مجله اینترنتی تحلیلک
جمعه/ 17 آذر / 1402
هفت مرحله برای خانه تکانی شب عید

هفت مرحله برای خانه تکانی شب عید

هفت مرحله برای خانه تکانی شب عید...خانه تکانی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن برای عید نوروز است و از جمله کارهایی است که برخلاف اسمش نباید به لحظه های آخر سال موکول شود. بلکه باید از مدتها قبل شروع به کار کرد.

هفت مرحله برای خانه تکانی شب عید

خانه تکانی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن برای عید نوروز است و از جمله کارهایی است که برخلاف اسمش نباید به لحظه های آخر سال موکول شود، بلکه باید از مدت ها قبل شروع به کار کرد.

هرچند که آپارتمان های کوچک و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریبا در تمام مدت سال نسبتا تمیز هستند، اما تمیزترین خانه ها هم مدتی مانده به نوروز برای شگونش هم که شده از بالا تا پایین روفته و شسته و برق انداخته می شوند.

هیچ چیز بهتر از یک روش خوب و برنامه ریزی شده به کمک ما نمی آید.

خانه تکانی مرحله به مرحله

 

خانه تکانی برای شب عید و داشتن خانه ای تمیز، بدون نگرانی و تشویش در طی ۷ مرحله به انجام می رسد:

۱. از همین حالا شروع کنید

علاوه بر کار نظافت، کارهای دیگری هم هست که باید از حالا تا آخر تعطیلات عید نوروزی انجام شوند: تهیه هدیه، نوشتن و ارسال کارت تبریک، شیرینی پزی، خرید خوراکی ها و در کل خرید شب عید و پذیرایی از مهمان ها. خب حالا چطور برای خانه تکانی وقت بگذاریم؟

در حقیقت، داشتن خانه ای نظیف در طی تعطیلات، به خصوص اگر از روش صحیحی استفاده کنید، ساده تر از چیزی است که تصور می کنید.

مرحله اول؟ خانه تکانی را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهید. به این ترتیب کار را بدون عجله و فشار روحی انجام می دهید و به اندازه کافی برای پروژه های وقت گیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان خواهید داشت.

 

۲. فهرستی تهیه کنید و آن را دو بار چک کنید

قبل از اینکه شروع کنید، فهرستی از تمام چیزهایی که باید تمیز شوند، تهیه کنید. کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار در نظر بگیرید. به این ترتیب می توانید بسته به زمان لازم برای هر کار، حتی از زمان های اضافه بسیار کوتاه مانند پخش آگهی در تلویزیون نیز استفاده کنید و مثلا چند تکه لباس را در ماشین لباسشویی بریزید.

هنگامی که به تدریج هر مورد موجود در فهرست را علامت می زنید، حس بسیار خوبی به شما دست می دهد و احتمال اینکه کارتان را تمام و کمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود.

 

۳. کمی اینجا و کمی آنجا

برای داشتن خانه ای تمیز و درخشان، نباید لزوما زمان ممتد زیادی در اختیار داشته باشید. در حقیقت، خواهید دید که اختصاص دادن ۳۰ دقیقه در روز به کار نظافت، نتایج بسیار رضایت بخشی خواهد داشت. برای مرتب کردن لوازم و خرده ریزها، یک زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه را کنار بگذارید. در این فاصله می توانید به نظافت هم بپردازید، مثلا بعد از دوش صبحگاهی آینه حمام را تمیز کنید و یا کف وان را با کمی پودر یا مایع مخصوص برق بیاندازید.

۴. گاهی میانبر زدن اشکالی ندارد

اگر تا اینجا هر توصیه ای را به جز مورد اول عملی کرده و یا به هر علت دیگر وقت کم آورده اید، نگران نشوید. بخش های اساسی و بیرونی خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان را تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینت ها و قسمت های مخفی را به مدتی بعد موکول کنید، اما فراموشش نکنید!

 

۵. همه کارها را به تنهایی انجام ندهید

خانه تکانی مرحله به مرحله

این عید، تنها عید شما نیست، پس نباید تمام نظافت آن را به تنهایی بر عهده بگیرید.

در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص داده و کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید.

از بچه ها بخواهید که تخت های خود را مرتب کرده، اسباب بازی ها و لوازم دیگر خود را جمع کرده و پس از گردگیری قفسه ها، سر جای خود بگذارند.

این کار نه تنها باری از دوش شما بر می دارد و باعث خانه تکانی سریع تر می شود، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد.

 

۶. کارها را ساده کنید

گاهی تمیز کردن دور و اطراف یک شیء اضافه راحت تر از دور انداختن آن به نظر می رسد، اما این روش در دراز مدت کارساز نخواهد بود.

با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را کاهش دهید. خود را از شر هر لباسی که دیگر اندازه تان نیست یا بیش از دو سال است آن را نپوشیده اید، راحت کنید.

هر قطعه پوشاک یا شیء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی، ظروف شکسته ای که دوباره چسبانده شده و… را دور بیاندازید.

تهیه لوازمی مانند جا کلیدی، جا کفشی و در کل وسایلی که دلیل مرتب شدن خرده ریزها می شوند را در دستور کار خود قرار دهید.

 

۷. خوش بگذرانید

خانه تکانی مرحله به مرحله

نظافت لزوما معادل با کار سخت نیست.

یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی خوب و مفید می تواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک وادارد.

برای خود انگیزه هایی پیدا کنید و به خود قول دهید که اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، به خود جایزه ای خواهید داد.

این جایزه می تواند چیزی ساده اما دلپذیر مانند یک حمام طولانی، صرف چای و شیرینی با خانواده یا تماشای یک برنامه خوب تلویزیونی باشد.

 

امیدواریم این هفت مرحله خانه تکانی شب عید برای شما مفید واقع شود.

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x