در دنیای خیاطی روش های مختلفی برای دوخت لباس ها وجود دارد. این روش ها یا متدها به خاطر تفاوتی که در ریزه کاری ها، فرمول ها و محاسباتی که دارند به روش های مختلفی تقسیم شده اند. از جمله روش هایی که در دنیای خیاطی از آن ها برای دوخت لباس ها استفاده می شود می توان به روش متریک، گرلاوین، سایز بندی و مولر اشاره کرد. ما در این آموزش قصد داریم شما را با روش گرلاوین و  آموزش رسم الگوی دامن پلیسه راسته به روش گرلاوین آشنا کنیم.

 

الگوی دامن پلیسه راسته

ابتدا پارچه‌ای که داریم را سه قد از ترکی به ترکی می‌بریم. بعد ترکی پارچه را به جز یک درز به هم می‌دوزیم. سپس دور کمر را تقسیم بر تعداد چین‌ها نموده و فاصله هر چین به دست می آید. گشادی هر چین دو برابر فاصله است.

آموزش دامن پلیسه راسته

از پشت پارچه اولیه یک سانتی متر جای دوخت گذاشته، سپس یک فاصله و یک گشادی را تا تعداد چین‌ها و یک سانتی متر جای دوخت در آخر علامت می‌زنیم. سپس گشادی هر چین را روی هم قرار می‌دهیم و در آخر تعداد چین‌ها و فاصله‌ها روی پارچه باید مساوی با یک دوم دور کمر باشد.

تعداد چین‌ها باید با یک دوم دور کمر مساوی باشد، اگر سه تخته پارچه کم بود به آن اضافه می‌کنیم و اگر زیاد داشتیم کم می کنیم.

از سمت راست و چپ هر طرف یک سانت یا دو سانتی‌متر جای دوخت و در انتهای قد پنج سانتی‌متر جای دوخت می‌گذاریم.

 

بخوانید!  چرا چرخ خیاطی نمیدوزه / مشکل های شایع کار با چرخ خیاطی

امیدواریم آموزش این الگو برای شما مفید بوده باشد.

مجله اینترنتی تحلیلک