چهارشنبه/ 12 بهمن / 1401

حکمت و فلسفه

زندگینامه امام جواد علیه السلام

محمد بن علی بن موسی مشهور به امام جواد و امام محمدِ تقی (۱۹۵-۲۲۰ق) امام نهم شیعیان اثناعشری است. کنیه او ابوجعفر ثانی است. او ۱۷ سال امامت کرد و در ۲۵ سالگی به شهادت رسید. در میان امامان شیعه، وی جوان‌ترین امام در هنگام شهادت بوده است.

لیلة الرغائب یا شب آرزوها

لیله الرغائب یا شب آرزوها

لَیلَهُ الرَّغائِب یا شب آرزوها نام نخستین شب جمعهٔ ماه رجب است که در آن امید به بخشش‌های فراوان از سوی خداوند است.

خلاصه زندگینامه امام محمد باقر علیه السلام

خلاصه زندگینامه امام محمد باقر علیه السلام

محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب مشهور به امام محمدِ باقر علیه السلام (۵۷-۱۱۴ق) و ملقب به باقر العلوم، امام پنجم شیعیان است که حدود ۱۹ سال امامت شیعیان را برعهده داشت. ایشان جنبشی علمی پدید آورد که در دوره امامت فرزندش امام صادق علیه السلام به اوج خود رسید.

زندگینامه حضرت زهرا سلام الله علیها

زندگینامه حضرت زهرا سلام الله علیها

این مطلب درباره زندگینامه حضرت زهرا سلام الله علیها دختر پیامبر اسلام و حضرت خدیجه و همسر امام علی است که نسل ائمه اطهار از ایشان ادامه پیدا کرده است.

هفت خوان رستم در کلام علامه حسن زاده آملی

هفت خوان رستم در کلام علامه حسن زاده آملی

هفت خوان رستم در کلام علامه حسن زاده آملی: هفت خوان، هفت عقبه و منزل بوده است که وقتى کیکاوس در مازندران به بند افتاده بود، رستم براى نجات او به مازندران مى رفت. در اثناى راه چند جا دیوان و جادوان کشت، و به هفت روز به مازندران رفت و کیکاوس را نجات داد، و به سبب آنکه از هر منزلى که مى گذشت به شکرانه آن ضیافتى مى کرد، آن را هفتخوان گفته اند.

زندگینامه حضرت ام البنین

زندگینامه حضرت ام البنین مادر حضرت ابوالفضل العباس علیهما السلام

همراهان مجله اینترنتی تحلیلک؛ در این مطلب می خواهیم با زندگینامه حضرت ام البنین مادر حضرت عباس علیهما السلام آشنا شویم. نام ایشان فاطمه بود که پس از ازدواج با حضرت علی (علیه السلام) با کنیه‏ «ام البنین» (مادر پسران) مشهور شدند. پدر و مادر ایشان از خاندان بنی کلاب از اجداد بزرگ حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) بودند.

زندگینامه رابعه عدویه / از نگاه عطار نیشابوری در تذکرة الاولیاء

زندگینامه رابعه عدویه / از نگاه عطار نیشابوری در تذکره الاولیاء

آن مخدره خدر خاص، آن مستوره اخلاص، آن سوخته عشق و اشتیاق، آن شیفته قرب و احتراق، آن گمشده وصال، آن مقبول الرجال ثانیه مریم صفیه، رابعه العدویه رحمهالله علیهما. اگر کسی گوید ذکر او در صف رجال چرا کرده ای گویم که خواجه انبیا علیهم السلام می فرماید: ان الله لاینظر الی صورکم الحدیث. کار به صورت نیست به نیت است.