در دنیای خیاطی روش های مختلفی برای دوخت لباس ها وجود دارد. این روش ها یا متدها به خاطر تفاوتی که در ریزه کاری ها، فرمول ها و محاسبات دارند به روش های مختلفی تقسیم شده اند. از جمله روش هایی که در دنیای خیاطی از آن ها برای دوخت لباس ها استفاده می شود می توان به روش متریک، گرلاوین، سایز بندی و مولر اشاره کرد. ما در این آموزش قصد داریم شما را با روش گرلاوین و  آموزش رسم الگوی دامن ترک دو به روش گرلاوین آشنا کنیم.

 

الگوی دامن ترک نوع دو

اندازه‌های لازم: دور کمر– باسن بزرگ- بلندی باسن- قد دامن- تعداد ترک ها

دور کمر تقسیم بر تعداد ترک ها حاصل نصف باسن بزرگ تقسیم بر تعداد ترک ها.

کادر این دامن مساوی با یک دوم از یک ششم و یک دوم از یک ششم باسن و قد دامن اول قد دامن را از بالای کاغذ پایین آمده علامت زده و بعد بلندی باسن بزرگ را از بالای کاغذ پایین آمده و علامت می زنیم.

روی خط کمر یک دوم از یک ششم کمر را داخل شده علامت می‌زنیم.

روی خط باسن بزرگ یک دوم از یک ششم باسن بزرگ را داخل شده علامت می‌زنیم.

در انتهای قد به دلخواه خود گشادی پایین دامن یا دو برابر یک دوم از یک ششم کمر و یا باسن است.

حالا یک دوم از یک ششم الگوی ما نمایان می شود.

خط مستقیم مساوی با قد دامن است. روی دولای کاغذ الگو را قرار می دهیم. یک ششم الگوی ما به دست می‌آید که آن را سه بار روی دولای پارچه قرار داده و از سمت راست و چپ و در انتهای قد جای دوخت گذاشته و می‌بریم.

جای دوخت قسمت پهلو دو سانتی‌متر و در انتهای قد سه یا پنج سانتی‌متر است.

 

نکات آموزشی روش گرلاوین

همراهان گرامی، برای آشنایی با نکات اولیه اندازه گیری و رسم الگوی اولیه در روش گرلاوین و همچنین مفید واقع شدن مطلب فوق به مطالب آموزش خیاطی به روش گرلاوین (قسمت اول، قسمت دوم، قسمت سوم و قسمت چهارم) مراجعه کنید تا با تمامی نکات این روش آشنا شوید.

امیدواریم آموزش خیاطی به روش گرلاوین برای شما عزیزان مفید باشد و از همراهی شما سپاسگزاریم.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه خود را ثبت کنید