مجله اینترنتی تحلیلک

دوشنبه/ 27 فروردین / 1403
Search
Close this search box.
جریمه خودرو 1400

نرخ جدید جریمه خودرو راهنمایی و رانندگی در سال ۱۴۰۰

در تاریخ 12 اسفندماه خبر داده شد که به دلیل شرایط کرونایی، قانون توقیف وسایل نقلیه با جریمه «یک میلیون تومان»، موقتا تغییر کرده است به طوری که اگر جریمه و خلافی خودروها «سه میلیون تومان» یا بیشتر از این میزان باشد، افسران پلیس دستور توقیف وسیله نقلیه و انتقال آن به پارکینگ را دارند.

در این مقاله می خوانید:

 • جریمه توقف در محل پارک معلولان و جانبازان
 • واریز جریمه کرونایی به حساب دولت
 • قبض جریمه گرفتید؟ تا ۵ روز صبر کنید!
 • تکذیب جریمه رانندگان در پمپ بنزین
 • حذف جرایم کادر درمان در ساعات منع تردد خودرو
 • افزایش نرخ جرایم رانندگی در سال ۱۴۰۰
 • چگونه جریمه عوارضی را حذف کنیم؟
 • جریمه موتورسیکلت‌های بدون معاینه فنی
 • ممنوعیت تردد شبانه خودروها سراسری شد
 • جریمه وسایل نقلیه دودزا در تهران
 • افزایش جریمه آزادراهی در سال ۱۴۰۰
 • جریمه تردد غیرمجاز شبانه
 • جریمه خروج از شهرهای کرونایی
 • جریمه عدم رعایت محدودیت‌های کرونایی
 • جریمه ماسک نزدن در خودروهای عمومی
 • جریمه عوارض آزادراه تغییری نکرده
 • مراحل ترخیص خودرو توقیفی از پلیس+۱۰
 • افزایش نرخ جریمه محدوده ترافیکی در سال ۹۹
 • ارسال پیامک جریمه رانندگی
 • چگونه بفهمیم خودرو به پارکینگ منتقل شده است؟
 • کروکی پلیس برای چه تصادفاتی است؟
 • انواع قبض جریمه رانندگی
 • نرخ انواع جریمه راهنمایی و رانندگی

سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور ناجا) در تاریخ ۱۲ اسفندماه خبر داد که به دلیل شرایط کرونایی، قانون توقیف وسایل نقلیه با جریمه «یک میلیون تومان» موقتا تغییر کرده است. به طوری که اگر جریمه و خلافی خودروها «سه میلیون تومان» یا بیشتر از این میزان باشد، افسران پلیس دستور توقیف وسیله نقلیه و انتقال آن به پارکینگ را دارند.

سردار هادیانفر همچنین تاکید کرده که شهروندان در صورت دریافت قبض جریمه کاغذی از افسران پلیس، بلافاصله برای پرداخت آن اقدام نکنند بلکه منتظر بمانند تا پیامک جریمه به همراه شناسه پرداخت جریمه برای آنها ارسال شود.

جریمه توقف در محل پارک معلولان و جانبازان

سرهنگ زینی‌وند (رئیس اداره مهندسی پلیس راهور تهران بزرگ) درباره آخرین وضعیت جریمه خودرو پارک شده در محل پارک خودروهای جانبازان و معلولان گفت که در تهران، ۱۲۰۰ تابلو مختص پارک خودروی این شهروندان نصب شده که عمدتا در مرکز شهر و در اطراف ساختمان‌های اداری، تجاری و درمانی نصب شده‌اند.

سرهنگ زینی‌وند با اشاره به برخورد قاطع پلیس با افرادی که به این تابلوها اعتنا نمی‌کنند، گفت: در سال ۹۸، جریمه رانندگان غیرمجازی که در محل پارک خودروهای جانبازان و معلولان توقف می‌کنند معادل ۴۰ هزار تومان بود اما مبلغ این جریمه از ابتدای سال ۹۹ به ۱۰۰ هزار تومان تغییر پیدا کرد. علاوه بر این جریمه، خودروهای متخلف توقیف شده و به پارکینگ پلیس نیز منتقل می‌شوند.

واریز جریمه کرونایی به حساب دولت

سردار رحیمی (فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ) درباره انتشار خبرهایی مربوط به جریمه‌ کرونایی گفت: تمامی جریمه‌های کرونایی به خزانه دولت واریز می‌شود و ارتباطی به پلیس ندارد و تا به این لحظه حتی بخشی از این جریمه خودرو نیز به ناجا تعلق نگرفته است.

قبض جریمه خودرو گرفتید؟ تا ۵ روز صبر کنید!

سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور ناجا) از رانندگان خواست که به محض دریافت قبض جریمه از افسران راهور، برای پرداخت آن اقدام نکنند. بلکه تا ۵ روز منتظر بمانند تا پیامک جریمه به همراه شناسه برای آنها ارسال شود، سپس برای پرداخت قبض جریمه اقدام کنند.

سردار هادیانفر درباره الکترونیکی شدن قبض جریمه نیز گفت: در حال حاضر ۶۰% جریمه‌ها به صورت سیستمی ثبت می‌شوند اما مابقی قبض های جریمه به صورت دستی توسط افسران پلیس صادر می‌شود. رئیس پلیس راهور گفت تلاش می‌کنیم به محض تجهیز همه افسران پلیس به دست‌افزار سپهر، جریمه‌ها از اوایل سال ۱۴۰۰ به صورت الکترونیکی صادر شوند.

تکذیب جریمه رانندگان در پمپ بنزین

خانم کاهی (سخنگوی شرکت ملی پخش) درباره انتشار تصاویری از قبض جریمه که در فضای مجازی و درباره جریمه رانندگان در پمپ‌ بنزین‌ها منتشر شده، واکنش نشان داد. طبق گفته‌های خانم کاهی، در جایگاه‌های سوخت فقط از دوربین‌های امنیتی استفاده شده که کاربرد متفاوتی با دوربین‌های ثبت تخلف دارند و صرفا برای رصد حوادث و اتفاقات در جایگاه‌ها است. ضمن اینکه امکان ثبت جریمه نیز با این نوع دوربین‌ها وجود ندارد.

خانم کاهی همچنین گفت موضوع «جریمه رانندگان در پمپ‌بنزین‌ها به دلیل نداشتن ماسک در دوران کرونا» غیر واقعی و جعلی است و شرکت ملی پخش، برنامه‌ای برای انجام این کار نداشته و ندارد و حتی اگر چنین چیزی قرار باشد در آینده اتفاق بیفتد، از قبل اطلاع‌رسانی می‌شود.

حذف جرایم کادر درمان در ساعات منع تردد خودرو

آقای فرهادی (فرماندار تهران) در حاشیه نشست مشترک خود که با حضور مدیران نظام پزشکی کشور در تاریخ ۲۹ بهمن برگزار شد، خبر داده که با همکاری پلیس راهور ناجا، جرایمی که برای کادر درمان کشور در ساعات منع تردد شبانه خودروها ثبت شده، بزودی حذف و صفر خواهد شد.

افزایش نرخ جرایم رانندگی در سال ۱۴۰۰

سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور ناجا) ضمن تایید افزایش ۵ درصدی نرخ جرایم راهنمایی رانندگی در سال ۱۴۰۰ گفت: این افزایش به دلیل تغییراتی است که دولت در بودجه ۱۴۰۰ انجام داده و پیشنهاد پلیس نبوده است.

طبق گفته‌های سردار هادیانفر در بودجه ۱۴۰۰، دولت سهم ۲ درصدی بهزیستی را به ۵ درصد رسانده است. همچنین درآمدهای ناشی از افزایش نرخ جرایم سال ۱۴۰۰ نیز به سازمان بهزیستی، پزشکی قانونی و اورژانس اختصاص خواهد یافت.

سردار هادیانفر درباره وضعیت طرح بخشودگی جرایم دو برابر شده نیز گفت: پلیس به کمیسیون تلفی بودجه پیشنهاد داده تا کلیه جرایمی که در سال ۱۳۹۹ دو برابر شده‌اند، بخشوده شوند. این موضوع در کمیسیون تصویب شده و اگر دولت بودجه را اصلاح کند و دوباره به مجلس بفرستد، این طرح بخشودگی جرایم نیز نهایی خواهد شد.

چگونه جریمه عوارضی را حذف کنیم؟

در صورت ثبت جریمه اشتباهی برای عوارض آزادراه، در ابتدا باید مطمئن شوید که مشخصات مالک خودرو در سامانه پلیس راهور ثبت شده باشد. به عنوان مثال در صورت نقل و انتقال خودرو به صورت وکالتی، تا زمانی‌که مراحل نقل و انتقال را در مراکز تعویض پلاک تکمیل نکرده باشید، پلیس مالک سابق خودرو را مسئول می‌داند و جریمه را برای او ثبت می‌کند.

اما اگر جریمه اشتباهی رخ داده و شما عوارض الکترونیکی آزادراه را پرداخت کرده‌اید اما باز هم پیامک جریمه را از پلیس راهور دریافت کرده‌اید، چندین راه‌حل دارید:

۱- به سایت اینترنتی آنی‌رو مراجعه کنید و از قسمت رسیدگی به شکایات، مشکل‌ خود را ثبت کنید.

۲- با شماره تلفن‌ سراسری ۱۵۳۱ تماس بگیرید.

۳- با پشتیبانی آنی‌رو به شماره تلفن ۰۲۱۶۳۴۶۸۵۳۱ تماس بگیرید.

جریمه موتورسیکلت‌های بدون معاینه فنی

سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا، گفت: نظارت پلیس در موضوع معاینه فنی برای همه وسایل نقلیه است و تفاوتی میان خودروها و موتورسیکلت‌ها نیست.

هادیانفر گفت: خدمات معاینه فنی خودرو و موتورسیکلت در ۱۲۸ مرکز سراسر کشور در حال انجام است که ۱۴ مرکز آن در تهران قرار دارند.

سردار هادیانفر با اشاره به فعال بودن طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ) برای کنترل آلودگی کلانشهرها گفت: این سیستم، روی دوربین‌های ثبت تخلف نصب است و هر وسیله نقلیه‌ای (چه خودرو باشد چه موتورسیکلت) که معاینه فنی نداشته باشد را جریمه می‌کند.

ممنوعیت تردد شبانه خودروها سراسری شد

آقای قاسمی، دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا، خبر داد: براساس مصوبه تاریخ ۶ دی ماه این کمیته، ممنوعیت تردد شبانه، حالا به شهرهای زرد نیز رسیده است. به این ترتیب، تردد در ساعات ۲۱ شب الی ۴ صبح، در تمامی شهرهای قرمز، نارنجی و زرد ممنوع است.

تا قبل از اعلام این خبر، ممنوعیت تردد شبانه فقط در شهرهای قرمز و نارنجی اجرا می‌شد.

جریمه وسایل نقلیه دودزا در تهران

آقای افندی‌زاده، مشاور عالی حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، خبر داد: با شروع فصل زمستان و براساس مصوبه کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای تهران، از روز یکشنبه ۷ دی‌ماه و تا اطلاع ثانوی، تردد انواع موتورسیکلت دودزا و همچنین تردد انواع خودروهای سنگین دیزلی مانند کامیون، تریلی، جرثقیل، حمل مصالح ساختمانی و … در سطح استان تهران ممنوع است.

مشاور عالی شهرداری تهران همچنین گفت: شرکت اتوبوسرانی موظف است از تاریخ موردنظر، اتوبوس‌ها را در پایانه‌های اتوبوسرانی خاموش کند.

افزایش جریمه آزادراهی در سال ۱۴۰۰

طبق جزییات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، دولت نرخ جریمه پرداخت نکردن عوارض آزادراهی را افزایش داده است.

آن‌طور که دولت در بودجه ۱۴۰۰ اعلام کرده، برای پرداخت عوارض آزادراه‌های سراسر کشور فقط ۷ روز فرصت دارید. اما اگر در مدت یک هفته عوارض را پرداخت نکنید، جریمه‌ای معادل ۲۰ درصد عوارض آزادراه مربوطه را هم باید پرداخت کنید.

همچنین اگر بیش از یک ماه از عدم پرداخت عوارض بگذرد، علاوه بر پرداخت اصل عوارض و جریمه ۲۰ درصدی، باید جریمه دیگری هم بپردازید که معادل ۲ درصد از مجموع «عوارض آزادراه به علاوه جریمه ۲۰ درصد به ازای هر ماه» است.

جریمه تردد غیرمجاز شبانه در دوران کرونا

با شروع تعطیلی گسترده از اول آذرماه در اکثر شهرهای کشورمان که به دلیل شیوع کرونا بوده است، طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۹ شب الی ۴ صبح ممنوع است.

آقای گودرزی، معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران، گفت: هر خودرویی که در ساعات ممنوعیت عبور و مرور تردد غیرمجاز داشته باشد، جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای آن اعمال می‌شود.

همچنین آنهایی که فعالیت ضروری دارند یا در شیفت شب هستند، باید از طریق فرمانداری مجوز بگیرند یا اینکه پلاک خودروی آنها از طریق کارفرما به پلیس راهور اعلام شود. متاسفانه هنوز ساز و کاری عملی برای این‌گونه از ترددها، لحاظ نشده و فعلا در دست بررسی است.

جریمه خروج از شهرهای کرونایی

آقای قاسمی، دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، ضمن اشاره به شروع محدودیت‌های سخت‌گیرانه از روز شنبه یکم آذرماه، خبر داد که جریمه خروج خودروهای پلاک بومی از شهرهای نارنجی، حدود ۵۰۰ هزار تومان است اما این جریمه برای شهرهای قرمز، افزایش یافته و معادل ۱ میلیون تومان شده است.

نکته بسیار مهم اینجاست که جریمه تردد غیرمجاز، هر ۲۴ ساعت، توسط دوربین‌های کنترلی یا افسران پلیس قابل اعمال خواهد بود.

جریمه عدم رعایت محدودیت‌های کرونایی

با اعلام پلیس راهور ناجا، کد تخلفاتی جدید به لیست جرایم راهنمایی و رانندگی افزوده شده است. کد ۲۱۷۷، کد جریمه جدیدی است که در زمان اعمال محدودیت تردد و همچنین در زمان ممنوع بودن ورود و خروج به استان‌ها (به دلیل محدودیت‌های کرونایی) ثبت می‌شود.

بر این اساس، پلیس راهور در صورت مشاهده رانندگان بومی که اصرار به خروج از استان را دارند یا در صورت مشاهده رانندگان غیربومی که اصرار به ورود به استان را دارند، برای آنها جریمه ۵۱۰ هزار تومانی ثبت می‌کند.

جریمه ماسک نزدن در خودروهای عمومی

به منظور جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر کرونا در کشورمان، پلیس راهور، کد جریمه جدیدی تحت عنوان «ماسک نزدن در خودرو» را به لیست جرایم رانندگی اضافه کرده است.

البته این جریمه فعلا مختص رانندگانی است که در حمل و نقل عمومی فعالیت می‌کنند.

طبق اعلام پلیس، رانندگان حمل و نقل عمومی، در صورت نزدن ماسک ۱۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند. ضمن اینکه به ازای هر مسافری که ماسک نداشته باشد، ۲۰ هزار تومان به مبلغ جریمه راننده افزوده می‌شود.

جریمه عوارض آزادراه تغییری نکرده

با شروع جریمه خودروهایی که عوارض آزادراهی را پرداخت نمی‌کنند، بار دیگر حرف و حدیث‌ها درباره مبلغ جریمه این خودروها بالا گرفته است. اما باید بدانید که جریمه عدم پرداخت عوارض آزادراه از ابتدای سال ۹۹ تاکنون هیچ تغییری نکرده است، به این معنی که جریمه:

 • سواری، وانت، مینی‌بوس و کامیونت معادل ۴۰ هزار تومان،
 • کامیون دو محور و اتوبوس معادل ۵۰ هزار تومان،
 • کامیون سه محور، تریلی و نفتکش معادل ۹۰ هزار تومان.

مراحل ترخیص خودرو توقیفی از پلیس+۱۰

از تاریخ یکم مهرماه امسال، ترخیص خودروهای توقیفی از طریق مراکز پلیس+۱۰ انجام می‌شود. پلیس این کار را برای کاهش مراجعات حضوری و در راستای ارتقای خدمات الکترونیک، انجام داده است. بنابراین اگر خودروی شما توقیف شده، باید با در دست داشتن مدارک زیر، به پلیس+۱۰ بروید تا درخواست‌تان در آنجا ثبت شود:

 • قبض سفید پارکینگ (که در زمان توقیف به مالک داده می‌شود)
 • سند شناسایی یا کارت خودرو،
 • برگه استعلام خلافی و فیش پرداخت،
 • کارت شناسایی مالک،
 • گواهینامه مالک،

پس از ثبت درخواست ترخیص خودرو باید منتظر پیامکی باشید که از طریق مرکز اجرائیات پلیس فاتب برای شما ارسال خواهد شد. در صورتی که مدارک ارسالی شما کامل باشد و پرونده قضایی نداشته باشید، پیامکی حاوی «مبلغ پرداختی پارکینگ و جرثقیل» برای مالک خودرو ارسال شده که پس از پرداخت آن می‌توانید برای ترخیص خودرو به پارکینگ مورد نظر مراجعه کنید.

اما اگر مدارک ارسالی‌تان کامل نباشد یا مورد دیگری در پرونده شما باشد، باید برای تکمیل پرونده به صورت حضوری به مراکز اجرائیات پلیس بروید.

افزایش نرخ جریمه محدوده ترافیکی در سال ۹۹

طبق مصوبه هیئت وزیران، از ابتدای اردیبهشت ماه ۹۹ ورود غیرمجاز یا تردد غیرمجاز انواع وسایل نقلیه در محدوده‌های ممنوعه ترافیکی، از جمله محدوده طرح ترافیک و … جریمه‌ای معادل ۱۰۰ هزار تومان خواهد داشت که ۵ برابر بیشتر از سال ۹۸ است.


جریمه رانندگی احتمالا تنها چیزی است که همه راننده‌های جهان، آنها را تجربه کرده اند! اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که چگونه می‌توان از جریمه های رانندگی‌تان مطلع شوید، یا انواع روش های پرداخت جریمه خودرو و موتورسیکلت چیست یا چگونه می‌توان به جریمه ها اعتراض کرد، در این مقاله به همه جواب‌های‌تان می رسید. پس با تحلیلک همراه شوید!

ارسال پیامک جریمه رانندگی

بعد از ثبت تخلف وسیله نقلیه، پیامکی برای مالک خودرو ارسال شده و او را از اعمال جریمه با خبر می‌کند.

اما اکثر پیامک‌های ارسالی پلیس، در انتهای‌شان عبارت «در حال بررسی» قید شده است؛ به این معنی که هنوز، اطلاعات خودرو یا جریمه آن، به تایید پلیس نرسیده است. در این مرحله همچنان باید منتظر بمانید و ببینید که آیا پیامک دوم هم برای‌تان ارسال می‌شود یا خیر.

اگر جریمه خودرو به تایید پلیس برسد، (معمولا در کمتر از یک هفته بعد از پیامک اول) پیامک دوم هم برای مالک خودرو ارسال می‌شود. در پیامک دوم، شناسه قبض و شناسه پرداخت جریمه نیز درج می شود که یعنی جریمه برای‌تان قطعی شده است. حال اگر به این جریمه اعتراض دارید باید هر چه سریع‌تر با داشتن مستندات لازم به مراکز اجراییات پلیس راهور بروید.

چگونه بفهمیم خودرو به پارکینگ منتقل شده است؟

گاهی وقت‌ها ممکن است خودروی‌تان را جایی پارک کنید و بروید. اما وقتی برمی‌گردید، متوجه می‌شوید که خودروی‌تان سرجایش نیست. اولین احتمالی که به ذهن همه ما می‌رسد، دزدیده شدن خودروست. اما آیا احتمال دیگری وجود ندارد؟!

در چنین شرایطی قبل از هر چیز، اول باید موبایل‌تان را چک کنید! چرا که اگر خودروی‌تان توسط پلیس راهور به پارکینگ منتقل شده باشد، حتما پیامک «انتقال به پارکینگ» برای‌تان ارسال می‌شود. البته در دو حالت زیر پیامکی به دست‌تان نمی رسد:

 • اگر خودروی‌تان قولنامه‌ای بوده و شماره مالک هنوز تغییر نکرده باشد.
 • اگر اطلاعات شما در سامانه مرکزی راهور به‌ روز نباشد.

اما اگر پیامکی به دست‌تان نرسیده است، بلافاصله باید با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید و از آنها بپرسید که آیا خودروی‌تان به پارکینگ رفته است یا خیر؟

اگر پاسخ پلیس ۱۱۰ منفی بود، یعنی اگر خودروی‌تان به پارکینگ منتقل نشده بود، به ۱۱۰ اطلاع دهید که خودروی‌تان دزدیده شده است. سپس منتظر بمانید تا گشت پلیس به محل شما برسد. گشت پلیس، گزارش دزدی را تهیه کرده و یک برگه آنرا به شما می‌دهد. حال باید با داشتن این برگه و همچنین در دست داشتن مدارک شناسایی و مدارک خودرو، به کلانتری محل سرقت خودرو بروید و گزارش سرقت خودرو را تنظیم کنید.

کروکی پلیس برای چه تصادفاتی است؟

کروکی پلیس تنها زمانی الزامی است که در یکی از حالت های زیر تصادف کرده باشید:

تصادف با شی ثابت

تصادف با خودرو نظامی

تصادف با خودرو سنگین

تصادف شاخ به شاخ

تصادف با موتورسیکلت

تصادف با غیرمقیم در شهر

تصادف منجر به جراحت یا فوت

تصادف زنجیره ای (مابین چند خودرو)

تصادف با شخصی که بیمه نامه یا گواهینامه ندارد

تصادفی که علت آن عبور از چراغ قرمز باشد

تصادفی که علت آن حرکت با دنده عقب باشد

تصادفی که ۲۰ روز بعد از صدور بیمه نامه رخ دهد

وقتی بیمه نامه امسال با سال گذشته پیوسته نباشد

حال اگر تصادف شما هیچکدام از حالات فوق نباشد به شرطی که خسارت ناشی از تصادف، از حداقل پوشش بیمه شخص ثالث کمتر باشد، نیازی به کروکی پلیس ندارید.


انواع قبض جریمه رانندگی

هر قبض جریمه ممکن است به یکی از چهار روش زیر ثبت شده باشد. توجه داشته باشید که روش‌های ۱ و ۲ فرصت پرداخت ۶۰ روزه دارند و در غیر این‌صورت، مبلغ جریمه آنها دو برابر می‌شود:

۱- جریمه تسلیمی: اگر پلیس قبض جریمه را به صورت حضوری به شما تحویل دهد، قبض جریمه از نوع تسلیمی خواهد بود. پرداخت جریمه تسلیمی تنها ۶۰ روز فرصت دارد.

 • اگر به هر دلیلی از دریافت قبض جریمه خودداری کنید، باز هم برای پرداخت آن ۶۰ روز فرصت دارید.

۲- جریمه الصاقی: اگر در زمان ثبت تخلف، در صحنه حضور نداشته باشید، پلیس برگ جریمه را روی خودرو می‌گذارد یا اصطلاحا آنرا الصاق می‌کند. پرداخت جریمه الصاقی تنها ۶۰ روز فرصت دارد.

 • اگر به هر دلیلی متوجه وجود قبض جریمه نشوید (مثلا زمانی‌که برگه جریمه از روی خودرو افتاده باشد)، باز هم برای پرداخت آن ۶۰ روز فرصت دارید.

۳- جریمه دو برگی: اگر در زمان ثبت تخلف، پلیس جریمه را ثبت کرده اما برگه آنرا جدا نکند، قبض جریمه از نوع دو برگی خواهد بود. پرداخت جریمه دو برگی، فرصت ۶۰ روزه ندارد.

 • این حالت زمانی رخ می‌دهد که بنا به تشخیص پلیس، امکان رساندن برگ جریمه به دست راننده وجود ندارد؛ مثلا زمانی که راننده -عمدا یا سهوا- به دستور توقف پلیس اعتنایی نمی‌کند.

۴- جریمه دوربینی: همانطور که از اسمش پیداست، این نوع جریمه زمانی است که تخلف توسط دوربین‌های کنترلی پلیس، ثبت شده باشد. پرداخت جریمه دوربینی فرصت ۶۰ روزه ندارد.

جریمه ستاره دار چیست؟

در جدول تخلفات رانندگی برای یک سری از جرایم خاص، علاوه بر جریمه نقدی، قانون مجازات‌های دیگری هم در نظر گرفته است. به این تخلفات جرایم ستاره دار می‌گویند:

۱- جریمه تک ستاره: اگر ۲ مورد از تخلفات زیر را به صورت همزمان انجام دهید، خودروی‌تان به مدت ۳ روز (۷۲ ساعت) توقیف می‌شود:

 • عبور از چراغ
 • حرکت مارپیچ
 • حرکت نمایشی با موتورسیکلت
 • تجاوز به چپ محور راه
 • سبقت غیرمجاز در مسیر دوطرفه
 • سرعت غیرمجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت)

۲- جریمه دو ستاره: اگر در حالت مستی یا مصرف داروهای روان‌گردان رانندگی کنید، هم گواهینامه‌تان ۶ ماه توقیف می‌شود و هم خودتان به دادگاه کیفری معرفی می‌شوید.

۳- جریمه سه ستاره: اگر بیمه شخص ثالث نداشته باشید یا دارید ولی اعتبارش منقضی شده، خودروی‌تان توقیف می‌شود. در این حالت، تنها شرط برای ترخیص خودرو از پارکینگ، ارائه بیمه نامه معتبر است.

نرخ انواع جریمه راهنمایی و رانندگی

در ادامه این متن، نرخ جریمه انواع تخلفات پر تکرار را مطالعه می‌کنید:

جریمه تصادف بدون داشتن گواهینامه

اگر بدون داشتن گواهینامه اقدام به رانندگی کنید و دست بر قضا دچار سانحه یا تصادف شوید، حالا این سوال پیش می‌آید که طبق قوانین راهنمایی و رانندگی چه مجازاتی در انتظارتان خواهد بود؟

در جواب این سوال باید بگوییم که تعیین مجازات بستگی به این دارد که آیا شما مقصر تصادف بوده‌اید یا نبوده‌اید؟! اگر مقصر تصادف نباشید، تنها تخلف شما نداشتن گواهینامه است که ۱۰۰ هزارتومان جریمه نقدی یا ۲ ماه حبس تعزیری به دنبال دارد. همچنین اگر دوباره مرتکب این تخلف شوید، ممکن است به ۲ الی ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شوید.

