واکنش بایدن به سند جامع همکاری ایران و چین

واکنش بایدن به سند جامع همکاری ایران و چین

رئیس جمهور آمریکا جو بایدن به امضای سند جامع همکاری ایران و چین واکنش نشان داد.

«جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا شامگاه یکشنبه به وقت محلی در واکنش به همکاری ایران و چین گفت که مدت هاست درباره این مشارکت نگران بوده‌ام.

واکنش بایدن به سند جامع همکاری ایران و چین

بایدن هنگام سوار شدن به هواپیمای مخصوص ریاست جمهوری آمریکا در پاسخ به سوال یک خبرنگار که پرسید که «آیا نگران مشارکت ایران و چین هستید» گفت: «یک سال است که نگران آن هستم.»

برنامه همکاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین روز شنبه در تهران به امضای محمدجواد ظریف و وانگ یی وزرای خارجه دو کشور رسید.

در سال ١٣٩۴ جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین بیانیه مشترک جامع راهبردی دو کشور را صادر کرده و دو طرف برای انعقاد یک برنامه همکاری جامع توافق کردند. بعد از رایزنی‌ها و مذاکرات روز ٧ فروردین ١۴٠٠ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین «برنامه همکاری جامع فی مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» را در تهران امضا کردند.

این سند ظرفیت‌ها و چشم انداز همکاری دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی و غیره را مورد بحث قرار داده است.

رسانه‌های آمریکایی امضای این توافق را تلاش تهران و پکن برای دور زدن سیاست‌های تحریمی آمریکا و پاسخی به سیاست‌های مقابله جویانه واشنگتن علیه ایران و چین خوانده‌اند.

بخوانید!  آژانس انرژی اتمی آغاز تولید اورانیوم 60 درصد ایران را تایید کرد

 

مجله اینترنتی تحلیلک