های ایجاد شده در دندان های پوسیده جمع می شوند. حفره های ایجاد شده در اثر پوسیدگی محیط مناسبی برای تجمع و رشد میکروب ها هستند که باعث متعفن شدن مواد غذایی در این ناحیه و ایجاد بوی نامطبوع می گردند.

جرم دندان:

جرم دندان محل مناسبی برای پرورش میکروب هاست و سبب تکثیر آن ها می شود. به همین خاطر یکی از عواملی است که باعث ایجاد بوی بد دهان می شود.

بخوانید!  ارتودنسی: رفتارهای اشتباه در کودکی

shutterstock 767400841 1500x630 300x126 - عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان

ناهنجاری های دندانی:
ناهنجاری و بدقرار گرفتن دندان ها باعث می‌شود که دندان ها از دسترس مسواک دور باشند و فشار غذا خوردن هم نتواند به طور طبیعی آن نواحی را تمیز کند. که این امر باعث بدبویی دهان می‌گردد.

استعمال دخانیات به خودی خود بوی ناخوشایندی برای دهان ایجاد می‌کند. افراد سیگاری معمولا دچار بیماری لثه می‌شوند که خودش منشأ بوی بد دهان است.

TD April2018Blog BadBreath 300x140 - عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان

 بیماری های گوارشی اختلالات و تغییرات هورمونی نیز می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان باشند.

همچنین می توان از دیگر عوامل بوی بد دهان به عفونت راه های هوایی، تنفس از طریق دهان و گرسنگی اشاره کرد.

دکتر احسان دره شیری

مجله ی اینترنتی تحلیلک

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید