شنبه/ 27 شهریور / 1400

مرغ در برخي از فروشگاه‌ ها کمياب شد

مرغ در برخي از فروشگاه‌ها کمياب شد. البته در برخي از فروشگاه‌ها عرضه مرغ قطعه‌اي به طور محدود وجود دارد با اين حال اما رئيس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتي مي‌گويد: مردم مرغ را گران نخرند، چرا که از هفته آينده عرضه مرغ به بازار بيشتر مي‌شود.

با آن که ثبت سفارش نهاده‌هاي دامي زياد شد اما مرغداران مي‌گويند شيوه توزيع خوراک مرغ مناسب نيست. عدم توزيع نهاده‌ها دوباره در بازار کمبود ايجاد کرده است. برخي از فروشگاه‌ها مرغ ندارند. برخي‌هاي ديگر مي‌گويند به محض اينکه سهميه‌ها تحويل داده مي‌شود مرغ اضافي نمي‌ماند و فروخته مي‌شود.

سهميه دان مرغ کم شد؟

آيا سهميه دان مرغ دوباره کم شد؟ برخي مي‌گويند ۴۵ روز است که دوباره توزيع نهاده از سوي بازارگاه کمتر شده و ذرت هنوز به دست مرغداران نرسيده است. اما رئيس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتي توضيح داد: خوراک مرغ از گمرکات بارگيري مي‌شود و توزيع نهاده مرغ نسبت به ماه‌هاي گذشته بهتر شده است اما دولت هنوز براساس ظرفيت مرغداري‌ها به آنها خوراک نمي‌دهد و ممکن است برخي مرغداري‌ها خوراکي به دست‌شان نرسيده باشد.

محمد يوسفي گفت: توليدکنندگان بر شيوه قيمت‌گذاري اعتراض دارند. براساس قيمت نهاده‌هايي که به دست مرغداران مي‌رسد قيمت واقعي مرغ بيش از ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است. از اين‌رو منتظريم اين جا به جايي‌ها تمام شود تا بخش‌خصوصي درباره قيمت مرغ با وزارت جهاد وارد مذاکره شود.

چرا مرغ کم است؟

بررسي‌ها نشان مي‌دهد چهار ميليون تن نهاده در بنادر وجود دارد. گمرک ايران مي‌گويد براساس مدارک و مستندات، بعد از اظهار حداقل ۴۵روز زمان مي‌برد تا مجوز بازارگاه به صورت کاغذي به آنها ارائه شود.

رئيس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتي با اشاره به علت کمبود مرغ بيان کرد: کمبود مرغ در بازار دو دليل دارد. اول اينکه توليد جوجه‌هاي يک روزه کمتر شده است. همين مساله جوجه را گران کرده است. از طرف ديگر در اواخر ماه حقوق کارمندان واريز مي‌شود و تقاضا براي خريد مرغ دو چندان مي‌شود.

او به دولت توصيه کرد که هر چه دخالت‌هاي غيرمعمول آنها در توزيع نهاده و قيمت‌گذاري بيشتر شود در آينده چالش‌ها در صنعت مرغ هم بيشتر مي‌شود.

چندي پيش حسن قاضي عسگر، معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري اصفهان به ايسنا گفته بود: «نرخ واقعي مرغ ۳۷ هزار تومان است اما دولت به دليل اينکه مي‌خواهد به مردم يارانه بدهد، قيمت را پايين نگه مي‌دارد، چرا که بسياري از مردم قدرت خريد بالايي ندارند.»

 

منبع: تجارت نیوز

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا