سهام حکمت

شرکت بانك حكمت ايرانيان با نماد بورسی حکمت

عنوانتوضیحات
نام نمادحکمت
نام شرکتبانك حكمت ايرانيان
سال تاسیس1389
بازارفرابورس بازار دوم
محصولات یا خدماتخدمات بانکی
گروهبانک و موسسات اعتباری
سهامداران (عمده)شركت خدمات آينده انديش نگر، شركت تعاوني.م.ك.ستادارتش جمهوري اسلامي ايران، شركت خدمات هواپيمايي كاسپين
سال مالی12/29
آدرستهران، بالاتر از میدان آرژانتین، ابتدای بزرگراه آفریقا، خیابان دادمان (نوروز)، ساختمان نگین سپه -ادارات مرکزی بانک سپه
وب سایتhttps://www.banksepah.ir
ایمیل1557@banksepah.ir
شماره تلفن
وضعیت نمادمتوقف شده

شرکت بانك حكمت ايرانيان با نماد بورسی حکمت

بانک حکمت ایرانیان ادغام شده بانک سپه، شرکت خدمات مالی و بانکداری ایرانی بود که با حمایت ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۹ تأسیس شد و به موجب اطلاعیه بانک مرکزی ایران در ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ در بانک سپه ادغام گردید.
در ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ادغام بانک حکمت ایرانیان دربانک سپه به صورت رسمی عملیاتی شد و تابلوهای این بانک با بانک سپه تعویض شد.
صندوق قرض‌الحسنه ارتش با هدف تأمین معیشت کارکنان پایور نیروی زمینی ارتش فعالیت خود را آغاز کرد و بعدها تحت عنوان مؤسسه مالی واعتباری حکمت مشغول فعالیت بود که با دستور سید علی خامنه‌ای مبنی بر ارتقاء سطح کیفی در ۲۳ دی ۱۳۸۹ عنوان مؤسسه مالی و اعتباری به بانک تغییر یافت.
براساس اطلاعیه بانک مرکزی ایران در ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباری کوثر در بانک سپه ادغام شدند.
موضوع بانک
بانک جهت اجرای تحقق اهداف خود با رعایت قوانین و مقررات جاری و با اخذ مجوزهای لازم می تواند به کلیه عملیات مجاز به شرح ذیل مبادرت نماید:
افتتاح و نگهداری حساب سپرده قرض الحسنه جاری با دسته چک)، قرض الحسنه پس انداز و حساب های سپرده سرمایه گذاری بلند و کوتاه مدت و سایر حسابهای مشابه و افتتاح انواع حساب های چک کارت و کارت های مجاز دیگر و از جمله صدور انواع گواهی های سپرده.
تحصیل تسهیلات و وام یا اعتبار از داخل و خارج کشور از اشخاص حقیقی و حقوقی.
اعطای انواع تسهیلات اعتباری به اشخاص حقیقی و حقوقی در قالب عقود جاری کشور.
خرید اوراق و اسناد تجاری که حاکی از بدهی ناشی از معاملات حقیقی باشد.
نقل و انتقال وجوه، صدور انواع حواله و انجام کلیه معاملات مربوط به انتقال نقدینگی و اجرای دستور پرداخت مشتریان.
انجام کلیه معاملات ارزی مثل خرید و فروش ارز، انتقالات وجوه و حواله‌های ارزی و مشابه آنها در داخل و خارج کشور و نیز اتباع بیگانه با رعایت قوانین و مقررات مربوطه.
افتتاح اعتبار و ابلاغ اعتبار اعم از اسنادی یا غیر آن اصالت و یا به نمایندگی و وساطت و انجام هرنوع عملیات مربوط و استفاده از آنان.
صدور اعتبارنامه و انواع چک و کارت و انجام معاملات مربوط به آنها.
صدور تائید و قبول هر گونه تعهدنامه و یا ضمانت نامه بانکی اعم از ریالی و ارزی.
خریدوفروش اوراق مشارکت و یا سایر اوراق بهادار دولتی و بخش خصوصی به حساب بانک و یا به نمایندگی و وکالت از طرف اشخاص. پذیره نویسی و انجام کلیه عملیات مربوط به آن و خرید و فروش سهام به حساب خود یا مشتریان و مراجعان وانجام خدمات مشابهی که تحت فعالیت بانکداری سرمایه گذاری طبقه بندی می شود. خدمات مربوط به سرمایه پرمخاطره نیز از جمله این عملیات است.
اهداف مدیریت و راهبردهای مدیریت برای دستیابی به آن اهداف
الف- مجموعه بانک حکمت ایرانیان ۲۳ دی ۱۳۸۹ با اهداف شریفی چون، خدمت رسانی هرچه بیشتر و بهتر خدمات بانکی به جامعه ارتش و ورود به چرخه اقتصاد کشور جهت بهبود و توسعه اقتصادی طبق برنامه پنجم توسعه، با اخذ مجوزهای لازم در بانک مرکزی رسالت خود را در این راه آغاز کرد. بانک حکمت ایرانیان با اتکال به ذات اقدس کبریایی، همراهی سهامداران محترم و بهره گیری از اراده استوار و تلاش جمعی کارکنان صدیق و مدیران مجرب بانک، قادر گشت تا ضمن حضور فعال در عرصه اقتصادی کشور، شرایطی ایجاد که به دستاوردهای جدیدی در پایان سال ۱۳۹۷ نائل و برگ زرین دیگری به صفحات افتخار بانک بیفزاید. بانک حکمت ایرانیان تلاش نمود تا با تمرکز بر حوزه خدمات بانکی الکترونیکی و با هدف افزایش رفاه مشتریان از طریق سرعت بخشیدن در ارائه خدمات و از سویی کاهش هزینه های سربار، افزایش VTM و تاسیس شعب ۲۴ ساعته با نام “ایرانیان نت” تصویری از برند خود نزد مشتریان ایجاد نماید. از دیگر اهداف و راهبردهای مدیریت دستیابی به موارد ذیل می باشد:
افزایش سطح رضایتمندی مشتریان و وفادار سازی مشتریان به خصوص خانواده محترم ارتش جمهوری اسلامی ایران
بهبود تصویر برند نزد مشتری و ارتقای ارزش درک شده توسط مشتری، هم چنین حفظ و نگه داشت مشتریان
تجهیز منابع به میزان ۶۰ ، ۰۰۰ میلیارد ریال در سال ۹۸
تدوین برنامه استراتژیک جدید در بانک با عنایت به موضوع ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه
احصاء ۱ ، ۵۷۰ میلیارد ریال کارمزد حاصل از فعالیت های بانکی • اصلاح و بازمهندسی فرایندهای جاری در بانک
گسترش خدمات متنوع در بستر موبایل بانک
تعدیل و ساماندهی شعب غیر سودآور در راستای همگام شدن با اهداف ادغام
ارتقاء فعالیت های ارزی در زمینه غذا و دارو تا زمانی که فعالیت ارزی بانک ادامه دارد
افزایش خدمات بانک در حوزه بانکداری شرکتی و تجاری
گسترش باجه های ۲۴ ساعته با نام ایرانیان نت
ب- اقدامات صورت گرفته در جهت نیل به اهداف مدیریت شامل موارد ذیل می باشد:
ثبت افزایش سرمایه بانک از ۴۰۰۰ میلیارد ریال به ۶۰۰۰ میلیارد ریال ۲. عملیاتی نمودن استانداردهای IFRS در گزارشات مالی و شفافیت صورت های مالی ٣. تجهیز منابع به میزان ۴۳۷۷۵۵ میلیارد ریال ، معادل ۸۷/۵ ٪ درصد اهداف پیش بینی شده شعب در سال ۹۷. ۴. احصاء کارمزد به میزان ۱۰۰۶۷ میلیارد ریال ، معادل ۱۱۵٪ درصد اهداف پیش بینی شده شعب در سال ۹۷ ۵. جابجایی و ساماندهی ۶. شعبه به مکانهای پر تردد جهت تحقق اهداف بانک. ۶ تدوین و بازنگری دستورالعمل ها، بخشنامه ها و فرمهای موردنیاز بانک. ۷. راه اندازی یک باجه تمام الکترونیک شبانه روزی تحت عنوان ایرانیان نت ۸. برگزاری ۱۲۵ دوره آموزشی صف و ستاد به صورت حضوری و الکترونیک. پیاده سازی نظام ارزش یابی عملکرد کارکنان ۱۰. تهیه و تدوین برنامه های عملیاتی و بودجه سال ۹۸ و آسیب شناسی برنامه های عملیاتی بانک درسال ۹۷. ۱۱٫ ایجاد یک باجه در منطقه آزاد کیش. ۱۲. توسعه نرم افزار موبایل بانک حکمت ایرانیان با عنوان حکمت آرم. ۱۳. رشد ۶ برابری فعالیت های ارزی با بهره گیری از فرصت ایجاد شده در بحث سوئیفت در چهار ماهه پایانی سال ۹۷. ۱۴. افزایش احصاء کارمزد حاصل از عملیات ارزی به میزان ۴ برابر سال گذشته. ۱۵. با اعمال دور جدید تحریم های آمریکا در ۴ نوامبر ۲۰۱۸، بانک حکمت ایرانیان در لیست تحریم های ثانویه ایالات متحده آمریکا قرار نگرفت و به جهت تداوم اتصال به سوئیفت ، این بانک موفق به عقد قرارداد عاملیت با ۱۵ بانک داخلی اعم از دولتی و خصوصی شد که این امر خود سهم بسزایی در زمینه تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور از جمله غذا ، دارو و تجهیزات پزشکی داشته است. همچنین همکاری تنگاتنگ با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمینه انتقال و مصرف منابع ارزی حاصل از صادرات نفتی و غیر نفتی و عاملیت آن بانک ، منجر به جابه جایی بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار و پرداخت به کارگزاران خارجی جهت واردات شده است. در این بین بانک حکمت ایرانیان با وجود تحریم های اخیر توانست حساب های خود نزد هالک بانک ترکیه به ارز لیر و یورو را مجددا فعال نموده و اقدام به برقراری رابطه کارگزاری و افتتاح حساب نزد بانک هندی IDBI به ارز روپیه، وارن گلد آلمان (به ارز یورو) و بانک بین المللی اسلامی سوریه (به ارز پوند سوری و يورو) نماید. در حال حاضر این بانک با بانک های چین (کنان بانک) ، ترکیه (هالک بانک) ، ایتالیا (پوپو لاره دی ساندریو) ، آلمان (وارن گلد) و هند (شامل ۲ بانک یوکو و IDBI) دارای رابطه کارگزاری بوده و خدمات قابل توجهی به بانکهای طرف قرارداد نیز ارائه داده است.
ج- برابر ابلاغیه مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران در خصوص ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح با بانک سپه و آغاز فرایند ادغام با تصویب و ابلاغ مراتب از سوی شورای هماهنگی اقتصادی دولت ، بانک مرکزی ج.ا.ا و ستاد کل نیروهای مسلح در قالب مصوبه ۳۱ بندی ، عملا کلیه عملیات ها ، فعالیت ها و اهداف این بانک تحت تأثیر طرح ادغام قرار گرفته و پیش بینی می شود تأثیر مستقیم این طرح به ویژه در سال ۱۳۹۸ تا مرحله نهایی و زمان یکپارچه سازی روند افزایشی داشته باشد ، به این ترتیب از ماههای پایانی سال ۱۳۹۷ این روند آغاز گردیده است ، نتیجتا تاثیر بسزایی بر عملکرد بانک خواهد گذاشت و تمام تلاش هئیت مدیره بر این است تا اهداف و سیاست های ابلاغی از سوی کمیته ادغام و بانک سپه را سر لوحه فعالیت های خود قرار دهد. وامهای اعطاشده، شرایط نامساعد بازار و برخی تنگناهای عملیاتی ایستادگی می کنند. با وجود اینکه سرمایه هنگفت برای یک بانک می تواند امیدبخش باشد، اما ممکن است واقعیت را نشان ندهد. بنابراین بهتر است مفهومی نسبی با عنوان کفایت سرمایه را به کاربرد که میزان سرمایه را بر اساس اندازه و حجم فعالیت بانک تأیید کند. در واقع این نسبت شاخصی از توانایی مالی بانک در جذب آثار منفی ناشی از زبان های احتمالی اعاده موقعیت بانک به شمار می رود. کارکرد اصلی این نسبت حمایت از بانک در برابر زیان های غیرمنتظره و حمایت از سپرده گذاران و اعتباردهندگان است. بر اساس الزامات کمیته نظارت بانکی بازل دو، میزان نسبت کفایت سرمایه بانکها و مؤسسات اعتباری باید حداقل ۸ درصد باشد. در ایران نیز بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی، میزان نسبت کفایت سرمایه بانکها و مؤسسات اعتباری حداقل ۸ درصد تعیین شده است. با عنایت به اینکه این نسبت در بانک حکمت ایرانیان معادل ۱۲٪ می باشد بنابراین در سطح مطلوب بوده و می تواند علاوه با اینکه انتظارات مقامات نظارتی و قانونی را در زمینه سلامت و ثبات بازار برآورده سازد، بانک را در برابر زیان های احتمالی ناملایمات بازار محافظت کند و همچنین در حداکثر کردن بازده سرمایه، بانک را با محدودیت های زیاد مواجه نسازد.
کیفیت مدیریت
با توجه به نقش تعیین کننده مدیریت در موفقیت سازمانها و نهادها، بصیرت، حرفه ای بودن، درستی و شایستگی مدیریت نهادهای مالی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است . در اغلب رتبه بندی ها، وزن قابل توجهی بدان تعلق می گیرند. معیار کیفیت مدیریت، نسبت تسهیلات به سپرده ها، سهم درآمدهای غیر مشاع، رشد درآمد و سودآوری پرسنل از جمله معیارهای کیفیت مدیریت است.
گزارش تفسیری مدیریت
نسبت تسهیلات به سپرده ها: از مهم ترین شاخص هایی است که نحوه مدیریت منابع و مصارف بانکها را به تصویر می کشد .این نسبت از تقسیم تسهیلات اعطایی به مجموع سپرده های در دسترس به دست می آید. این نسبت نشان دهنده میزان اتکای بانک بر منابع سپرده ای برای ارائه تسهیلات است. اگر نسبت تسهیلات به سپرده ها کمتر از یک باشد، بانک تنها با اتکای به سپرده های خود، تسهیلات اعطا نموده است . اگر این نسبت بیشتر از یک باشد، بانک از محل دارایی ها یا در قالب خطوط اعتباری از طریق استقراض از بانک مرکزی یا سایر بانک ها، مابه التفاوت رقم منابع آزاد و تسهیلات را تأمین نموده است. اگرچه نسبت کوچک تسهیلات به سپرده ها باعث کاهش درآمد و بازدهی از منابع در اختیار می شود، اما رقم های بیشتر از یک برای این نسبت نیز علاوه بر ایجاد محدودیت نقدینگی در بانک، باعث می شود بانک ها در مقابله با بحران ها، ناپایدارتر عمل کنند .بر این اساس، کمیته بازل، نسبت استاندارد اعطاء تسهیلات به سپرده ها در بانک ها را ۸۰ درصد پیشنهاد کرده است. این نسبت در بانک حکمت ایرانیان در انتهای سال ۹۷، معادل ٪۵۳ / ۲ درصد بوده که به دلیل بازگشت عمده اقساط تسهیلات بوده.
موضوع فعالیت:
قبول سپرده، صدور گواهي سپرده عام و خاص؛ ارايه چك و خدمات مرتبط با آن طبق قانون صدور چك؛ انجام عمليات بين بانكي؛ انجام عمليات اعتباري مصرّح در قانون عمليات بانكي بدون ربا و آيين نامه هاي مربوطه؛ ارايه انواع ابزارهاي پرداخت؛ دريافت، پرداخت، نقل و انتقال وجوه ريالي و ارزي؛ انجام امور نمايندگي به منظور جمع آوري وجوه، انواع قبوض خدمات شهري، ودايع و ...؛ گشايش انواع اعتبار اسنادي و صدور انواع ضمانتنامه؛ ارايه خدمات بانكي الكترونيكي از جمله صدور انواع كارت هاي الكترونيكي (كارت هاي خريد، كارت اعتباري، كيف پول الكترونيكي و ...)؛ قبول و نگهداري اشياء گران بها، اسناد و اوراق بهادار و اجاره صندوق امانات به مشتريان؛ انجام عمليات ارزي نظير خريد و فروش ارز، انتقال ارز، دريافت و اعطاي تسهيلات ارزي، صدور حواله هاي ارزي و ...؛ خدمات مربوط به وجوه اداره شده؛ تضمين بازخريد اوراق بهادار صادره اشخاص حقوقي دولتي و غير دولتي؛ انتشار يا عرضه اوراق مالي اسلامي ريالي و ارزي در داخل و خارج از كشور؛ انجام سفارشات مستمر مشتريان(دستور پرداخت مستمر)؛ ارايـه خـدمـات مشـاوره اي در زمينـه هـاي خـدمـات مالــي، سـرمايـه گـذاري، مديريت دارايـي هـا به مشتريان؛ انجام وظايف قيوميت، وصايت، وكالت و نمايندگي مشتريان طبق قوانين و مقررات مربوطه؛ سرمايه گذاري از طريق خريد سهام، اوراق مشاركت، اوراق بهادار خارجي و اوراق صكوك؛ خريد و فروش اموال حسب ضرورت در چارچوب ضوابط بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران؛ ايجاد هر گونه پوشش بيمه اي براي دارايي هاي بانك نزد شركت ها و مؤسسات بيمه؛ حفظ، برقراري و ايجاد رابطه كارگزاري با بانك هاي داخل و خارج؛ ترخيص كالا از بنادر و گمركات به حساب بانك؛ وصول مطالبات اسنادي؛ وصول سود سهام مشتريان و واريز به حساب آن ها؛ فروش تمبر مالياتي و سفته و انجام ساير عمليات قانوني پس از اخذ تأييديه بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران.

اخبار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوست عزیز، تحلیل سهام شرکت ها در سایت تحلیلک طی بازه های زمانی مختلف بارگذاری و آپدیت می شوند، در صورتی که تحلیل مد نظر خود را مشاهده نکردید حتما دوباره به ما سر بزنید و در قسمت گفتگو در پایین صفحه میتوانید نظر و یا سوال خود را با ما به اشتراک بگذارید.

تحلیل سهام حکمت

آخرین تحلیل‌ سهام

آخرین مطالب بازار سرمایه

اخبار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا