یکشنبه/ 14 آذر / 1400

موت طبیعی کمال نیست

موت طبیعی کمال نیست / حضور و مراقبت استاد صمدی آملی (مجلس چهاردهم)

موت طبیعی کمال نیست / حضور و مراقبت استاد صمدی آملی (مجلس چهاردهم): آنچه کمال است موت ارادی است. البته در موت طبیعی ماوراء طبیعت مکشوف می‌شود و نفس چون تجرّد دارد، به‌ محض اینکه از کثرت جسم مادی دست برداشت، می‌بیند حرکت جوهری بر او جلوه کرده‌ است؛ زیرا ذات او مجرّد است و با عالم تجرّد مشابهت دارد و این مشابهت و سنخیت سبب حصول ادراک است که این ادراک، یا شیرین و لذت آور است یا دهشت‌ آور و وحشت‌ آور.
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

موت طبیعی کمال نیست / حضور و مراقبت استاد صمدی آملی (مجلس چهاردهم)

استاد صمدی آملی

موت طبیعی کمال نیست

مثلاً در این نشر اکثر مردم به ادراک حرکت جوهری نایل نمی‌شوند. چه‌ بسا از هزاران نفر، تک‌ تک افرادی به ادراک حرکت جوهری دست پیدا کنند، اما به‌ محض اینکه افراد با موت طبیعی، بدن عنصری و جسم طبیعی را در عالم ماده گذاشتند و آن‌ها را در قبر مادی دفن کردند، جلوه حرکت جوهری بر ایشان شروع می‌شود، لذا همه مردگان به حرکت جوهری دست پیدا می‌کنند، اما چون موت طبیعی کمال نیست، دلیلی ندارد که همه ادراکات شخص وفات یافته، به او توان ارتقا به ماوراء طبیعت را عطا کند.

بیشتر بخوانید: مرگ موجب بیداری است

اینکه شخص در اثر بیماری، تصادف یا پیری و به‌ خاطر شدت ضعف بدنی از جسم طبیعی قطع علاقه کند، این قطعه علاقه‌ اش کمال نیست.

آنچه کمال است موت ارادی است. البته در موت طبیعی ماوراء طبیعت مکشوف می‌شود و نفس چون تجرّد دارد، به‌ محض اینکه از کثرت جسم مادی دست برداشت، می‌بیند حرکت جوهری بر او جلوه کرده‌ است؛ زیرا ذات او مجرّد است و با عالم تجرّد مشابهت دارد و این مشابهت و سنخیت سبب حصول ادراک است که این ادراک، یا شیرین و لذت آور است یا دهشت‌ آور و وحشت‌ آور.

موت طبیعی کمال نیست

ادراکات در نشئه طبیعت نمی‌توانستند عمق فاجعه گناه را بیان کنند، ولی به‌ محض اینکه جسم طبیعی را بر زمین گذاشت، ادراکش نسبت‌ به گناهانی که انجام داده، آن‌ چنان شدت وجودی پیدا می‌کند که “اذا زلزلت الأرض زلزالها” می‌شود.

به‌ طور کلی حقایق ذات او، لرزان می‌شود؛ زیرا همچنان که گفتیم نفس تجرد دارد و در تجرّد توحّد است و ادراک قوی‌ تر می‌شود. لذت در نشئه طبیعت، به‌ سبب تعلق نفس به جسم طبیعی به آن اندازه قوی نیست، اما وقتی از جسم طبیعی انصراف پیدا کرد، آن ادراک لذّت مادّی و آن ابتهاج شدت وجودی پیدا می‌کند و به تعبیر روایات ما، برای این شخص روضة من ریاض الجنة می‌شود و یا برای دیگری که در ذات او ادراک وحشت پیدا می‌ شود حفرة من حفر النیران خواهد شد.

ادامه دارد…

بیشتر بخوانید: در عالم فقط خودت را باش

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا