شنبه/ 27 شهریور / 1400

قارچ کيلويي 47 هزار تومان شد

قارچ يکي از محصولاتي است که امسال افزايش قيمت چشمگيري داشته است؛ به طوري که قيمت هر کيلو از آن در اوايل امسال ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان بوده، اما حالا در سطح بازار به بيش از ۶۰ هزار تومان رسيده است.

در اين رابطه مهدي رجبي، رئيس انجمن صنفي کارفرمايي پرورش دهندگان قارچ خوراکي اظهار کرد: مديريت بازار و نرخ‌گذاري قارچ به عهده انجمن است که فعلا تغيير نکرده است اما مواد اوليه بسيار گران شده و بسياري از کارخانه‌ها توان توليد مواد اوليه را ندارند که به توليدکنندگان قارچ برسانند. در اين وضعيت طبيعتا قيمت‌ها افزايش پيدا مي‌کند؛ اما اينکه به صورت رسمي که از سوي انجمن اعلام شود، نرخ تغييري نکرده است، بلکه زمينه توليد و عرضه کمتر شده و در اين شرايط برخي از فروشندگان سوء استفاده مي‌کنند.

به گفته وي قيمت اعلامي انجمن طي روزهاي اخير براي قارچ فله کارتوني درجه يک کيلويي ۴۴ هزار تومان بوده که بايد نهايتا ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد، اما در فروشگاه‌ها قيمت اين محصول به بيش از کيلويي ۶۰ هزار تومان هم رسيده است که مورد تاييد انجمن نيست.

چرا توليد قارچ کاهش يافت؟

رجبي پيش بيني کرد که اين وضعيت تا آخر شهريور  ادامه پيدا کند؛ چرا که قارچ به دو شکل سنتي و مکانيزه کشت مي‌شود که کشت مکانيزه در ۱۲ ماه سال انجام مي‌شود، اما کشت سنتي در فصل تابستان به دليل نبود سيستم سرمايشي انجام نمي‌شود؛ بنابراين بين ۱۰ تا ۲۰ درصد توليد کاهش مي‌يابد.

البته به گفته وي امسال علاوه بر اين، گران بودن مواد اوليه هم باعث شده واحدهاي کمپوست ساز نتوانند مواد اوليه به کارخانه‌هاي قارچ برسانند که خود اين موضوع باعث کاهش ۱۰ درصدي توليد قارچ شده است.

احتمال افزايش قيمت مجدد

رئيس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکي در ادامه با اشاره مجدد به افزايش قيمت مواد اوليه، گفت که اگر نتوانيم قيمت مواد اوليه را کنترل کنيم، قطعاً براي توليدکننده نمي‌صرفد و احتمالاً قيمت اعلامي از سوي انجمن افزايش پيدا مي‌کند.

به گفته وي مواد اوليه اين صنعت يعني کلش گندم در کمتر از يک ماه از ۱۵۰۰ تومان به ۵۰۰۰ تومان هم رسيد و کود مرغي نيز وضعيت مشابهي داشت. به طور کلي وقتي مرغ کم مي‌شود، صنعت قارچ هم صدمه مي‌خورد.

افزايش بيش از ۱۲ هزار توماني قيمت قارچ در سال جاري

رجبي خاطرنشان کرد که قيمت اعلامي قارچ از سوي انجمن در ابتداي امسال حدود ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان اعلام شد که با حدود ۳۰ درصد افزايش حالا به حدود ۴۴ هزار تومان رسيده است.

وي همچنين تاکيد کرد که قارچ يک محصول سالم و عاري از هرگونه مضرات براي بدن است و استفاده از آن باعث تقويت سيستم ايمني بدن نيز مي‌شود؛ بنابراين با توجه به اينکه حالا اين محصول در سبد غذايي مردم است، وزارت جهاد کشاورزي بايد توجه خاصي به اين صنعت داشته باشند تا هم توليد کنندگان راحت‌تر توليد کنند و هم مصرف کنندگان به قيمت واقعي آن را تهيه کنند.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا