شنبه/ 24 مهر / 1400

فضا چه بویی دارد؟

نمی‌توان فضا را به صورت مستقیم بو کرد چرا که بینی انسان در خلأ کار نمی‌کند. با این حال فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی بوی فلزمانندی را از سطح لباس‌های فضایی‌شان احساس می‌کنند. این بو شبیه به بوی بخار جوشکاری است. فضاپیمای رزتا از سطح ستاره دنباله‌دار «۶۷ پی/چوریوموف گراسیمنکو» نمونه‌برداری کرده و پس از بررسی ترکیباتی را شناسایی کرده که بوی تخم‌مرغ گندیده، بادام تلخ و ادرار گربه می‌دهند.

ستاره‌شناسان اخیراً متوجه شده‌اند که اتمسفر اورانوس سطح بالایی از سولفید هیدروژن دارد که بویی شبیه به بوی تخم‌مرغ گندیده دارد. فضانوردان آپولو ادعا می‌کنند که گرد و غبار ماه بوی باروت می‌دهد. عطارد اتمسفر بسیار کمیابی دارد، بنابراین بوی آشنایی برای انسان ندارد. زهره و مریخ مانند اورانوس مقادیر قابل‌ توجهی سولفید هیدروژن دارد. بوی مشتری به محل قرارگیری شما در اتمسفر این سیاره بستگی دارد. برخی نقاط غلظت بالایی از آمونیاک دارد که بوی مایع تمیز کننده می‌دهد.

برخی از مناطق اتمسفر این سیاره غنی از سولفید هیدروژن است که بوی تخم‌مرغ گندیده می‌دهد. برخی از نقاط آن نیز بوی هیدروژن سیانید می‌دهد که بوی شبیه به بادام تلخ دارد. زحل و نپتون احتمال بوی خاصی ندارند چراکه عمدتاً از گاز‌های بی‌بو مانند هیدروژن و هلیوم تشکیل شده‌اند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا