سه‌شنبه/ 27 مهر / 1400

پکن خواستار رفع کامل تحریم‌ های آمریکا علیه کوبا شد

وزارت خارجه چین روز چهارشنبه از آمریکا خواست که به درخواست‌های جامعه بین‌المللی گوش فرا دهد و فوراً تحریم‌ها و محاصره اقتصادی علیه کوبا را به‌صورت کامل پایان دهد.

به نوشته وبگاه «سی‌جی‌تی‌اِن»، یکی از سخنگوهای وزارت خارجه چین با بیان اینکه پکن با اعمال تحریم‌های یک جانبه و خودسرانه علیه کشورهای دیگر و دخالت در امور داخلی آنها به بهانه‌های «آزادی، حقوق بشر و دموکراسی» قویاً مخالف است، گفت: «تحریم‌های اخیر آمریکا علیه نهادها و مقام‌های کوبا، استانداردهای بنیادین روابط بین‌الملل را به‌شدت نقض می‌کند».

این دیپلمات در ادامه توضیح داد:‌ «[این تحریم‌ها] قلدری و رفتار دوگانه آمریکا را به جهان نشان داد. همگان می‌دانند این محاصره اقتصادی، تجاری و مالی آمریکا است که تلاش‌های کوبا برای بهبود وضع اقتصادی و معیشت مردم را مختل کرده است».

پکن ضمن اشاره به نقض‌شدن حقوق مردم کوبا در پی تحریم‌ها و محاصره اقتصادی آمریکا، تاکید کرد: «تحریم بس است! بهترین راه، حمایت کردن است».

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین افزود:‌ «چین به اجرای توافق‌های سران دو کشور (با کوبا) ادامه می‌دهد، روابط دوستانه با کوبا را تعمیق می‌کند و از تلاش‌های کوبا برای غلبه بر مشکلات همه‌گیری [کووید۱۹]، توسعه اقتصادی و حفظ ثبات اجتماعی قویاً حمایت می‌کند».

وزارت خزانه‌داری آمریکا در ادامه محاصره اقتصادی علیه کوبایی‌ها و اعمال فشارها بر هاوانا، هفته قبل «پلیس ملی انقلابی کوبا»، فرمانده این نیرو و معاون او را تحریم کرد. آمریکا پیش از آن نیز سران ارتش و وزارت کشور کوبا را به بهانه نقش داشتن آنها در «سرکوب و نقض حقوق بشر» تحریم‌هایی اعمال کرد.

چندی پیش نیز «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین تحریم‌های آمریکا علیه کوبا را محکوم کرد و متذکر شد آمریکایی‌ها باید تحریم‌های حقوق بشری را ابتدا علیه خودشان اعمال کنند.

 

منبع: خبرگزاری فارس

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا