چهارشنبه/ 31 شهریور / 1400

پيام فرزند دکتر علی شریعتی برای پسر احمد شاه مسعود

 

احسان شريعتي استاد دانشگاه و فرزند دکتر علي شريعتي به احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت ملي افغانستان نوشت: مقاومت متشکل مدني و آمادگي دفاع نظامي براي برقراري دولت قانون‌بنياد شرط مبنايي و لازم تحولات مثبت در آينده و نظارت و فشار منطقه‌اي بر عملکرد گروه‌هاي درگير براي بر زمين گذاردن سلاح و پذيرش قانون و نظم دمکراتيک، شرط کافي تحقق چنين مسير صلح و امنيت و توسعه‌ي منطقه‌ و اقليم مشترک ماست.

متن نامه احسان شريعتي به احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت ملي افغانستان در پي مي آيد:

به‌نام خداوند «خودآگاهي، آزادي، و عدالت»
حضرت فرمانده احمدمسعود،
رهبري «جبهه مقاومت ملي افغانستان»
شهادت يار و همراه شما، نويسنده و روزنامه‌نگار آزاده زنده‌ياد فهيم دشتي را تسليت مي‌گوييم. تصميم درست و اصولي شما مبني بر اتخاذ خط‌مشي مقاومت در راستاي مذاکره‌ي ملي براي التزام همه‌ي جناح‌هاي درگير در نزاع دروني افغانستان عزيز به پذيرش قانون اساسي، نظام جمهوري و تشکيل دولت «همه‌شمول» همه‌ي مليت‌ها و مذهب‌ها، موجي از تحسين و همبستگي را در جهان و در ميهن ما برانگيخه است.

ملت أفغانستان تاکنون بارها نشان داده است که نه در برابر اشغال ابرقدرت‌ها سر تسليم فرود آورده و نه در برابر استبداد و ارتجاع سياسي و ديني داخلي.
مداخله‌ي فاجعه‌بار اين قدرت‌ها و متحدان آنها در منطقه و در همسايگي افغانستان، در کنار فساد و بي‌لياقتي حکومت‌هاي وابسته به آنها نشان داده است که دفاع از استقلال ملي و اصل جمهوري مردمسالار، به‌جاي قوم و قبيله و فرقه‌گرايي قومي و ديني، تنها راه برو‌ن‌رفت از وضعيت جنگ دايمي داخلي و خارجي است.
مقاومت متشکل مدني و آمادگي دفاع نظامي براي برقراري دولت قانون‌بنياد شرط مبنايي و لازم تحولات مثبت در آينده و نظارت و فشار منطقه‌اي بر عملکرد گروه‌هاي درگير براي بر زمين گذاردن سلاح و پذيرش قانون و نظم دمکراتيک، شرط کافي تحقق چنين مسير صلح و امنيت و توسعه‌ي منطقه‌ و اقليم مشترک ماست.
مبارزه‌ فکري با افراطگرايي کور و بنيادگرايي قهقرايي، بويژه از طريق پروژه‌ي اصلاح‌گري مذهبي و دين‌پيرايي، وظيفه و رسالت همه‌ي نيروهاي آگاه و روشنگر مسلمان در جهان اسلام است.

مبارزه‌اي که زماني با سيدجمال از افغانستان آغاز شد و علامه اقبال آن‌را از سرگرفت و معلم شريعتي آن تلاش را در ايران ادامه داد و مبارزان بزرگي همچون پدر شما در اين طريقت فکري و خوانش از جهانبيني توحيد و مکتب رهايي‌بخش اسلام گام زده‌اند و امروز ما بايد ادامه‌ي راه را ازسرگيريم.

در اين لحظات سرنوشت‌ساز، پشتيباني از مقاومت مردم افغانستان با همه‌ي تنوع قومي، ديني، و جنسيتي آن، با گشايش مرزها بر روي پناهندگان و دفاع حقوقي از قربانيان اقتدارگرايي و ارتجاع مذهبي، وظيفه‌ي همه ما در ايران و منطقه و جهان است.
ما در کنار شما که در راستاي تحقق اين آرمان‌ها مي‌رزميد، خواهيم ماند و همه‌ي پيروان مسير «آزادي، عدالت و معنويت» در ايران با مبارزه‌ي شما همبستگي همه‌جانبه‌ي خود را اعلام مي‌کنند.

 

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا