پنجشنبه/ ۳ تیر / ۱۴۰۰

استخراج ابری یا Cloud Mining چیست؟

استخراج ابری یا کلود ماینینگ یک روش برای استخراج است که در آن شما ماهانه مبلغی را به یک شرکت پرداخت می کنید تا شرکت برای شما کار استخراج ارز دیجیتال را انجام دهد. در واقع در این مدل استخراج شما بدون نیاز به تهیه سخت افزارها و تجهیزات بزرگ و مرتبط می توانید ارز دیجیتال مورد نظر خود را استخراج کنید.

استخراج ابری

استخراج ابری

استخراج ابری یا کلود ماینینگ یک روش برای استخراج است که در آن شما ماهانه مبلغی را به یک شرکت پرداخت می کنید تا شرکت برای شما کار استخراج ارز دیجیتال را انجام دهد.

در واقع در این مدل استخراج شما بدون نیاز به تهیه سخت افزارها و تجهیزات بزرگ و مرتبط می توانید ارز دیجیتال مورد نظر خود را استخراج کنید.

برای درک بهتر این قضیه ابتدا توضیحی راجع به استخراج به شما می دهیم.

 

استخراج بیت کوین چیست؟

ماینینگ یا استخراج در واقع تنها روش تولید بیت کوین و مهم‌تر از آن، محصول جانبی فرآیندی است که به منظور ایجاد امنیت در شبکه‌ای تا این حد غیر متمرکز و مستقل صورت می‌گیرد.

استخراج بیت‌کوین با کامپیوترها و زیرساخت‌های خیلی قوی انجام می‌شود که معادلات پیچیدۀ ریاضی را حل می‌کنند.

در دنیای ارز دیجیتال چیزی شبیه به لجر وجود دارد که تمام تراکنش‌ها در آن به ثبت می‌رسد اما از آنجا که بیت کوین یک ارز غیر متمرکز به حساب می‌آید، هیچ مامور مشخصی برای نظارت به آن وجود ندارد و لذا باید اقداماتی جهت برقراری امنیت آن صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ از تاریخچه آن چه می دانید؟

امضای الکترونیک ابزاری‌ست که به منظور اثبات صحت هر تراکنش مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در شبکه‌ای که روزانه در آن صدها هزار تراکنش صورت می‌گیرد، به سیستمی جامع‌تر نیاز است. این‌جاست که فناوری به ظاهر عجیب و غریب بلاک چین وارد کار می‌شود.

بلاک چین در واقع یک روش ذخیره‌سازی و طبقه‌بندی داده‌هاست که برای اولین بار در فرایند ایمن‌سازی استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت.

استخراج ابری بیت کوین
استخراج ابری بیت کوین

استخراج ابری

استخراج ابری یک روش جایگزین برای استخراج بیت کوین است. در واقع فرد در این روش استخراج به جای اینکه نیاز به خرید امکانات لازم برای استخراج باشد در کار استخراج اشخاص دیگر سرمایه گذاری می کند و با توجه به میزان سرمایه گذاری خود سود دریافت می کند.

در واقع می توان گقت استخراج ابری یا کلود ماینینگ بهترین روش استخراج بیت کوین برای کسانی باشد که امکانات و فضای لازم برای برقراری سیستم استخراج شخصی خود را ندارند و همچنین علاقه مند به بازار ارزهای دیجیتال هستند و می خواهند سهمی در این بازار داشته باشند.

بیشتر بخوانید: کریپتو تب چیست؟ / استخراج بیت کوین از کریپتوتب امکان پذیر است؟

به این شکل که شرکت‌ها، در یک سوله بزرگ که به آن مزرعه ماینینگ (Mining farm) می‌گویند، تجهیزات را آماده کرده و از آن‌ها نگهداری می‌کنند. افراد مختلف با تکنولوژی ابری می‌توانند به صورت آنلاین از این تجهیزات استفاده کرده و ارز دیجیتال ماین کنند.

در عوض، شرکت ارائه‌دهنده سرویس هم از ارز استخراج شده شما، درصدی سود دریافت می‌کند.

با این حال این بدان معنا نیست که استخراج بیت کوین به صورت شخصی غیرممکن است یا هیچ درآمدی در بر نخواهد داشت. اما این فرایند مسلما کار روزی یکی دو ساعت نیست و باید زمان کافی در اختیار داشته باشید تا بتوانید نتایج معقولی به دست آورید.

استخراج ابری بیت کوین
استخراج ابری بیت کوین

مزایا و معایب استخراج ابری چیست؟

مزایای استخراج ابری

 • بدون نیاز به راه‌اندازی سخت‌افزارهای پر سر و صدا در منزل
 • عدم نیاز به پرداخت هزینه برق اضافی
 • عدم نیاز به خرید سخت افزارهای گران‌ قیمت استخراج ارز
 • عدم نیاز به پیدا کردن مشتری برای سخت‌افزارهای استخراج (به هر دلیلی اگر قصد فروش آنها را داشته باشید)
 • عدم نیاز به راه‌ اندازی سیستم تهویه مناسب
 • درگیر بودن با مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری احتمالی مربوط به استخراج ارز

معایب استخراج ابری

 • ریسک کلاهبرداری (مهم ترین ریسک)
 • غیرشفاف بودن نحوه کار شرکت و میزان درآمد واقعی
 • عدم یادگیری روش استخراج (اگر برای شما مهم باشد!)
 • سود کمتر (به دلیل اینکه سرویس‌های ابری باید هزینه خود را تامین کنند)
 • احتمال متوقف شدن فرایند استخراج به دلیل نبود توجیه اقتصادی برای شرکت
 • نبود کنترل و انعطاف پذیری

نسبت ریسک به بازده در استخراج ابری

با هر روشی که قصد داشته باشید ارزهای دیجیتال را استخراج کنید، ریسک‌هایی وجود دارد. البته اگر تصمیمات درستی بگیرید کسب سود امکان‌پذیر است.

پس بیشترین عامل در مشخص کردن ریسک و بازده شما انتخاب شرکت و انتخاب سرویس مورد نظر شماست.

در انجام محاسبه برای یافتن میزان سود استخراج ابری، پی خواهید برد که برخی از قراردادهای استخراج ابری در چندماه سودآور هستند ولی بعد از افزایش سختی استخراج (mining difficulty)، احتمالا میزان سود شما نیز کمتر می‌شود. (مخصوصا اگر قیمت ارز افت کند یا رشدی نداشته باشد)

 

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا