شنبه/ ۲ مرداد / ۱۴۰۰

مسن ترین زن فضانورد تاریخ با جف بزوس به فضا می رود

یک زن هوانورد ۸۲ ساله به نام «والی فانک»، ماه آینده همراه با جف بزوس، موسس و مدیر عامل آمازون و شرکت Blue Origin، به فضا سفر خواهد کرد.

مسن ترین زن فضانورد تاریخ با جف بزوس به فضا می رود

یک زن هوانورد ۸۲ ساله به نام «والی فانک»، ماه آینده همراه با جف بزوس، موسس و مدیر عامل آمازون و شرکت Blue Origin، به فضا سفر خواهد کرد. والی فانک از هوانوردان ناساست که در دهه‌ ۶۰ میلادی به‌ دلیل زن بودن سفر فضایی را از دست داده بود و حالا این شانس را پیدا کرده که به ‌عنوان مسن‌ ترین فرد به فضا سفر کند. جف بزوس از خانم فانک به عنوان «مهمان ارجمند» دعوت کرده است.

خانم فانک در این سفر همراه با بنیان گذار آمازون، برادرش (مارک) و شخص مرموزی که ۲۸ میلیون دلار در یک حراجی برای یک صندلی پرداخت کرده، راهی این سفر خواهند شد. این شرکت قصد دارد مسافران خود را تا بیش از ۱۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین به فضا پرتاب کند و به آن‌ها امکان دهد تا بی‌وزنی را تجربه کنند. سپس درون کپسول در سفری که انتظار می‌رود حدود ۱۰ دقیقه طول بکشد با استفاده از چتر به زمین برمی‌گردند.

والی فانک می‌گوید تمام عمر عاشق هوانوردی بوده است. او ۱۹ هزار و ۶۰۰ ساعت پرواز را در طول زندگی حرفه‌ای خود ثبت کرده و به حدود سه هزار نفر پرواز یاد داده است. این بانوی ۸۲ ساله پیش از این هم تاریخ‌ ساز بوده است؛ اولین زن بازرس ایمنی هوایی. فانک در سال ۱۹۶۱ داوطلب برنامه زنان در فضا شد و آزمایش ‌های فیزیکی و ذهنی شدیدی به امید فضانورد شدن انجام داد. اما بعدها این طرح به ‌طور ناگهانی لغو شد و او و دیگر زنان این پروژه که به عنوان عطارد ۱۳ شناخته می‌شدند، هرگز راهی فضا نشدند.

خانم فانک می‌گوید: «من نمی‌توانم برای افرادی که مرا تماشا می‌کنند بیان کنم چه احساسی دارم که برای رفتن به این سفر انتخاب شده‌ام. مطمئنم که هر ثانیه این سفر را دوست خواهم داشت.»

جف بزوس یکی از ثروتمندترین افراد جهان است که شرکت فضایی Blue Origin را در سال ۲۰۰۰ تاسیس و ماه گذشته اعلام کرد همراه برادرش به فضا پرواز خواهند کرد، کاری که تمام زندگی‌اش قصد داشته انجام دهد.

 

منبع: BBC

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا