پاسخ طبرسی به سوالات پر تکرار مربوط به کرونا

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری به برخی پرسش های متداول مربوط به بیماری کرونا پاسخ داد و گفت: علائم کرونا می تواند در قالب ریزش مو، تب، ضعف، خستگی، سر درد و اختلالات خلقی، دو الی سه ماه ادامه پیدا کند.

پاسخ طبرسی به سوالات پر تکرار مربوط به کرونا

آیا افراد بهبود یافته مجدد به کرونا مبتلا می شوند؟

البته امکان دارد این افراد به صورت خفیف درگیر بیماری شوند. به ویژه با حضور ویروس های جهش یافته این احتمال بین ۲۰ تا ۴۰ درصد وجود دارد. ضمن اینکه افراد بی علامت بیشتر می توانند این بیماری را به دیگران انتقال دهند.

علائم طولانی مدت ویروس کرونا

علائم کرونا می تواند در قالب ریزش مو، تب، ضعف، خستگی، سر درد و اختلالات خلقی تا دو الی سه ماه ادامه پیدا کند. اگر این علائم قابل تحمل باشد مشکلی ندارد اما اگر شدید بود باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

درمان ویروس کرونا

طبرسی با اشاره به اینکه کرونا درمان قطعی ندارد، گفت: تمام جهان به سمت پیشگیری از این بیماری رفته است. حدود ۹۰ درصد مقالات به واکسیناسیون و روش های پیشگیری می پردازد. تاثیر بسیاری از داروها هنوز به اثبات نرسیده است. فقط داروهای رمدسیویر، اکتمرا و دگزامتازون می توانند در فاز التهابی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از مرگ جلوگیری کنند. بسیاری از بیماران حتی با خوردن دارو درگیری ریه دارند چون داروی خاصی برای درمان وجود ندارد.

راه انتقال ویروس کرونا

وی افزود: انتقال بیماری کرونا از طریق سطوح و وسایل بسیار کمرنگ شده است و بیشترین راه انتقال از طریق تنفس و افراد مبتلا است بنابراین اگر افراد فاصله فیزیکی را رعایت کنند، ماسک بزنند، دست ها را بشویند و در جمع حاضر نشوند، انتقال از طریق سطوح وجود ندارد.

بخوانید!  واکسیناسیون كرونا در ایران رايگان است يا پولی می‌ شود؟

زمان بندی واکسیناسیون کرونا

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به اینکه بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت مبتلایان به فاویسم جزو افراد پر خطر هستند و واکسیناسیون این افراد از چه زمانی آغاز می شود، گفت: براساس سند واکسیناسیون در ایران اولویت اول با کادر درمان و خانه های سالمندان است. پس از آن افراد بالای ۶۵ سال و سپس افرادی که سن آنها بین ۱۸ تا ۶۴ سال بوده و دارای بیماری زمینه ای هستند انجام می شود که بیماران فاویسم در این گروه جای می گیرند.

آیا افرادی که واکسن کرونا می زنند ناقل ویروس اند؟

وی افزود: افرادی که واکسن کرونا می زنند ناقل نیستند چون واکسن از ویروس ضعیف شده و ترکیب با پروتئین ساخته می شود اما افرادی که این بیماری را از دیگران گرفته اند ناقل هستند.

 

مجله اینترنتی تحلیلک