اما اگر مقصر تصادف باشید، قانون جزای سنگین‌تری را برای شما در نظر خواهد گرفت و ممکن است از ۱ تا ۵ سال شما را از رانندگی منع کند.

تغییر جریمه سرعت غیرمجاز

سرهنگ موسوی‌پور، جانشین پلیس راهور تهران بزرگ، در آذرماه ۹۹ با اشاره به معرفی رانندگان حادثه‌ساز به مراجع قضایی، خبر داد که هم‌اکنون «قرارگاه کنترل سرعت» در پلیس راهور تهران تشکیل شده که سرعت را به سه بخش دسته‌بندی کرده است: ۳۰ کیلومتر بر ساعت فراتر از سرعت مجاز، ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت فراتر از سرعت مجاز و نهایتا ۵۰ کیلومتر بر ساعت فراتر از سرعت مجاز.

طبق گفته‌های سرهنگ موسوی‌پور، راننده متخلفی که سرعتش ۵۰ کیلومتر بر ساعت بیشتر از حد مجاز باشد، در مرتبه اول باید تعهد دهد. اما در صورت تکرار تخلف باید در مراجع قضایی پاسخگو باشد.

جریمه فیلم‌برداری در هنگام رانندگی

استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگی به هر دلیلی که باشد تخلف آئین‌نامه‌ای است و جریمه ۱۰۰ هزار تومانی داردبنابراین رفتارهای اشتباهی مانند صحبت کردن با موبایل، ارسال پیامک، گرفتن فیلم یا عکس و … در حین رانندگی با جریمه پلیس همراه می‌شود.

جریمه انداختن ماسک

به دلیل اضطراری شدن شرایط شیوع کرونا، حساست پلیس نیز برای جریمه رانندگانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، بیشتر از قبل شده است. سرهنگ همتی زاده، رئیس پلیس راه ایلام در آبان ۹۹ خبر داده که ریختن یا پرتاب کردن هر چیزی به بیرون خودرو چه توسط راننده چه توسط سرنشینان، شامل جریمه رانندگی می‌شود. به همین دلیل نیز انداختن ماسک به بیرون خودرو مصداق همین تخلف بوده و جریمه ۳۰ هزار تومانی را به همراه دارد.

جریمه نصب آگهی روی خودرو

طبق ماده ۲۰۷ آئین نامه پلیس راهور، نصب هرگونه آگهی، نوشته و برچسب روی شیشه یا بدنه خودروها ممنوع است و در صورت مشاهده این موضوع راننده متخلف ضمن پرداخت جریمه ۳۰ هزار تومانی باید برای رفع تخلف و پاکسازی ظاهر خودرو نیز اقدام کند.

جریمه بوق زدن غیرمجاز

طبق قانون دو نرخ جریمه برای بوق زدن ذکر شده؛ طبق بند ۲۱۲۴ بوق زدن در مکان‌های ممنوعه یا بوق زدن غیرضروری (مثلا در پشت چراغ یا ترافیک و …) ۳۰ هزار تومان جریمه نقدی دارد؛ هر چند که پلیس در این مورد معمولا سختگیری نمی‌کند!

همچنین طبق بند ۲۱۲۵ استفاده از بوق‌های شیپوری یا تولید صدای نامتعارف از سیستم صوتی یا اگزوز خودرو، برای بار اول ۱۰۰ هزار تومان، برای بار دوم ۲۰۰ هزار تومان و برای بار سوم نیز ۳۰۰ هزار تومان جریمه نقدی دارد. در این مورد تخلف پلیس مجاز به توقیف این وسایل نقلیه است.

جریمه شیشه دودی خودرو

طبق قانون خودرویی که دارای شیشه دودی است، در هر شرایط آب و هوایی باید بتوان از فاصله ۳ متری سرنشینان و داخل خودرو را مشاهده کرد و در غیر اینصورت مشمول جریمه ۵۰ هزار تومان است.

جریمه استفاده از تلفن همراه

استفاده از تلفن همراه حین رانندگی ۱۰۰ هزار تومان جریمه نقدی دارد. همچنین اگر سرعت خودرو بالای ۶۰ کیلومتر بر ساعت باشد، علاوه بر جریمه نقدی، نمره منفی نیز برای راننده لحاظ می‌شود.

جریمه نداشتن معاینه فنی

هر گونه وسیله نقلیه‌ای -اعم از موتورسیکلت یا خودروهای سبک و سنگین- در صورت نداشتن معاینه فنی روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

جریمه خودروهای مردودی معاینه فنی

حتما می‌دانید که بعد از مردود شدن وسیله نقلیه در آزمون‌های معاینه فنی خودرو، ۱۴ روز فرصت دارید تا برای رفع نقص خودرو اقدام و دوباره به همان مرکز معاینه فنی مراجعه کنید. این مهلت ۱۴ روزه صرفا برای جلوگیری از تشکیل دوباره پرونده و همچنین جلوگیری از هزینه مجدد مالکان خودروهاست.

اما ظاهرا این موضوع برای برخی از رانندگان سوتفاهم شده! برخی‌ها تصور می‌کنند که در این فرصت ۱۴ روزه امکان تردد در سطح شهر را دارند ولی اینطور نیست و در صورت رصد خودروی آنها توسط دوربین‌های پلیس به علت نداشتن معاینه فنی جریمه می‌شوند.

جریمه عوارض آزادراه

میزان جریمه عوارض آزادراهی وابسته به نوع خودرو بوده و مطابق جدول زیر محاسبه می شود:

سواری، وانت، کامیونت، مینی بوس ۴۰ هزار تومان
اتوبوس، کامیون دو محور ۵۰ هزار تومان
کامیون سه محور، تریلی، نفتکش ۹۰ هزار تومان

*نرخ جدول فوق برای سال ۱۳۹۹ است.

همچنین آن‌طور که دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اعلام کرده، برای پرداخت عوارض آزادراه‌های سراسر کشور فقط ۷ روز فرصت دارید. اما اگر در مدت یک هفته، عوارض را پرداخت نکنید، جریمه‌ای معادل ۲۰ درصد عوارض آزادراه مربوطه را هم باید پرداخت کنید. این جریمه غیرقابل بخشش است.

همچنین اگر بیش از یک ماه از عدم پرداخت عوارض بگذرد، علاوه بر پرداخت اصل عوارض و جریمه ۲۰ درصدی، باید جریمه دیگری هم بپردازید که معادل ۲ درصد از مجموع «عوارض آزادراه بعلاوه جریمه ۲۰ درصد به ازای هر ماه» است.

پیگیری جریمه اشتباهی عوارض آزادراه

در صورت ثبت جریمه اشتباهی برای عوارض آزادراه، در ابتدا باید مطمئن شوید که مشخصات مالک خودرو در سامانه پلیس راهور ثبت شده باشد. به عنوان مثال در صورت نقل و انتقال خودرو به صورت وکالتی، تا زمانی‌که مراحل نقل و انتقال را در مراکز تعویض پلاک خودرو تکمیل نکرده باشید، پلیس مالک سابق خودرو را مسئول می‌داند و جریمه را برای او ثبت می‌کند.

اما اگر جریمه اشتباهی رخ داده و شما عوارض الکترونیکی آزادراه را پرداخت کرده‌اید اما باز هم پیامک جریمه را از پلیس راهور دریافت کرده‌اید، چندین راه‌حل دارید:

۱- به سایت اینترنتی آنی‌رو مراجعه کنید و از قسمت رسیدگی به شکایات، مشکل‌تان را ثبت کنید.

۲- با شماره تلفن‌ سراسری ۱۵۳۱ تماس بگیرید.

۳- با پشتیبانی آنی‌رو به شماره تلفن ۰۲۱۶۳۴۶۸۵۳۱ تماس بگیرید.

جریمه دستکاری پلاک خودرو

هرگونه تغییر ظاهری در پلاک خودرو و موتورسیکلت در مرحله اول با مجازات نقدی همراه است.

جریمه ناخوانا بودن پلاک طبق قانون معادل ۶۰ هزار تومان است. البته اگر پلاک خودرو یا موتورسیکلتی دارای ارقام مخدوش شده یا حتی دارای تغییر و دستکاری در ارقام باشد، علاوه بر جریمه نقدی، وسیله نقلیه به پارکینگ منتقل شده و فرد متخلف نیز به مراجع قضایی معرفی می شود.

جرایم منجر به توقیف موتورسیکلت

طبق ماده ۲۰ قانون تخلفات رانندگی، ارتکاب هر کدام از موارد نه‌گانه زیر منجر به توقیف موتورسیکلت خواهد شد. این توقیف اگر برای بار اول باشد به مدت یک هفته و در غیر این‌صورت به مدت یک ماه ادامه دارد:

 • عبور از پیاده رو
 • عبور از خط ویژه
 • عبور در خلاف جهت مسیر حرکتی
 • نداشتن کلاه ایمنی
 • تولید صدای ناهنجار به صورت عمدی
 • حمل بار غیرمجاز یا نامتعارف
 • حمل یدک
 • حرکات نمایشی و مارپیچ
 • تک چرخ

منبع: بایا

مجله اینترنتی تحلیلک