سه‌شنبه/ 5 بهمن / 1400

60 اثر صنایع دستی ایران در راه کسب مهر اصالت یونسکو

60 اثر صنایع دستی ایران در راه کسب مهر اصالت یونسکو

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی از برنامه ریزی برای معرفی حدود 60 اثر صنایع دستی ایران جهت حضور در نشست بین المللی مهر اصالت یونسکو خبر داد.
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

60 اثر صنایع دستی ایران در راه کسب مهر اصالت یونسکو

ویدا توحدی در حاشیه نشست داوری منطقه ای مهر اصالت ملی صنایع دستی که از امروز (19 دی) با حضور استانهای غرب کشور در کرمانشاه آغاز شده، اظهار کرد: نشست داوری مهر اصالت ملی صنایع دستی هر دو سال یکبار به صورت متمرکز در تهران برگزار می شود که امسال باتوجه به شیوع بیماری کرونا آن را با حضور 31 استان کشور در قالب 9 منطقه برگزار می کنیم.

وی با بیان اینکه نشست های منطقه ای مهر اصالت ملی صنایع دستی از ششم آذر شروع شده و تا 10 بهمن ادامه خواهد داشت، عنوان کرد: تاکنون این نشست‌ها به میزبانی استانهای خوزستان، آذربایجان غربی، کرمان، مازندران و البرز برگزار شده و اکنون نیز کرمانشاه ششمین منطقه ای است که این نشست  در آن درحال برگزاری است.

به گفته این مسئول، برگزاری نشست های منطقه ای مهر اصالت ملی صنایع دستی تا نیمه اول ماه آینده به میزبانی استانهای یزد، قزوین و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه به در پیش بودن نشست بین المللی مهر اصالت یونسکو هم اشاره کرد و گفت:  حدود 127 اثر منتخب  را چند سال اخیر مورد ارزیابی قرار دادیم که در پایان حدود 60 اثر برای ارسال به نشست داوری یونسکو انتخاب شد.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی یادآور شد: این آثار که احتمالا تعداد آنها افزایش پیدا کند، تا اواخر بهمن به شهر بخارای کشور ازبکستان به عنوان میزبان نشست داوری یونسکو ارسال می شوند.

وی با بیان اینکه این نشست قرار است اوایل سال 1401 برگزار شود، عنوان کرد: آثاری که در این نشست مهر اصالت بین المللی می گیرند، به موزه شهر بخارا اهداء خواهند شد.

به گفته این مسئول، تاکنون 5856 اثر صنایع دستی در کشور نشان ملی و 318 اثر هم نشان بین المللی گرفته اند.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

siha
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x