دوشنبه/ 26 مهر / 1400

هشدار مسکو نسبت به وجود تروریستها در میان پناهجویان افغان

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه ریاست جمهوری روسیه برای افغانستان هشدار داد ممکن است تروریستهایی در میان پناهجویان بیرون برده شده از شهر کابل وجود داشته باشند.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ضمیر کابلوف، در مصاحبه با برنامه سولوویف لایو در یوتیوب گفت: البته این مساله باید به طور خیلی نزدیک تحت نظر باشد چون ممکن است تروریستها و رادیکالها خودشان را تحت پوشش پناهجو در آورده باشند.

این دیپلمات در عین حال متذکر شد که اکثر پناهجوها غیرنظامیانی هستند که “به طالبان اعتماد ندارند”.

به گفته کابلوف، طالبان در جهت تحمیل ایدئولوژی‌اش به کشورهای همسایه افغانستان تلاش نخواهد کرد.

کابلوف در پاسخ به سوالی در خصوص امکان صادر کردن ایدئولوژی افراطی از سوی طالبان به کشورهای همسایه افغانستان اظهار کرد: من فکر می‌کنم طالبان این کار را نخواهد کرد.

وی افزود: حالا طالبان نه فقط در حرف بلکه در عمل به عنوان یک جنبش ملی و سیاسی-نظامی هر چند مذهبی مطرح بوده و آنها قرار نیست تهدیدی متوجه همسایگانشان کنند.

کابلوف در ادامه این مصاحبه بیان داشت، طالبان وارد یک مذاکرات داخلی جدی در خصوص تشکیل یک دولت جدید شده است.

او تصریح کرد: هنوز برای گرفتن نتایج نهایی خیلی زود است اما سیگنالهایی دلگرم کننده نظیر فرآیند تشکیل یک رهبری موقت یا دست کم اعلام ترکیب آن وجود دارد. این حاکی از آن است که رهبری جنبش طالبان در حال اجرای یک فرآیند فکری جدی است. آنها می خواهند یک رهبری جدید را که شامل نمایندگان دیگر نیروهای قومی-سیاسی خواهد شد شکل دهند.

به گفته این دیپلمات، اگر همه چیز طبق این سناریو پیش برود، این شانس وجود دارد که افغانستان با حمایت جامعه بین‌المللی شاهد بازیابی نظم باشد.

کابلوف متذکر شد: آرایش سیاسی همچنان به عنوان یک مساله در کنار حقوق افغانها مطرح است. ما لازم است که صبورانه در فرآیند تشکیل یک دولت واقعا فراگیر افغان شرکت کنیم.

همچنین بر اساس گفته این نماینده ویژه، مسکو نسبت به هرگونه تلاش برای منزوی ساختن طالبان همچنان که این کار باعث رادیکالیزه شدن هر چه بیشتر این گروه افراطگرا می شود، هشدار می‌دهد.

کابلوف تاکید کرد: اگر غرب و به اصطلاح جامعه بین‌المللی به طور کلی تصمیم به منزوی کردن طالبان و اعمال فشار بر آنها در این وضعیت بگیرند، من این نگرانی را دارم که این کار باعث رادیکالیزه شدن خود این جنبش شود.

ضمیر کابلوف بیان داشت، مسکو روابطش با دولت جدید افغانستان را بر مبنای ارتباطات موجود با طالبان خواهد ساخت.

وی افزود: این حقیقت که طالبان به قدرت رسیده هم اکنون یک واقعیت است. و ما مجبور هستیم به ایجاد روابط با این وضعیت جدید و دولت جدید در افغانستان بپردازیم.

به گفته این دیپلمات، روسیه از آنجا که در هشت سال گذشته با طالبان در ارتباط بوده است، با تغییرات در افغانستان “نسبتا راحت است”.

 

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا