چهارشنبه/ 6 بهمن / 1400

مقام کملین / کملین چه کسانی هستند

مقام کملین (کُمَّلین چه کسانی هستند)/ حضور و مراقبت (مجلس شانزدهم)

مقام کملین (کُمَّلین چه کسانی هستند)/ حضور و مراقبت (مجلس شانزدهم): هرچه مراقبت توحیدی قوی‌ تر شود، تحفه‌ ها قوی‌ تر خواهد شد؛ به تعبیری، مراقبت مفتاح است و...
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

مقام کملین (کُمَّلین چه کسانی هستند)/ حضور و مراقبت (مجلس شانزدهم)

استاد صمدی آملی

تحفه هایی که در مقام حضور می دهند / مقام کملین

هرچه مراقبت توحیدی قوی‌ تر شود، تحفه‌ ها قوی‌ تر خواهد شد؛ به تعبیری، مراقبت مفتاح است و فتح می‌آورد. آن که سر از جنون و شطحیات در می‌آورد، از جنبه عرفانی برایش فتح تا حدی حاصل شده‌ است، و آن‌ که جان تقدیم می‌کند و قالب تهی می‌کند و به‌ طور کلی جدول وجودی‌ اش باز می‌شود نیز به فتحی رسیده‌است، اما گروه سوم، آنان که در نشئه طبیعت، فتوحات الهیه را به کار می‌ بندند و در مسیر ائمه اطهار، انبیاء عظام و کملین قدم می‌گذارند، خیلی قوی‌ تر می‌شوند تا بدان جا که دست دیگران را نیز می‌گیرند.

همام فقط توانست کانال وجودی خودش را به‌ نحو اتم باز کند، از این نشئه برود و شاگرد خصوصی آقا شود و لذا این‌ که در ملکوت عالم، از محضر امیرالمؤمنین، شبانه‌ روز چه حقایقی می‌گیرد، به خودش مربوط است. او فقط توانست خودش را به آقا برساند، در حالی‌ که آنان که مراقبت را قوی می‌کنند و سر از جنون یا موت طبیعی در نمی‌ آورند، بلکه در نشئه طبیعت هستند و در عین‌ حال کانال وجودیشان باز می‌شود، به مقام کملین نائل می‌شوند که می‌توانند دست من و شما را بگیرند و بالایمان ببرند. این‌ها همان‌ها هستند که شاعر فرمود:

شیر مردانند در عالم مدد
آن زمان کافغان مظلومان رسد

این شیر مردان در عالم فراوانند. امیرالمؤمنین در روایتی فرمودند فرزندم مهدی آل‌ محمد، چهار اوتاد، چهل و یک ابدال و سیصد و شصت صلحا دارد. این‌ ها کسانی هستند که شاعر دیگر در وصفشان فرمود:

رخش می‌ باید تن رستم کشد
پر دلی باید که بار غم کشد

این‌ ها کسانی هستند که شبانه‌ روز در کره‌ زمین دور می‌زنند، گوششان باز است، صداها را می‌شنوند و تا کسی یا بقیة الله، یا حجة الله می‌گوید، زود حاضر می‌شوند و می‌گویند با آقا چه کار داری؟ و حوائجشان را خود برآورده می‌سازند.

خداوند رحمت کند آیت‌الله کشمیری را، ایشان یکی از بزرگواران و یکی از اوتاد بود که افسوس ما او را آن‌ طور که باید نشناختیم و ادراک نکردیم، چه این‌ که الان هم او را ادراک نمی‌ کنیم.

غرض، در فیلمی که از ایشان دارم، لبخند ملیحی می‌زنند و می‌فرمایند، در صحن امیرالمؤمنین علیه‌السلام دیدم که کسی نشسته و آقا امام‌ زمان را صدا می‌زند و حاجتی دارد؛ من هم رفتم و زیر گوشش گفتم “با امام‌ زمان چکار داری؟ حاجتت این است و این‌ طور برآورده می‌شود” آن شخص که مرا ندیده بود بعد از شنیدن این صدا، داد و بیداد کرد و معرکه گرفت، همه مردم را جمع کرد و گفت: امام‌ زمان علیه‌السلام آمده و من آقا را دیدم.

آیت‌ الله کشمیری، بعد از بیان این مطلب لبخند ملیحی زد و فرمود: “آقا! امام زمانش من بودم.”

عزیزان! از این امام‌ زمان بین ها فراوان‌اند. حرف نشنیده هایی که تا خبر و حرفی برایشان روشن می‌شود، (تازه به‌ شرط آن که خیال‌ بافی نباشد) آن را به امام‌ زمان عجل اللله تعالی فرجه الشریف، و دیگر ائمه اطهار علیهم‌ السلام نسبت می‌دهند. از این امام زمان بین های خیالباف در اجتماع ما فراوان‌اند.

شیر مردانند در عالم مدد
آن زمان کافغان مظلومان رسد

مقام کملین (کُمَّلین چه کسانی هستند)/ حضور و مراقبت (مجلس شانزدهم) / استاد صمدی آملی
مقام کملین (کُمَّلین چه کسانی هستند)

آنان، هر که را که هر جا گرفتار شود و مظلومیتی به او رو می‌آورد می‌بینند و جوابش را می‌دهند، اما مردم چون خبر ندارند این‌ ها هستند که به دادشان می‌رسند، می‌گویند من امام‌ زمان را دیدم.

و آنان که مراقبت قوی می‌کنند، در زمره یاران حضرت بقیة الله قرار می‌گیرند، آن‌ها سیصد و سیزده نفرند و کسانی هستند که وقتی حضرت قیام فرمود، در اداره‌ امور جهان، در محضر مبارک آقا تشریف دارند؛ یعنی از بین اوتاد، ابدال، نجبا، نقبا، صلحا و مؤمنین که همه و همه یاران بقیة الله هستند، سیصد و سیزده تن که اهل مراقبت تامّند گلچین می‌شوند تا بتوانند دست مردم را بگیرند و آنان را بالا ببرند.

لذا اگر چه بر آن دو گروه اول که بعد از مشاهده‌ حقیقت جان سپردند و یا مجنون شده‌ اند حرجی نیست اما عمده این گروه سوم هستند که فتح حاصل می‌کنند و در مقام فتح مقاومت می‌نمایند. اینان هستند که خلق خدا را از عالم طبیعت به ماوراء سیر می‌دهند. اینان، شبانه‌ روز به‌ دنبال ما می‌گردند.

منتهی باید تشنگی تام باشد.

اگر شخص خدای‌ ناکرده تشنه کامل نباشد، ظاهرا چند روزی گریه می‌کند، اما همین‌ که دید به آنچه خواسته نرسیده بر می‌ گردد. باید عقل را به کاربرد. انسان نباید دل به هر کسی بسپارد تا آنچه به‌ حقیقت روزی اوست فراهم شود.

مقام کملین (کُمَّلین چه کسانی هستند)/ حضور و مراقبت (مجلس شانزدهم)

سالی که گذشت، سال امیرالمؤمنین علیه‌السلام و رفتار و اخلاق علوی بود. چنان‌که رهبر فرمودند، اخلاق امیرالمؤمنین علیه‌السلام، همیشه برای هر که می‌خواهد انسان شود الگو است. باید همیشه با علی، با اهل‌بیت، با پیغمبر و قرآن کریم محشور باشیم. ما راهی جز این نداریم.

در انتهای سال هزار و سیصد و هشتاد و یک هجری شمسی، با ذکر علی علی، به استقبال سال آینده می‌ رویم و آن اشعار جان‌ سوز را که از متن جان آقا برخاسته و بر ایشان القاء شده، واسطه قرار می‌دهیم تا ان‌شاالله به محضر امیرالمؤمنین علیه‌السلام تشرف حاصل کنیم. به تعبیر شریف آقا:

به روز و شو حضور دار بوین چه‌ها بوین چه‌ها

اگر مراقبت و حضور درست شود، خواهید دید که چه خبرها پیش می‌آید.

ما از درگاه الهی نا امید نیستیم و دست از دامن طلب بر نمی‌داریم. امروز نشده، فردا، امسال نشد سال بعد؛ به تعبیر شریف خواجه حافظ شیرازی:

یوسف گم‌ گشته باز آید به کنعان غم مخور
کلبه احزان شود روزی گلستان غم مخور

بیشتر بخوانید: شرح غزل ۲۵۵ حافظ / یوسف گمگشته بازآید به کنعان غم مخور

الحمدلله رب العالمین

پایان مجلس شانزدهم

بیشتر بخوانید: در عالم فقط خودت را باش

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مقام کملین (کُمَّلین چه کسانی هستند)/ حضور و مراقبت (مجلس شانزدهم)

مجله اینترنتی تحلیلک

siha
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x