پس از مرگ يک کاربر چه اتفاقي براي اکانت او در شبکه هاي اجتماعي رخ مي‌دهد؟ در اين مطلب به توضيح قوانين اينستاگرام، يوتيوب، فيسبوک، توييتر و ديگر شبکه‌هاي اجتماعي در اين موقعيت مي‌پردازيم.

مرگ يکي از موضوعات اجتناب ناپذير زندگي است، همچون ميلياردها انسان که از ابتداي خلقت تاکنون در پايان زندگي خود طعم مرگ را چشيده‌اند ما نيز روزي، حال دير يا زود، به آن‌ها مي‌پيونديم.

وضعيت دارايي افراد و به ارث رسيدن اموال شخص پس از فوت، يکي از مهم‌ترين قوانيني است که کشورهاي مختلف بر اساس شيوه قانون‌گذاري خود، شرايط آن را تعيين کرده و پس از مرگ براي فرد متوفي و خانواده و اقوام بازمانده فرد اعمال مي‌کنند.

در يک ديدگاه کلي دارايي شامل تمامي اموال و حقوقي هستند که ارزش پولي دارند. حال اين دارايي مي‌تواند يک چيز عيني مانند ملک، خودرو و موجودي حساب باشد يا دارايي‌هايي غيرعيني که در واقع جزو حقوق فرد به حساب مي‌آيند.

با پيشرفت تکنولوژي و ظهور اينترنت، برخي از اتفاقات نو ظهور مانند اکانت فرد در شبکه‌هاي اجتماعي يا يک سرويس آنلاين خاص مانند سرويس خدمات ابري را نيز مي‌توان جزو دارايي او حساب کرد.

در دنياي مدرن فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي ميزبان کسب‌و‌کار‌هاي بسياري هستند و اتفاقا کسب‌و‌کارهاي مجازي درآمد بسيار خوبي هم دارند، بنابراين حساب‌هاي کاربري در شبکه‌هاي اجتماعي داراي ارزش است.

يک پيچ کاري با بيش از 500K فالوور، حساب کاربري يک اينفلوئنسر با بيش از يک ميليون فالوور در اينستاگرام، صفحه يک يوتيوبر با بيش از 300K دنبال کننده، حساب‌هاي کاربري در فيسبوک و توييتر يا توييچ و ديگر شبکه‌هاي اجتماعي يا پلتفرم‌هاي آنلاين، همه اين‌ها يک دارايي هستند که مي‌توان با آن کسب درآمد کرد.

اما سوال مهم آن است که پس از مرگ فرد صاحب يک اکانت در شبکه‌هاي اجتماعي، چه اتفاقي براي حساب کاربري او رخ مي‌دهد؟ آيا حساب بسته مي‌شود؟ آيا مي‌توان حساب کاربري را به فرد ديگر منتقل کرد؟

اصلا بايد حساب کاربري يک فرد متوفي را بست يا اين حساب که در واقع دارايي اوست بايد به ديگران به ارث برسد؟ با آي‌تي‌رسان همراه باشيد تا به بررسي وضعيت حساب کاربري در شبکه‌هاي اجتماعي پس از مرگ صاحب آن رسيدگي کنيم:

آيا حساب کاربري واقعا يک دارايي است؟
طبق قانون هرچيزي که ارزش مالي داشته باشد يک دارايي محسوب مي‌شود، حال دارايي مي‌تواند يک ملک با ارزش 50 ميليارد تومان باشد يا يک گلدان قديمي با ارزش دو هزار تومان، وضعيت حساب‌هاي کاربري در شبکه‌هاي اجتماعي نيز به همين شکل است.

معمولا دو نوع حساب کاربري در شبکه‌هاي اجتماعي وجود دارد، نوع اول اکانت‌هاي شخصي هستند. بسياري از افراد يک پيچ شخصي در شبکه‌هاي اجتماعي دارند و تنها اقوام و دوستان‌شان آن را دنبال مي‌کنند، قطعا اين نوع پيچ ارزش خيلي زيادي ندارد و به واسطه حضور خود فرد اهميت پيدا مي‌کند، اگر شخص فوت کند صفحه او ارزشي براي ديگران ندارد.

اما نوع دوم حساب‌هاي کاربري با تعداد فالور فراوان است که محل کسب درآمد فرد هستند و ارزش بسياري دارند، اينفلوئنسرها و مالکان حساب‌هاي کاربري بزرگ در پيچ خود درآمد ميليوني دارند و حتي مي‌توانند حساب کاربري خود را با قيمت گزاف به فروش برسانند. به اين ترتيب يک پيج مشهور در اينستاگرام مي‌تواند همچون يک ملک تجاري هم ارزش داشته باشد و هم محل کسب درآمد شود.

AndroidOnlineNewsImage

اين اکانت‌ها يک دارايي هستند؛ بنابراين بسته شدن اکانت شبکه اجتماعي پس از مرگ فرد کار غيرعادلانه‌اي است. براي رشد يک حساب کاربري زحمات فراواني کشيده مي‌شود، اينفلوئنسرها، يوتيوبرها و افرادي که حساب کاربري با فالوورهاي فراوان دارند، زمان زيادي را براي رشد اکانت خود صرف کرده‌اند، همچنين طبيعتا کار در شبکه‌هاي اجتماعي مانند هر کسب‌و‌کار ديگري به سرمايه نياز دارد، به ويژه اينفلوئنسرها که هزينه زيادي براي تهيه دوربين، ميکروفن و دکور اتاق خود صرف مي‌کنند، برخي نيز يک استوديو جداگانه دارند و محتواي ويديو خود در يوتيوب يا اينستاگرام يا هر شبکه‌ اجتماعي ديگر را در آن استوديو ضبط مي‌کنند و نبايد تمام تلاش آن‌ها پس از مرگ به هدر رود و حساب کاربري آن‌ها که حکم محل کسب و کارش را دارد، بسته شود.

پس از مرگ چه اتفاقي براي اکانت‌ متوفي در شبکه‌ هاي اجتماعي رخ مي‌دهد؟
به طور کلي شبکه‌هاي اجتماعي به دنبال آن نيستند که متوجه شوند يک کاربر زنده است يا مرده، بنابراين تا زماني که اطرافيان يک فرد با ارسال تصوير مدارک رسمي فوت به يک شبکه اجتماعي اثبات نکنند که يک کاربر فوت شده، شبکه اجتماعي هيچ تغييري در اکانت فرد ايجاد نمي‌کند.

بنابراين اگر پس از فوت يک کاربر، خانواده يا دوستان او به حساب کاربري آن دسترسي داشته باشند، مي‌توانند آن صفحه، کانال يا اکانت را مديريت کنند. در اين خصوص بهترين و ساده‌ترين روش آن است به يک فرد قابل اعتماد بگوييد که در صورت فوت شما چه کاري با اکانت‌تان انجام دهند.

AndroidOnlineNewsImage

اما در غير اين صورت، اگر يک فرد فوت کند و خانواده و دوستان او اين موضوع را به شبکه اجتماعي يا سرويس اينترنتي مورد نظر اطلاع بدهند، شرايط تغيير مي‌کند؛ در اين حالت هر شبکه اجتماعي قوانين مخصوص به خود را دارد، البته قوانين کلي شباهت‌هايي به يکديگر دارند اما در جزئيات اجراي قوانين تفاوت‌هايي ديده مي‌شود که در ادامه به شرح آن مي‌پردازيم:

وضعيت اکانت شبکه اجتماعي اينستاگرام پس از مرگ
در اينستاگرام پس از مرگ فرد، اگر اعضاي خانواده يا دوستان شخص متوفي در صفحه پشتيباني اينستاگرام به اين شبکه اجتماعي اعلام کنند که صاحب فلان اکانت فوت شده و مدارک قطعي براي اثبات اين ادعا را نيز ارسال کنند، اينستاگرام دو انتخاب را در اختيار خانواده يا دوستان فرد متوفي قرار مي‌دهد:

يادبود يا Memorialization
اگر خانواده متوفي درخواست کنند که صفحه فرد فوت شده با حالت يادبود در بيايد؛ اينستاگرام عبارت Remembering به معناي به يادآوردن يا اصطلاحا يادبود را به بيوگرافي پيج اضافه مي‌کند، به اين ترتيب امکان اعمال هر تغيير در آن صفحه از بين مي‌رود و صفحه به ياد فرد فوت شده براي هميشه در همان حالت با همان پست‌ها و استوري‌ها باقي مي‌ماند، البته فالوورها مي‌توانند ديگر آن صفحه را دنبال نکنند.

AndroidOnlineNewsImage

حذف صفحه
خانواده فرد متوفي مي‌توانند درخواست دهند که صفحه شخص فوت شده حذف شود، به اين ترتيب آن صفحه به طور کامل حذف شده و ديگر در دسترس نخواهد بود.

وضعيت اکانت شبکه اجتماعي فيسبوک پس از مرگ
در فيسبوک شرايط مشابه با اينستاگرام است با اين تفاوت که در تنظيمات فيسبوک مي‌توان مشخص کرد که بعد از مرگ شما چه اتفاقي براي صفحه فيسبوک‌تان رخ دهد. براي اينکار در فيسبوک وارد اکانت خود شويد، در بخش جنرال ستينگ، گزينه Settings & Privacy را بزنيد و سپس به بخش Memorialization Settings برويد. حال مي‌توان يکي از حالت‌هاي زير را انتخاب کرد:

حالت يادبود يا Memorialization
در اين حالت مانند اينستاگرام عبارت Remembering در بالا صفحه درج مي‌شود تا بازديدکنندگان از صفحه بدانند صاحب اکانت فوت شده است. در اين حالت هيچکس نمي‌تواند به حساب کاربري يادبود وارد شود و تغييراتي در آن اعمال کند، اين صفحه به همان شکلي که بوده باقي مي‌ماند البته مي‌توان اين صفحه را تگ کرد، امکان ارسال پست در تايم‌لاين اکانت نيز موجود است.

کاربر ميراث‌دار يا Legacy Contact
افراد مي‌توانند پيش از مرگ خود يک کاربر ميراث‌دار را به عنوان صاحب بعدي اکانت فيسبوک انتخاب کنند. در اين حالت پس از فوت يک نفر و اثبات آن به فيسبوک، فرد ميراث‌دار مي‌تواند به طور کامل صفحه فيسبوک فرد متوفي را مديريت کند و محدوديتي هم براي اينکار نخواهد داشت.

حذف اکانت يا Account Deletion
کاربران مي‌توانند گزينه حذف اکانت را در تنظيمات فيسبوک خود انتخاب کنند، به اين ترتيب پس از فوت کاربر و اطلاع فيسبوک از اين اتفاق، تمامي اطلاعات حساب حذف مي‌شود.

وضعيت اکانت شبکه اجتماعي توييتر پس از مرگ
در توييتر فقط يک راه حل وجود دارد، اگر به توييتر اعلام شود که يک کاربر فوت شده و مدارک لازم هم براي اين شبکه اجتماعي ارسال شود، اکانت کاربر متوفي حذف مي‌شود، تنها راه توييتر با افراد فوت شده همين است.

وضعيت اکانت يوتيوب پس از مرگ
مديريت يک حساب کاربري پس از مرگ سازنده آن در يوتيوب حساسيت بيشتري دارد، زيرا يک حساب کاربري مانيتايز شده در يوتيوب به طور مستقيم درآمد دارد و يوتيوب به کاربران برتر خود بر اساس ميزان بازديد تبليغات بر روي ويديو آن‌ها پول مي‌دهد. به اين ترتيب درآمدزايي در يوتيوب بسيار جدي‌تر دنبال مي‌شود.

به همين دليل اگر يک يوتيوبر با حساب مانيتايز شده فوت کند و از پيش هم تعيين نکرده باشد که چه کسي پس از او به حساب کاربري‌اش دسترسي داشته باشد، خانواده يا دوستانش سه انتخاب دارند:

حذف اکانت
خانواده يا دوستان فرد متوفي مي‌توانند به گوگل اعلام کنند صاحب فلان کانال در يوتيوب فوت شده و مدارک لازم را براي آن‌ها ارسال کنند، به اين ترتيب مي‌توانند انتخاب کنند که کانال اين شخص براي هميشه حذف شود، بنابراين اگر کانال درآمد داشته باشد، با حذف ويديو‌ها درآمد هم طبيعتا متوقف مي‌شود.

دريافت درآمد
همانطور که مي‌دانيد، پس از انتشار يک ويديو در يوتيوب تا زماني که آن ويديو بازديدکننده داشته باشد و بر روي آن تبليغات نمايش داده شود، براي صاحب کانال درآمدزايي خواهد داشت، به اين ترتيب ممکن است يک يوتيوبر براي ويديوهاي قديمي خود نيز درآمد کسب کند. همين حالت براي فوت فرد يوتيوبر و کانال او نيز صادق است، يعني پس از مرگ يک يوتيوبر و توقف فعاليت کانال، درآمدزايي از ويديو‌هايي که پيشتر منتشر شده، متوقف نمي‌شود.

AndroidOnlineNewsImage

به اين ترتيب يک کانال ويديو مي‌تواند پس از مرگ صاحب آن نيز درآمد داشته باشد، اگر فرد يوتيوبر در وصيتنامه خود مشخص کرده باشد که اين درآمد به چه کسي يا صرف چه کاري شود، با ارسال مدارک به گوگل، درآمد کانال يوتيوب آن فرد به حساب شخص، اشخاص يا سازمان مورد نظر داده مي‌شود. اما اگر اين نکته توسط فرد صاحب کانال مشخص نشده باشد، افراد خانواده درجه يک او مي‌تواند با ارسال مدارک، درآمد کانال او را دريافت کنند.

دريافت اطلاعات
خانواده يا دوستان متوفي نمي‌توانند اجازه دسترسي به کانال يوتيوب را از خود يوتيوب دريافت کنند، اما امکان دريافت برخي از اطلاعات کانال مانند ميزان درآمد، وضعيت رشد و اطلاعات مخصوص به خود کانال وجود دارد.

وضعيت اکانت پس از مرگ در ديگر شبکه هاي اجتماعي
دراپ‌باکس تنها با دريافت کپي اسناد فوت يک کاربر آن هم به صورت فيزيکي، اطمينان پيدا مي‌کند که کاربر فوت کرده و در آن صورت اطلاعات حساب و فايل‌هاي ذخيره شده را به خانواده درجه يک فرد مي‌دهد. در آيتونز هيچ راهي براي دسترسي به اکانت پس از مرگ وجود ندارد و حساب فرد متوفي در اپل بدون تغيير باقي مي‌ماند. در ديگر شبکه‌هاي اجتماعي مانند پينترست هم با ارسال مدارک مي‌توانيد يا به اطلاعات حساب دسترسي پيدا کنيد يا آن حساب کاربري را به طور کامل حذف کنيد.

منبع: آی تی رسان