عوامل موثر رشد قد کودکان و نوجوانان و بررسی آن

عوامل موثر بر رشد قد

در سال هاى اخیر، بسیارى از خانواده ها توجه ویژه و بعضا افراطى نسبت به افزایش قد فرزندان خود پیدا کرده اند که متاسفانه به دلیل عدم آشنایی با عوامل موثر بر رشد قد در برخى موارد این حساسیت بیش از حد به کودکان و نوجوانان هم منتقل مى شود و منجر به آسیب روحى و جسمى آن ها می شود.

همیشه به یاد داشته باشیم تلاش خانواده ها باید در راستاى سلامت عمومى و شکل گیرى شخصیت فرزندان باشد نه معیارهاى ظاهرى.

رشد کودکان و نوجوانان از جمله رشد قدى تابع عوامل متعددى است. مهم ترین عامل، زمینه ژنتیکى هر فرد است که از نسل هاى مختلف (و نه فقط از مادر و پدر) به او منتقل مى شود.

 

برخى عوامل محیطى هم در زمینه رشد قد موثر هستند که مهم ترین آن ها عبارتند از

۱. خواب عمیق کافى شبانه: بعد از سن یک سالگى، خواب عمیق شبانه از حدود ساعت ده و نیم تا حدود شش و نیم صبح به ترشح هورمون رشد کمک مى کند. (به پست های مربوط به خواب مراجعه کنید)

۲. آرامش روحى و پرهیز از تنش هاى عصبی در خانواده

۳. پیشگیرى و کنترل اضافه وزن کودکان و نوجوانان که نقش بسیار زیادی در تعیین سن بلوغ و روند افزایش قد دارد. (پست هاى مربوط به چاقى را مطالعه کنید)

۴. عدم تماس با مواد شیمیایی مانند لوازم آرایش و وسایل پلاستیکى نامرغوب

۵. محدود کردن مصرف نمک، مواد قندى و انواع مواد غذایى حاوی مواد نگهدارنده از جمله غذاهاى فوری (فست فود)

۶. تعادل در مصرف گروه هاى مختلف غذایى بر اساس راهنماى بشقاب غذاى سالم

۷. مصرف مواد غذایى حاوى اسید آمینه لوسین (Leucine) از قبیل: تخم مرغ، بادام زمینى، بادام، گوشت پرندگان، ماهى، نخود، عدس، جو، کنجد، پسته، فندق، گردو، کینوآ، ذرت

۸. مصرف مواد غذایى حاوى اسید آمینه لایزین (Lysine) از قبیل: تخم مرغ، پنیر به ویژه پنیر پارمزان، گوشت قرمز، گوشت پرندگان، ماهى، کینوآ، عدس، انواع لوبیا، پسته، تخمه کدو

۹. مصرف مواد غذایى حاوى کلسیم از قبیل: کشک، قارا، پنیر، شیر، ماست. سبزیجات با رنگ سبز تیره مانند کلم براکلى و بامیه. انواع حبوبات، خشکبار مانند کشمش، مویز، قیسى ،آلو و انجیر خشک، کنجد، غلات سبوس دار، دانه چیا

۱۰. مصرف مواد غذایى حاوى روى از قبیل: ماهى، میگو، گوشت قرمز، انواع حبوبات، دانه هاى روغنى به ویژه تخمه کدو، تخمه آفتابگردان و کنجد، انواع آجیل به ویژه گردو، لبنیات، تخم مرغ، غلات سبوس دار

۱۱. مصرف مواد غذایى حاوی ویتامین A از قبیل: ماهى، تخم مرغ، میوه ها و سبزیجات داراى رنگ زرد مایل به نارنجى یا قرمز یا سبز تیره به ویژه کدوحلوایى، کلم براکلى و فلفل دلمه اى، خشکبار، حبوبات بویژه لوبیا چشم بلبلى

۱۲ دریافت کافى ویتامین D از نور خورشید، مواد غذایى از قبیل تخم مرغ، ماهى

البته باید در نظر داشت که مصرف گروه هاى غذایى مختلف باید متعادل باشد و نسبت مصرف آن ها نیز مناسب باشد.

 

قد

 

 

۱۳. صاف ایستادن و نشستن: هنگام نشستن، شانه ها باید مستقیم و به سمت بالا نگه داشته شود و کمی به عقب متمایل گردد به نحوى که بدون کج کردن ستون فقرات و بدون قوزکردن باشد.

۱۴. حالت صحیح خوابیدن، بهترین حالت هاى خوابیدن که مى تواند به افزایش قد کمک کند که به آن ها حالت خواب جنینى (Fetal position) و خواب سربازی (Soldier position) گفته مى شود.

 

 

قد

 

 

۱۵. عدم استفاده از کوله پشتی های سنگین

۱۶. محدود کردن طول مدت تماشاى تلویزیون و سرگرمى هاى کامپیوترى نشسته (Screen time) به کمتر از دوساعت در شبانه روز

۱۷. مصرف مکمل ویتامین و املاح : مصرف این داروها فقط در صورت وجود کمبود این مواد و تجویز پزشک معالج توصیه مى شود. (به پست های مکمل دارویی مراجعه کنید)

۱۸. فعالیت فیزیکى منظم: باید در نظر داشت که فعالیت و ورزش به طور مستقیم بر روى قد تاثیر ندارند ولى با پیشگیرى از اضافه وزن و همچنین تقویت عضلات و استخوان ها به سلامتى و روند افزایش قد کمک مى کنند. (پست های مربوط به فعالیت فیزیکی)

البته باید در نظر داشت که ورزش هاى سنگین حرفه اى و رقابتى باعث آسیب صفحه رشد مى شود. فعالیت فیزیکى باید روزانه ٣٠ تا ۶٠ دقیقه ( در سه نوبت ١٠ تا ٢٠ دقیقه اى) انجام شود.

فعالیت ها از انواع جهش، پرش و کشش براى رشد مناسب تر از سایر انواع هستند و جز بهترین عوامل موثر رشد قد به حساب می آیند.

 

با تشکر از پروفسور رویا کلیشادی

 

مجله اینترنتی تحلیلک

 

اسکرول به بالا