دوشنبه/ 26 اردیبهشت / 1401

فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل

در این مطلب درباره فال حافظ و تاریخچه و چگونگی تفأل زدن به دیوان حافظ شیرازی و برداشت و تفسیر آن صحبت کرده و مفصل به این مطلب پرداخته ایم.

فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل

فال حافظ

امروزه خیلی از مردم در سنین مختلف و در موقعیت های متفاوت، در فراز و نشیب روزهای خود به دیوان حافظ رجوع می کنند و خود را در دریای بیکران اشعار بی نظیر خواجه غرق می کنند.

در مقابل عده کثیری از مردم که فال حافظ می گیرند و با همین عبارت “فال” به این موضوع می پردازند؛ هستند کسانی که نسبت به این موضوع حساسیت بسیاری دارند و معتقدند که “فال” در کنار نام حافظ شیرازی نمی نشیند و درست نیست که از این عبارت استفاده کنیم و بهتر است بگوییم تفأل به دیوان حافظ.

اما در هر حال هر دو دسته از این افراد در بزنگاه های مختلف به دیوان حافظ رجوع می کنند و نسبت به اعتقاد خود از آن بهره می برند.

در این مطلب درباره فال حافظ مطلبی آورده ایم و امیدواریم که مورد استفاده شما همراهان عزیز قرار بگیرد.

درباره فال حافظ

دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی در قالب درسگفتارهایی که در سه جلد کتاب این «کیمیای هستی» چاپ شده است، می گوید:

با اطمینان می‌توان گفت که هیچ ملتی، شاعری از نوع حافظ ندارد.

فردوسی بیش‌و‌کم نظایری در جهان دارد و سعدی نیز. حتی جلال‌الدین مولوی هم. ولی حافظ ما در فرهنگ بشری بی‌مانند است؛ شاعری که شعرِ فارسیِ او را زاهدان و عارفان در قنوت نماز به جای ادعیه و آیات عربی بخوانند و در عین حال زندیقان هر دوره‌ای شعر او را آینهٔ اندیشه‌های خود بدانند و از نظر «پیر خطا‌پوش» حافظ که بر قلمِ صنع چنان اعتراض خطرناکی کرده است شادمان باشند و در زندگیِ روزانه، مردمِ ما، دیوانش را در کنار قرآن مجید، سرِ سفرهٔ عقد و هفت‌سین سالِ نو قرار دهند و با آن فال بگیرند و استخاره کنند، چنین شاعری در جغرافیای کرهٔ زمین و در تاریخ بشریت منحصر به‌فرد است و همانند ندارد.

بیشتر بخوانید: بررسی رزق و روزی در اشعار حافظ شیرازی

درباره فال حافظ

درباره فال حافظ / فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل
فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل

درباره فال حافظ

امروز در خانه هر ایرانی قطعا یک دیوان حافظ یافت می‌شود. ایرانیان طبق رسوم قدیمی خود در روزهای عید ملی یا مذهبی نظیر نوروز بر سر سفره هفت سین و یا شب یلدا با کتاب حافظ فال می‌گیرند و در حقیقت تفألی به دیوان حضرت لسان الغیب حافظ شیرازی می اندازند.

این تفأل زدن به این صورت بوده است که یک نفر از بزرگان خانواده یا کسی که بتواند شعر را به خوبی بخواند یا کسی که دیگران معتقدند به اصطلاح خوب فال می‌گیرد می خواهد تا ابتدا همه نیت کنند، یعنی در دل آرزویی کنند و سپس به طور تصادفی صفحه‌ای را از دیوان حافظ می‌گشاید و با صدای بلند شروع به خواندن می‌کند و به خاطر چند وجهی بودن اشعار حافظ هر کسی نسبت به نیت خود برداشت لازم را از شعر می کند.

در میان ایرانیان این باور وجود دارد که حافظ شیرازی داننده اسرار نهان و عالم غیب است و هنگام مواجه شدن با مشکلات یا دو راهی های زندگی با گرفتن فال حافظ می توانند تصمیم درست گرفته و از آینده باخبر شوند.

بیشتر بخوانید: تک بیتی های عاشقانه حافظ شيرازي

درباره فال حافظ

یکی از باورهای کهن و عمومیِ ایرانیان، فالِ نیک یا بد زدن با دست‌آویزی به رویدادها و اشیاء گوناگون بوده‌ است. استخاره یا همان تفأل به قرآن نیز یکی از مرسوم‌ترین روش‌های تفأل است که پس از ظهورِ اسلام رایج شد و پس از آن نیز به دیگر آثارِ ادبی که تصور می‌شد نویسنده‌اش «بهره‌ای از کلام حق» دارد، گسترش یافت. در بعضی دیگر از منابع مانند لُبابُ الْاَلباب، نَفَحاتُ الْاُنس و مَفتوحُ الْقُلوب، از تفأل به متونی دیگری مانند دیوان کبیر، دیوانِ سید حسن غَزنَوی، دیوانِ قاسم اَنوار و دیوانِ جامی یاد شده‌است.

اما آنچه از منابع و مستنداتِ تاریخی بر می‌آید این است که پس از ظهورِ حافظ، تفأل به دیوانِ دیگر شاعران، بسیار کمتر و دیوانِ حافظ جانشینِ آن‌ها شده است و نمونه‌های تفأل به دیوانِ شاعران پس از حافظ بسیار نادر و اندک است. تا حدی که ملک‌الشعرای دربارِ جهانگیرشاه گورکانی، طالب آملی (درگذشتهٔ ۱۰۳۶ ه‍.ق)، در دیوانش فقط تفأل به دیوانِ حافظ را درست دانسته‌است.

با دور شدن از روزگارِ زندگانیِ حافظ، مقدس شدنِ شخصیت و شعرِ او بیشتر جلوه‌گر می‌شود. این دیوان نزد مردم چنان تقدسی یافته که به‌ گفتهٔ تقی‌الدین حسینی کاشانی، نویسندهٔ خُلاصَةُالْاَشعار هر جا که پای اسلام رسیده است، در کنارِ قرآن، دیوانِ حافظ هم دیده می‌شود. این تقدس سبب شد بعضی تفأل با دیوانِ حافظ و حتی دست‌زدن به آن را در گاهِ مستی جایز ندانند.

شهرتِ حافظ به «لسان‌الغیب» باعث شد که خوانندگانِ دیوانش از همان دورانِ نزدیک به زندگانیَش، به دیوانش تفأل زنند و اعتقادِ حقیقی بدو و اشعارش پیدا کنند. آزاد بِلْگْرامی در این‌باره می‌گوید که حافظ را لسان‌الغیب لقب دادند چرا که فالِ دیوانش خبر از غیب می‌دهد.

(منبع چهار پاراگراف بالا: دانشنامه حافظ و حافظ پژوهی)

فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل

فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل
فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل

بیشتر بخوانید: طنز حافظ؛ به قلم استاد شفیعی کدکنی

درباره فال حافظ

اشعار حافظ شیرازی معمولا چند وجهی است و معانی گوناگون دارد. تشخیص خوب و بد اشعار حافظ به گیرنده فال و فهم و دریافت او از این اشعار بستگی دارد. بهتر است بعد از گرفتن فال حافظ این اشعار را بر اساس نیت خود بسنجید و بر روی آن کمی فکر کنید تا پاسخ خود را دریابید.

گاهی در شعر اشارات واضحی است که نشان دهنده نیت خوب است. اما اگر محتوای اشعار پاسخگوی شما نبود، به لغات و افعالی که در شعر به کار برده شده دقت کنید.

روش دیگر برای استنباط معنا و منظور فالتان، توجه به تصاویری است که خواجه در شعرش ساخته است. مثلا سر کتاب را باز می کنید و این بیت می آید: «گفتم خوشا هوایی کز باغ حسن خیزد / گفتا خنک نسیمی کز کوی دلبر آید». در بیت دو کلمه «خوشا» و «خُنُک» به کار رفته که مفهوم شعر را نیک می کند.

بیشتر بخوانید: دکتر دینانی و حافظ؛ نوشته ای از دکتر دینانی

درباره فال حافظ

فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل
فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل

درباره فال حافظ

 

نحوه باز کردن کتاب برای گرفتن فال حافظ

پس از نیت کردن و قسم دادن حافظ، فال گیرنده با دست چپ کتاب را گرفته و با دست راست آن را باز می کند.

طبق سنت ایرانیان از بین دو صفحه ای که باز شده باید صفحه سمت راست را انتخاب کرده و غزل بالای صفحه پاسخ فال است. در برخی از دیوان ها ممکن است بیت اول غزل در صفحه قبل باشد یعنی از ابتدای صفحه سمت راست نباشد که باید به صفحه قبل رفته و از ابتدای غزل، شعر را بخوانید.

در این غزل یک یا چند بیت وجود دارد که به نیت شما مربوط است.

منظور از شاهد فال حافظ چیست؟

اگر نتیجه پاسخ نیت خود را پیدا نکردید باید به غزل بعدی رفته و یکی از بیت های شماره 1 – 3 – 5 غزل دوم که اصطلاحا به آن شاهد فال حافظ می گویند و مطالب غزل قبلی را تایید و تکرار می کنند بخوانید تا به پاسخ نیت خود برسید.

نیت کردن فال حافظ

کسی که می خواهد به دیوان حافظ تفال بزند ابتدا باید در دل نیت و حاجت خود را بیان کند تا بتواند بهترین پاسخ را از فال حافظ بگیرد. نیت مهم ترین بخش فال حافظ است، نیت باید بدون ابهام باشد.

پس از نیت برای گرفتن فال حافظ به قرائت فاتحه ای پرداخته و معمولا جمله زیر را می گویند:

ای حافظ شیرازی تو محرم هر رازی؛ تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا برآورده سازی.

بیشتر بخوانید: فال روزانه / فال امروز برای متولدین هر ماه

در این مطلب درباره فال حافظ مطلبی آورده شد که امیدواریم مورد استفاده شما همراهان عزیز قرار گرفته باشد.

مجله اینترنتی تحلیلک

مطالب مرتبط

منتخب سردبیر

اخبار داغ

آخرین مطالب

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x