شنبه/ 24 مهر / 1400

گروهی از رهبران باسابقه افغان به دنبال گفتگو با طالبان هستند

به نقل از خبرگزاری رویترز، “خالد نور” پسر عطا محمد نور که زمانی والی قدرتمند بلخ بود، گفت، این گروه متشکل از عبدالرشید دوستم، رهبر با سابقه ازبک تبار و سایر افرادی است که مخالف سلطه طالبان در افغانستان هستند.

نور ۲۷ ساله گفت: ترجیح می‌دهیم که به صورت جامع و گروهی گفتگو کنیم، چون این مشکل افغانستان توسط یک نفر از ما حل و فصل نخواهد شد. به همین دلیل برای تمامی جامعه سیاسی کشور مهم است که همگی با هم گفتگو کنند به ویژه رهبران سنتی که قدرت و حمایت عموم را دارند.

عطا نور و دوستم که برای چندین دهه از رهبران قدرتمند درگیری‌های افغانستان بودند، هر دو پس از سقوط مزارشریف به دست طالبان از کشور گریخته‌اند.

طالبان پشتون برخلاف ۲۰ سال قبل به دنبال حمایت از سوی تاجیک‌ها، ازبک‌ها و سایر اقلیت های افغانستان است.

خالد نور همچنین با اشاره به شرایطی که طالبان ۲۰ سال قبل برای گروه‌های اقلیت قومی در افغانستان ایجاد کرده بود، گفت: این گروه شبه‌نظامی در حال حاضر بسیار متکبر است چون آنها به صورت نظامی پیروز نبرد در افغانستان شده‌اند. اما آنچه ما پیش‌بینی می‌کنیم این است که آنها خطر حکمرانی مانند ۲۰ سال قبل را می‌دانند.

وی ادامه داد: با وجود تعهد به گفتگو، یک خطر بزرگ وجود دارد که شاید مذاکرات شکست بخورد. تسلیم شدن برای ما مطرح نیست. طالبان نمی‌تواند در برابر مقاومت مردمی افغانستان ایستادگی کند. تاریخ نشان داده است که هیچکس در افغانستان نمی‌تواند با زور حکومت کند و این غیرممکن است. اصلا هم مهم نیست که این روند چقدر از جانب جامعه بین‌المللی مورد حمایت باشد، چنین حکومتی شکست می‌خورد.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا