پنج‌شنبه/ 1 مهر / 1400

۱۰ خانواده ثروتمند دنيا را بشناسيد

به نقل از بلومبرگ، کليد موفقيت خانواده‌هاي ثروتمند جهان کسب و کار آن‌ها و شرکت‌هاي تجاري است که از نسلي به نسل ديگر منتقل و سرمايه آن‌ها حفظ شده است. ثروت آن‌ها در چند نسل جمع شده و اکنون به يکي از ثروتمندترين خانواده‌هاي جهان تبديل شده اند. مجموع ثروت اين خانواده‌ها به چند صد ميليارد دلار مي‌رسد.

ليستي از ثروتمندترين خانواده‌ها در سراسر جهان منتشر شده است که ميزان ثروت خالص و منبع درآمد ۱۰ مورد از ثروتمندترين خانواده‌ها در سراسر جهان را نشان مي‌دهد. در اين مطلب اين خانواده‌ها معرفي شده و تصاويري از صاحبان اين ثروت‌هاي موروثي و هنگفت را مي‌بينيم.

شماره ۱۰:

خانواده آلبرشت

ثروت خالص: ۴۱ ميليارد دلار

منبع درآمد: فروشگاه‌هاي آلدي

تئو و کارل آلبرشت دو برادر آلماني هستند که فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي آلدي را به راه انداخته اند. امروزه اين فروشگاه که اولين شعبه آن سال ۱۹۴۶ تأسيس شده، در سراسر اروپا بيش از ده‌هزار شعبه دارد و محبوب‌ترين فروشگاه زنجيره‌اي اين قاره محسوب مي‌شود.

به گزارش نشريه اشپيگل، برادران آلبرشت در محله‌اي فقيرنشين در «آسن» آلمان به دنيا آمدند و در ابتدا با گاري چوبي نان مي‌فروختند.

گفته مي‌شود اين دو برادر در زندگي خود بسيار صرفه‌جو بودند تا جايي که در زندگي آن‌ها از راننده شخصي، جت و قايق خبري نبود. اطرافيان اين دو گفته اند تنها وقتي که واقعا لازم بود برق را روشن مي‌کردند.

تئو در سال ۲۰۱۰ و کارل در سال ۲۰۱۴ از دنيا رفتند.

شماره ۹:

خانواده‌هاي بوهرينگر و فون باومباخ

ثروت خالص: ۴۵.۷ ميليارد دلار

منبع درآمد: شرکت بوهرينگر اينگلهايم

خانواده‌هاي «بوهرينگر» و «فون باومباخ» از ۱۳۰ سال پيش تا کنون کنترل شرکت داروسازي «بوهرينگر اينگلهايم» را در دست داشته اند. اين شرکت بزرگ‌ترين شرکت خصوصي داروسازي در دنياست و اداره آن نسل به نسل بين اعضاي اين دو خانواده منتقل مي‌شود. در حال حاضر نزديک به ۴۸ هزار کارمند در سطح جهاني براي «بوهرينگر اينگلهايم» کار مي‌کنند.

شماره ۸:

خانواده جانسون

ثروت خالص:۴۶.۳ ميليارد دلار

منبع درآمد: شرکت سرمايه‌گذاري‌هاي فيدليتي

فيدليتي يک شرکت خدمات مالي است که در حال حاضر توسط «ابيگيل جانسون» اداره مي‌شود. پدربزرگ وي سال ۱۹۴۶ اين شرکت را تأسيس کرده و اداره آن پس از سه نسل اکنون به ابيگيل رسيده است.

شماره ۷:

خانواده ورتمير

ثروت خالص: ۵۴.۴ ميليارد دلار

منبع درآمد: برند شنل

ثروت اين خانواده به سال ۱۹۲۰ در شهر پاريس برمي‌گردد؛ وقتي «پير ورتمير» روي لباس‌هاي طراحي «کوکو شنل» سرمايه گذاري کرد. برادران و نوه‌هاي او امروزه اين شرکت توليد لباس را اداره مي‌کنند.

شماره ۶:

خانواده دوماس

ثروت خالص: ۶۳.۹ ميليارد دلار

منبع درآمد: برند هرمس

خانواده دوماس ثروت خود را مديون «تيري توماس» است که در قرن نوزدهم شرکت توليد لباس و لوازم پوشاک هرمس را بنيان نهاد. تيري توماس ابتدا براي اشراف لوازم اسب سواري توليد مي‌کرد. اولين مغازه هرمس در فرانسه نيز يک مغازه توليد زين اسب بوده است.

شماره ۵:

خانواده آمباني

ثروت خالص: ۸۱.۳ ميليارد دلار

منبع درآمد: شرکت ريلاينس اينداستريز

موکش آمباني، ثروتمندترين فرد آسيا، مديرعامل شرکت «ريلاينس» است. اين شرکت بزرگ‌ترين شرکت خصوصي هند است که در زمينه نفت و گاز فعاليت مي‌کند. موکش همچنين مالک شرکت مخابرات «جيو» نيز است. منزل موکش در بمبئي ۱۲۰ هزار مترمربع مساحت دارد و ۲۷ طبقه است که در اين ميان، شش طبقه به ماشين‌هاي موکش اختصاص پيدا کرده است. همچنين ۶۰۰ خدمه در اين منزل مشغول به کار هستند.

شماره ۴:

خاندان آل سعود

ثروت خالص: ۹۵ ميليارد دلار

منبع درآمد: نفت

طبق گزارش بلومبرگ، ثروت خاندان آل سعود از دو راه تأمين مي‌شود: صنعت نفت عربستان و درآمد شخصي هرکدام از اعضاي خاندان سلطنتي که از طريق قرارداد‌هاي دولتي به دست مي‌آورند.

در اين ميان، ثروت محمد بن سلمان به تنهايي يک ميليارد دلار است؛ وي به صرف ميليون‌ها دلار براي کشتي‌هاي تفريحي و عمارت‌هاي بزرگ مشهور است.

گفتني است اين خاندان از اواسط قرن نوزدهم بر عربستان حکومت مي‌کند.

شماره ۳:

خانواده کوک

ثروت خالص: ۱۰۹.۷ ميليارد دلار

منبع درآمد: صنايع کوک

چارلز و ديويد کوک شرکت صنايع «کوک» را در سال ۱۹۴۰ در ايالت کانزاس آمريکا راه‌اندازي کردند. تمرکز اين شرکت بر صنايع هسته‌اي و صنعت نفت است. ديويد کوک در سال ۲۰۱۹ درگذشت.

شماره ۲:

خانواده مارس

ثروت خالص: ۱۲۰ ميليارد دلار

منبع درآمد: مارس اينکورپوريتد

خانواده مارس صاحب شرکت شيريني و شکلات‌سازي مارس هستند. اين شرکت در واقع سال ۱۹۱۱ وقتي «فرانک مارس» تصميم گرفت در آشپزخانه خودش شيريني درست کند و بفروشد، تأسيس شد. سهام شرکت به طور کامل در اختيار خانواده مارس است.

خانواده مارس چندان علاقه‌اي به حضور در انظار عمومي ندارند و به جز «ژاکلين مارس» از ديگر اعضاي اين خاندان تصويري در دسترس نيست.

شماره ۱:

خانواده والتون

ثروت خالص: ۲۱۵ ميليارد دلار

منبع درآمد: وال‌مارت

سم و باد والتون فروشگاه زنجيره‌اي خوار و بار فروشي «وال‌مارت» را سال ۱۹۶۲ تأسيس کردند. اين خانواده در حال حاضر ثروتمند‌ترين خانواده در تمام دنيا هستند. نوادگان والتون روي هم بيش از ۱۶۳ ميليارد ثروت دارند که اين مقدار از ثروت «بيل گيتس» نيز بيشتر است. برخلاف ثروت زياد، اين خانواده همواره در انظار عمومي ساده ظاهر مي‌شوند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا