عمومی

آموزش کاشت سبزه برای سفره هفت سین

آموزش کاشت سبزه برای سفره هفت سین
آموزش کاشت سبزه برای سفره هفت سین
شاید بگویید خرید سبزه عید برای چیدمان سفره هفت سین بسیار راحت تر از سبز کردن سبزه باشد! اما لذت سبز کردن سبزه عید نوروز به زحمت کمی که دارد، می ارزد.
برای کاشت سبزه عید می توانید از هر نوع حبوبات و غلات و سبزیجاتی مانند ماش، عدس، نخود، لوبیا، جو، گندم، خاکشیر و … حتی از هسته پرتقال و میوه های دیگر استفاده کنید.
اگر از هسته میوه ها استفاده کردید، می توانید آن را بعد از سیزده بدر داخل گلدان یا باغچه بکارید و لازم نیست آن را داخل طبیعت رها کنید.
بسته به اینکه می خواهید برای هفت سین خود چه چیزی را سبز کنید، زمان ریختن آن مشخص می شود.

 

زمان کاشت سبزه برای سفره هفت سین

سبزه جو و سبزه گندم را ۱۰ روز مانده به عید بکارید.

سبزه ماش و عدس را ۱۵ روز مانده به عید بکارید.

سبزه شاهی یا خاکشیر را ۵ روز قبل از عید بکارید.

تخمه آفتابگردان یا تخمه کدو را ۵-۷ روز قبل از عید بکارید.

رآموزش کاشت سبزه برای سفره هفت سین

 

آموزش درست کردن سبزه عید

میزانی که خیس می کنید ۲ برابر می شود.

برای کاشت سبزه برای سفره هفت سین با گندم، جو، ماش و… هر کدام را که خواستید یکی دو شب خیس کنید. چند بار آبش را عوض کنید تا ترش نشوند و بو نگیرند.

بعد از اینکه جوانه بسیار کوچک در آورد، آن ها را داخل دستمال نخی مرطوب نگهداری کنید و در آن را بگذارید تا جای آن تاریک باشد و آن را در جای گرمی قرار بدهید. مثلا اطراف بخاری تا جوانه ها بلندتر شوند.

بخوانید!  طرز تهیه سمنو خانگی

مرتب دستمال را با اسپری نم دار کنید. اگر آب آن زیاد شد، آب اضافی آن را خارج کنید. بعد کف ظرف مورد نظر برای کاشت سبزه را ماسه تمیز و شسته بریزید و جوانه ها را روی آن بریزید و روی آن پارچه نم دار قرار بدهید.

سبزه را داخل آفتاب قرار داده و روی آن سبدی قرار بدهید و روزی ۱-۲ بار روی پارچه و سبزه آب اسپری کنید. مواظب باشید که خیلی آب نریزید، فقط در حدی که مرطوب باشد.

کاشت سبزه نارنج

زمانی که جوانه ها بلندتر و سبز شدند دستمال را از روی آن بردارید و باز هم درون آفتاب قرار بدهید و سبدی روی آن قرار بدهید تا زودتر بلند شوند.

هنوز هم روزی ۱-۲ بار به آن آب بدهید، آنقدر آب ندهید که اگر ظرف را کج نگه داریم آب کنار ظرف جمع شود. اگر احیانا آب آن زیاد شد آن را کج کرده و آب اضافی آن را خارج کنید. زیرا آب زیادی باعث کپک زدن ریشه های آن و خراب شدن سبزه تان می شود.

بعد از اینکه سبزه ها کمی بلند شدند، سبد را از روی آن بردارید.

اگر می خواهید سبزه تان پر و کوتاه و برگ های آن پهن تر شود، در روزهایی که باد نمی آید آن را در بیرون از خانه زیر آفتاب قرار بدهید و شب ها به داخل خانه بیاورید که آن را سرما نزند.

آب دهی آن هم به روال قبل است.

 

آموزش کاشت سبزه برای سفره هفت سین

 

نکاتی برای کاشت سبزه عید نوروز

کاشت تمام دانه های غلات و حبوبات به همین صورت است.

بخوانید!  طرز تهیه سمنو خانگی

اگر تا به حال تجربه کاشت سبزه برای سفره هفت سین خود نداشته اید، پیشنهاد می کنیم از ماش استفاده نکنید. زیرا خیلی حساس است و سریع خراب می شود.

برای کاشت سبزه می توانید آن را درون هر ظرفی بکارید. حتی داخل سبد که در این صورت باید کف سبد پلاستیک بکشید و بعد کمی شن یا خاک بریزید.

برای سبزه گندم عید می توانید از تنگ ماهی استفاده کنید.

برای کاشت تخمه ها می توانید داخل خاک ژله ای استفاده کنید.

 

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

راهکارهایی برای شستشوی موهای عروسک

نویسنده

مداحی گریه کنید مادر ما بی پناه بود با صدای حسن عطایی

مهدی مشهدی حسنی

میکروب ها در خانه نیز در کمین شما هستند!

نویسنده

دیدگاه خود را ثبت کنید