سه‌شنبه/ 6 مهر / 1400

نشست مقام‌ های آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در باره مساله هسته‌ ای کره شمالی

به نقل از خبرگزاری رویترز، این سه کشور مشغول بحث بر سر راه‌هایی به منظور شکست بن بست بر سر برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای و موشک های بالستیک کره شمالی که تحریم‌هایی بین‌المللی را در پی‌داشتند، بوده‌اند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای عنوان کرد، نو کیو دوک، نماینده ویژه سئول در امور صلح و امنیت شبه جزیره کره قرار است فردا یکشنبه برای یک سفر سه روزه به ژاپن برود.

او در جریان این سفر به دیدار سونگ کیم، فرستاده آمریکا برای کره جنوبی و تاکهیرو فوناکوشی، مدیر کل دفتر امور آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه ژاپن خواهد رفت.

سئول اعلام داشت، این مقام‌ها درخصوص مساله هسته‌ای کره شمالی و همچنین همکاری بین کشورهایشان به بحث خواهند پرداخت.

در بیانیه مذکور آمده است: این سه کشور انتظار می‌رود بحث هایی عمیق درخصوص راه‌های حمایت از همکاری با هدف مدیریت با ثبات وضعیت شبه جزیره کره و از سرگیری فرآیند صلح این شبه جزیره در زمانی سریع داشته باشند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا در این خصوص نیز آمده است، سونگ کیم از 13 تا 15 سپتامبر به توکیو سفر کرده و در جریان این سفر به بحث در خصوص “تعهد آمریکا به تکمیل خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره” و مساله شهروندان ژاپنی ربوده شده توسط کره شمالی می‌پردازد.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفته به بررسی دیپلماسی برای حصول خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی می‌پردازد اما تاکنون تمایلی به کاستن از تحریم ها علیه این کشور نشان نداده است.

سونگ کیم در سفری در ماه اوت به سئول گفت آماده دیدار با مقام های کره شمالی “در هر جایی و در هر زمانی” است.

او ماه گذشته میلادی با نو کیو دوک، همتایش از کره جنوبی در سئول و واشنگتن دیدار کرده بود.

وزارت خارجه آمریکا اعلام داشت: کیم به عنوان نماینده ویژه آمریکا در این سفر به نشستی سه جانبه با فوناکوشی تاکهیره، مدیر کل دفتر امور آسیا و اقیانوسیه ژاپن و نو کیو دوک، نماینده ویژه جمهوری کره برای امور صلح و امنیت شبه جزیره کره می‌پیوندد.

این سه فرستاده آخرین نشست سه جانبه خود را در ماه ژوئن در سئول برگزار کردند. کیم بار دیگر در اوت به سئول سفر کرد و بعد از آن نیز نو کیو دوک اواخر آن ماه به واشنگتن رفت.

جالیا پورتر، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بر تعهد این کشور به رسیدگی به مساله هسته‌ای کره شمالی از طریق دیپلماسی و گفتگو تاکید کرد. او در یک نشست مطبوعاتی از طریق ویدیوکنفرانس اظهار کرد: می‌توانم بگویم از این که جمهوری دموکراتیک خلق کره در تاریخ 9 سپتامبر یک رژه نظامی اجرا کرد مطلع هستیم. البته هدف ما خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه جزیره کره است. این چیزی است که ما برایش تلاش می‌کنیم. آمریکا آماده شراکت در دیپلماسی به سمت این هدف است.

وزارت خارجه آمریکا عنوان کرد: سفر کیم نماینده ویژه آمریکا به توکیو برای نشست های دوجانبه و سه جانبه بر تداوم هماهنگی آمریکا و تعهد به هم‌پیمانانش در قبال مسائل مربوط به کره شمالی تاکید دارد. کیم همچنین با دیگر مقام های ارشد ژاپنی با هدف بحث بر سر همکاری درخصوص طیفی کلی از مسائل از جمله تعهد آمریکا به خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه جزیره کره و حل فوری مساله ژاپنی‌های ربوده شده دیدار خواهد کرد.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا