دلایل پس زدن سینه مادر توسط نوزادان

بزرگی سینه مادر

سینه مادر من خیلی بزرگ شده است و وقتی می‌خواهم آن را بگیرم فشار روی بینی و صورتم می‌آید. برای من که به قول دوست مامان، نیم وجبی هستم گرفتن سینه به این بزرگی سخت نیست؟!

ولی من تلاش خود را خواهم کرد و مامانم نباید فوری تصمیم دیگری بگیرد. بالاخره من سینه مامانم را می‌گیرم. ولی در این روزهایی که مهارت پیدا نکرده‌ام من را گرسنه رها نکن و با شیر دوشیده‌ات (و یا حتی شیر خشک) البته بدون شیشه مرا سیر کن.

برفک دهان

داخل دهانم می‌سوزد و برفک زده است. اگر درمان شود به راحتی سینه‌ات را می‌گیرم.

دادن شیشه شیر

دوستم می‌گفت مادرم بهترین مادر دنیاست! او هم به من شیر می‌دهد و هم شیر خشک!! دوستم از وقتی مادرش شیشه شیر را به او داده، دچار اغتشاش فکری (Nipple Confusion)

شده است. نوزادهایی این چنینی ممکن است سینه مادرشان را نگیرند و یا حداقل در بیداری سینه را نگیرند.

 

111111111 - چرا گاهی نوزادان سینه مادر را پس می‌زنند؟ (بخش اول)

آبسه یا عفونت سینه

سینه مادر اگر به علت التهاب و یا عفونت ملتهب و دردناک شود سینه گرفتن من، هم برای او و هم برای من سخت است.

خوب است مادرم زودتر این موضوع را با کمک پزشکش درمان کند. زخم سینه مامانم هم دردسری است! واقعاً دلم به حالش می‌سوزد؛ تا سینه‌اش را می‌مکم فریادش بلند می‌شود.

اما اگر مامانم قبل از تولد من آموزش نحوه‌ی شیردهی را می‌دید و تنها نوک سینه‌اش را به دهانم نیندازد، این مشکل به وجود نمی‌آید. حالا هم دیر نشده و با مصرف داروهای مناسب و درست شیر دادن و عدم استفاده از صابون و شامپو برای شستشوی سینه مشکل حل و از ایجاد آبسه هم جلوگیری خواهد شد.

بخوانید!
اضطراب و اختلالات اضطرابی در کودکان

راستی به مامانم بگویید برای اینکه سینه‌اش زخم نشود وقتی می‌خواهد سینه را از دهانم بیرون بکشد یا به من بگوید تا سینه‌اش را رها کنم و یا با انگشت کوچک دستش سینه‌اش را از دهانم بیرون آورد. کشیدن سینه موجب زخم شدن سینه‌اش خواهد شد.

به هر حال من حتی دوست دارم سینه دچار آبسه یا عفونت و شقاق و زخم را هم بمکم و شیر آن را خالی کنم تا مامانم زودتر خوب شود و پزشکم هم مخالف شیر خوردن من از سینه زخمی و آبسه دار نیست ولی باید هرچه زودتر تلاش کنیم تا سینه مادرم خوب شود تا من بهتر بتوانم سینه را بگیرم و به شیر خوردن ادامه دهم.

ادامه دارد… .

 

کتاب نوزادان

دکتر سید محمد سعید ناصری

 

 

مجله اینترنتی تحلیلک

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید