ادبیات معرفی کتاب

معرفی بادبادک باز نوشته خالد حسینی

بادبادک باز - خالد حسینی

کتاب بادبادک باز

کتاب بادبادک باز اثر خالد حسینی نویسنده‌ی افغانی الاصل است. در بین آثار خالد حسینی شاید بتوان بادبادک باز را بهترین اثر نویسنده دانست.

در بادبادک باز نویسنده ما را به دوره‌ای از زندگی در افغانستان می‌برد که برای نسل ما کمی باور ناپذیر است. دوره‌ای با آرامش و نشاط بسیار و به دور از جنگ و درگیری. البته باید در نظر داشت که خالد حسینی خانواده‌ای از افغان ها را در داستان خود نشان می‌دهد که بسیار مرفه بوده و هیچ کمبودی نداشته‌اند که به این موضوع در اواسط داستان اشاره می شود؛ وقتی امیر دوباره برای انجام کاری مهم به افغانستان برمی‌گردد از زبان یک راننده می‌شنود که تو جامعه‌ی افغان را درک نکرده‌ای!

داستان از زبان امیر روایت می‌شود که می‌توان داستان را به سه بخش اصلی تقسیم کرد، بخشی از داستان که در زمان صلح در افغانستان است و امیر همراه با حسن پسر نوکرشان علی در حال و هوای بچگی به سر می‌برد و…

بخش بعدی فرار امیر و پدرش به آمریکا به دلیل جنگ و اتفاقات به وجود آمده و درنهایت بازگشت امیر به کشورش برای انجام کاری مهم.

 

بخش هایی از کتاب بادبادک باز

“در طول شب، برف تمام شکاف ها و جوی‌ها را پرکرده بود. وقتی با حسن از دروازه آهنی بیرون می‌رفتیم، سفیدی کور کننده برف چشمان را لوچ می‌کرد. علی دروازه را پشت سرمان بست.

شنیدم زیر لب دعایی می‌خواند؛ همیشه وقتی پسرش از خانه بیرون می‌رفت برایش دعا می‌خواند…

بادبادک بازها با دستیارانشان صحبت می‌کردند و آخرین چیزها را آماده می‌کردند. از خیابان های هم جوار صدای صحبت و خنده می‌آمد…

نگاهم را به سمت پشت بام خودمان برگرداندم، بابا و رحیم خان را دیدم که با لباس های پشمی روی نیمکتی نشسته‌اند و چای می‌نوشند. بابا دست تکان داد. نمی‌دانستم برای من دست تکان داده یا برای حسن…”

 

امیدواریم از خواندن کتاب بادبادک باز نوشته خالد حسینی لذت ببرید و برای خواندن معرفی سایر کتاب ها به بخش معرفی کتاب مراجعه کنید.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

 پرسه در کوچه باغ شعرمعاصر همراه با سجاد افشاریان

زهرا فخرایی

شاعر بین المللی؛ به بهانه بزرگداشت حکیم عمر خیام

محمد زکی زاده

حافظ انسان شناس بزرگ؛ نوشته ای از دکتر دینانی به بهانه بزرگداشت حافظ

محمد زکی زاده

دیدگاه خود را ثبت کنید