یکشنبه/ 10 مرداد / 1400

فرونشست زمین در اشکذر یزد با حفر چاه های غیرمجاز

سرپرست اداره آب شهرستان های یزد و اشکذر، فرایند فرونشست زمین را پیامد خطرناک حفر چاه های غیرمجاز دانست.

فرونشست زمین در اشکذر یزد با حفر چاه های غیرمجاز

«محمدعلی حکیمی» اظهار کرد: استحصال بی‌رویه منابع آب زیرزمینی و همچنین حفر چاه‌های غیرمجاز از دلایلی است که باعث شده منابع آب زیرزمینی شهرستان اشکذر با افت شدید سطح آب زیرزمینی روبرو شود که متاسفانه فرونشست زمین در مناطقی از رستاق از پیامدهای این موضوع است.

وی افزود: به دنبال تلاش ماموران گشت و بازرسی، همکاری مقامات قضایی و انتظامی شهرستان اشکذر، یک دستگاه حفاری غیرمجاز در منطقه چرخاب‌ نو شناسایی و توقیف شد.

به گفته حکیمی، این دستگاه حفاری ضربه‌ای (الاکلنگی) که مختص حفر چاه‌های غیرمجاز است، پس از شناسایی وتوقیف، به انبار مرکزی شرکت آب منطقه‌ای انتقال داده شد و همزمان، چاه غیر مجاز در حال حفر نیز که تا عمق ۲۵ متر حفر شده بود قبل از دستیابی به آب و بهره‌برداری از آن پر و مسلوب‌المنفعه شد.

وی اظهار کرد: به دلیل وجود مهمترین و حیاتی‌ترین زون آب شرب استان در منطقه چرخاب، توقیف و پیگیری قضایی دستگاه‌های الاکلنگی به دلیل توانایی حفر چاه‌های غیرمجاز عمیق، از جمله اقدامات موثر این اداره در جلوگیری از برداشت غیر مجاز از منابع آب زیرزمینی این منطقه است.

به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد، سرپرست اداره آب شهرستان های یزد و اشکذر از همشهریان تقاضا کرد با توجه به بحران کم آبی، در صورت اطلاع از هرگونه حفاری‌ غیر مجاز در سطح شهرستان‌های یزد و اشکذر مراتب را از طریق سامانه ۳۱۰۷۷ به شرکت آب منطقه‌ای اعلام کنند.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا