چهارشنبه/ 31 شهریور / 1400

افراد سرشناسي که بعد از مرگ مشهور شدند

همه ما در دوره‌اي از زندگي‌مان آرزوي معروف شدن داشتيم. اين عشق به شناخته شدن در بين مردم به انسان احساس قدرت، ارزشمندي، پذيرفته شدن و مورد توجه قرار گرفتن را مي‌دهد. چيزي که همه ما از کودکي دنبال آن هستيم. براي همين است که اغلب ما در سنين نوجواني براي مطرح‌شدن و شناخته شدن در جامعه و چه بسا در جهان تلاش و حتي برنامه‌ريزي مي‌کنيم. هر کسي در زمينه خاص خودش دوست دارد بهترين باشد. ورزش، هنر، بازيگري، نقاشي يا حتي علم هم از قاعده عشق به معروفيت مستثني نيستند.

آيا تا به حال به اين فکر کرده‌ايد که معروفيت بايد زماني اتفاق بيافتد که از آن لذت ببريد؟ اگر زماني همه شما را بشناسند که ديگر در اين دنيا نيستيد، قطعا لذت شناخته شدن را از دست خواهيد داد. جالب اينجاست برخلاف اين که تصور مي‌شود شهرت تأثير مهمي در زندگي هر فردي مي‌گذارد، افراد مهمي را سراغ داريم که در دوران حيات خود سهم چنداني از شهرت نداشتند و پس از مرگ معروف شده‌اند. براي اثبات اين ادعا کافي است نگاه کوتاهي به تاريخ داشته باشيد، نقاشان، کارگردان‌ها، نويسنده‌ها و چهره‌هاي موفق زيادي را مي‌شناسيم که در طول زندگي خود به رغم اين که افراد بسيار موفقي بودند، نتوانستند به شهرت چشمگيري برسند و پس از اين که قطار زندگي آن‌ها به ايستگاه آخر رسيد و دنيا را ترک گفتند، نام آن‌ها بر سر زبان‌ها افتاد و به شهرت جهاني رسيدند. در پرونده امروز زندگي‌سلام به معرفي تعدادي از اين افراد معروف خواهيم پرداخت که شهرت‌شان بعد از مرگ‌شان اتفاق افتاده است.

مشهورتر شدن فيلم‌هايش بعد از مرگش/ چه کسي؟ بروس‌لي 

امکان ندارد طرفدار فيلم‌هاي اکشن باشيد و بروس‌لي را نشناسيد. حتي اگر از عاشقان اين سبک فيلم‌ها نباشيد حتما براي يک‌بار هم که شده اسم بروس لي به گوش‌تان خورده، اما بايد بگويم اين ورزشکار-بازيگر شناخته شده، هرچند در زمان حياتش هم معروف بود، اما بعد از فوتش، شهرت عجيب و غريب‌تري به دست آورد. جالب است بدانيد در طول زندگي‌اش فقط فيلم Green Hornet در آمريکا به نمايش درآمده بود و فيلم درخشان او (اژد‌ها وارد مي‌شود)، Enter the Dragon که باعث شهرت جهاني او شد فقط در چين به نمايش درآمده بود و يک ماه پس از مرگش در آمريکا منتشر شد. اين واقعيت وجود دارد که بروس‌لي وقتي تقريباً همه فيلم‌هايش در خارج از کشور پخش مي‌شد، زنده نبود. لي پس از مرگش هنگامي که فيلم‌هايش در جهان اکران شدند، به شهرت و ثروت زيادي دست يافت و هنوز هم سالانه ميليون‌ها دلار درآمد دارد، فقط حيف که به دستش نمي‌رسد و ديگر به دردش نمي‌خورد!

فروش تنها يک تابلو تا قبل از فوت چه کسي؟ ونسان ونگوگ

شايد ونگوگ را امروزه به عنوان يکي از بزرگ‌ترين هنرمندان جهان بشناسيد که در نقاشي کارش درجه يک بوده است، اما او در دوران خودش نه تنها شناخته شده نبود بلکه توانست تنها يک نقاشي بفروشد که درآمد حاصل از آن فقط ۴۰۰ فرانک بود! البته وقتي او درگذشت، تقريباً ۲ هزار قطعه هنري از جمله نقاشي‌هاي معروفي به جا گذاشت که بعضي از آن‌ها به قيمت ده‌ها ميليون دلار خريد و فروش مي‌شوند. اين نقاش بزرگ، در طول زندگي با برخي از بيماري‌هاي شديد روحي از جمله افسردگي و صرع و احتمالاً چند بيماري ديگر که در زمان خودش قابل تشخيص نبوده، دست‌و‌پنجه نرم مي‌کرده تا جايي که گوش خود را قطع کرده است.

از ونگوگ و بروسلي تا پدر ژنتيک جهان / افراد سرشناسي که بعد از مرگ مشهور شدند!

کسب اسکار بعد از مرگ/ چه کسي؟ جيمز دين

قطعا پسر بد سينماي هاليوود را مي‌شناسيد. او دوبار نامزد جايزه اسکار شد و تنها بازيگري است که اين عنوان را بعد از مرگش به دست آورد. تصادف او با پورشه‌اش به مرگش منجر شد و همين مرگ از او يک افسانه در صنعت فيلم و سينما ساخت. جيمز دين بازي در فيلم‌هاي مشهوري مانند «شرق بهشت» به کارگرداني اليا کازان، «غول» (Giant)، و «شورش بي‌دليل» را در کارنامه‌اش دارد، اما قبل از اين که اين فيلم‌ها اکران شود، از دنيا رفت و نتوانست موفقيت و شهرت واقعي را تجربه کند. مرگ نابهنگام اين هنرپيشه جوان و خوش‌تيپ باعث شد تا آوازه‌اش بيشتر شود و حتي پس از گذشت نيم قرن از مرگ او، هنوز هم شاهد برگزاري مراسم يادبود براي جيمز دين هستيم. بازي جيمز دين در فيلم «شورش بي‌دليل» هم که يک نوجوان خشمگين و شورشي را به تصوير کشيده بود باعث شد تا او به چهره‌اي سرشناس در دنياي پوشاک و لباس تبديل شود و بعيد مي‌دانيم به اين زودي‌ها خاطره اين هنرپيشه از ذهن هوادارانش پاک شود.

خالق ناشناخته هالک/ چه کسي؟ جک کربي

جک کربي نويسنده، ويراستار، منتشرکننده و طراح کتاب کميک آمريکايي بود. او با استن‌لي و چند طراح ديگر شخصيت‌هاي زيادي از جمله کاپيتان آمريکا، چهار شگفت‌انگيز، سيلور سرفر، مردان ايکس و هالک را خلق کرده است. ما امروز آن‌ها را با عنوان کميک‌هاي مارول مي‌شناسيم. کربي به طراحي اونجر، شگفت‌انگيزان ۴ و بسياري ديگر از شخصيت‌هاي سينمايي کمک زيادي کرد. متأسفانه کربي براي کار خود يک بار حقوق دريافت کرد و از آن جايي که استن‌لي چهره مارول بود، کربي تا زمان مرگش در سال ۱۹۹۴ در خارج از دنياي هنر‌هاي کميک نسبتاً ناشناخته بود. بعد از مرگش بود که همه او را شناختند و فهميدند کربي براي ساخت شخصيت‌هاي معروف به استن‌لي کمک شاياني کرده است.

کسب جوايز متعدد نمايش‌نامه‌نويسي / چه کسي؟ جاناتان لارسون

جاناتان لارسون، آهنگساز و نمايش نامه‌نويس آمريکايي بود. صبح اولين اجراي پيش‌نمايش، لارسون به دليل گرفتگي آئورت درگذشت. نمايش «رانت» پس از مرگ لارسون، بار‌ها و بار‌ها ديده شد و موفقيت زيادي کسب کرد و باعث شد او بعد از مرگش سه جايزه توني دريافت کند که جزو جوايز معتبر در حوزه نمايش نامه‌نويسي محسوب مي‌شود.

از ونگوگ و بروسلي تا پدر ژنتيک جهان / افراد سرشناسي که بعد از مرگ مشهور شدند!

پدر ژنتيک جهان چه کسي؟ گريگوري مندل

مندل، کشيشي اتريشي‌ آلماني است که به عنوان پدر ژنتيک جهان شناخته مي‌شود. نتايج آزمايش‌هاي ژنتيکي گريگوري مندل در ابتدا توسط ديگر دانشمندان رد شد. در جامعه علمي آن زمان بسياري از افراد با نفوذ همچنان نظريات داروين و لامارک را صحيح مي‌پنداشتند و به ديدگاه‌ها و کشفيات مندل اهميت چنداني ندادند و نتايج کار‌هاي او به دست فراموشي سپرده شد. مندل بينايي ضعيفي داشت که به او اجازه نداد تحقيقات خود را ادامه دهد و در نهايت قبل از معروف شدنش درگذشت، اما در سال ۱۹۰۰ ميلادي کشف مجدد قوانين ارائه شده از سوي مندل، توسط درويس، شرماک و کورنز باعث شد که نظريات او مورد توجه قرارگيرد و مندل به عنوان پدر علم ژنتيک شناخته شود.

شعرهايش در اتاق خوابش / پيدا شد چه کسي؟  اميلي ديکينسون

اميلي ديکينسون شاعر آمريکايي بود که فقط ۱۰ شعر از او در طول زندگي‌اش منتشر شد. پس از مرگ اميلي خواهر کوچکترش لاوينيا، مجموعه‌اي شامل ۱۸۰۰ شعر را در اتاق خواب او پيدا کرد و سرانجام تمام اين اشعار ۴ سال پس از مرگش به چاپ رسيد. او هم مانند بقيه چهره‌هاي سرشناسي که در اين صفحه با آن‌ها آشنا شديد، بعد از فوتش بود که آثارش مورد توجه قرار گرفت.

پزشکي که لقب ديوانه به او دادند / چه کسي؟ ايگناز سملويس

سملويس يک پزشک مجارستاني بود که در اتريش کار مي‌کرد. او متوجه شد در بيمارستاني که در آن مشغول است، آمار مرگ و مير بسيار بالاست. سملويس اولين کسي بود که نظريه شستن دست پزشکان قبل از عمل جراحي را مطرح کرد و گفت با شستن دستان مي‌توان اين آمار را کاهش داد، اما ديگر پزشکان از اين ايده استقبال نکردند و او را متهم کردند که آن‌ها را کثيف مي‌نامد و به او لقب ديوانه را دادند. سملويس پس از سال‌ها تلاش، سرانجام تسليم شد، اما حدود ۲۰ سال بعد، نظريه ميکروب لويي پاستور، نظريه او را تاييد کرد، اما ديگر خيلي دير شده بود، چون اين پزشک مجارستاني سال‌ها پيش از آن فوت کرده بود و نتايج تحقيقاتش به شهرت او ختم نشد.

از ونگوگ و بروسلي تا پدر ژنتيک جهان / افراد سرشناسي که بعد از مرگ مشهور شدند!

صاحب يکي از گران‌ترين آثار هنري دنيا / چه کسي؟ پل گوگن

پل گوگن نقاش و تنديس‌گر فرانسوي است. او با آفرينش مصور داستان‌هاي اجتماعي، مرز‌هاي زمان را در نورديد و فاصله ميان واقعيت و تخيل را جابه‌جا کرد به طوري که امروز او را به عنوان يکي از مشهورترين هنرمندان تاريخ اروپا مي‌شناسند و ايده‌هايش سبب ايجاد مسيري نو براي ساير هنرمندان شده است. هنر گوگن در کشور خود يعني فرانسه، جايي که آن‌ها آماده پذيرش سبک او نبودند، موفق به فروش نشد و کسي ارزش هنرش را نفهميد. همين باعث شد او به يکي از جزاير مارکيز در جنوب اقيانوس آرام کوچ کند و درآن‌جا زندگي را در فقر به پايان ببرد. کار گوگن پس از مرگش با اثر “کي ازدواج مي‌کني؟ ” تحسين شد. با فروش بيش از ۳۰۰ ميليون دلار، يکي از گران‌ترين آثار دنياست که تاکنون به فروش رسيده است.

صاحب صداي محبوب /چه کسي؟ رابرت جانسون

افسانه‌ها مي‌گويند که رابرت جانسون براي مهارتي که در گيتار زدن به دست آورده، با شيطان معامله کرده است! او يکي از بهترين گيتاريست‌هاي جهان بود، اما به طور اتفاقي در ۲۷ سالگي در سال ۱۹۳۸ مسموم شد و بعدش هم فوت کرد. آثار جانسون در دوران حياتش فروش کمي داشتند، اما سال‌ها بعد از مرگ او در سال ۱۹۶۱ ميلادي، زماني که تعدادي از آهنگ‌هايش در قالب يک آلبوم  دوباره منتشر شدند، شنوندگان زيادي پيدا کرد. پس از آن جانسون به محبوبيت بالايي دست يافت و مشهور شد، اما متاسفانه او ديگر در اين دنيا نبود تا طعم شيرين شهرت را بچشد.

اثبات نظريه‌اش ۳ سال بعد از مرگ/ چه کسي؟ لودويگ بولتزمن

بولتزمن فيزيک‌دان بود و معادلات و فرمول‌هايي را توسعه داد که خصوصيات اتم‌ها و چگونگي تعيين ماهيت فيزيکي آن‌ها را توضيح مي‌داد. او پس از سال‌ها مبارزه براي پذيرش نظريه اتم و رد شدن آن، خودکشي کرد. ۳ سال بعد ارنست رادرفورد هسته اتم را کشف کرد و نظريه بولتزمن ثابت شد.

از ونگوگ و بروسلي تا پدر ژنتيک جهان / افراد سرشناسي که بعد از مرگ مشهور شدند!

نويسنده خالق ۳ گانه هزاره/ چه کسي؟ استيگ لارسون  

او روزنامه‌نگار و نويسنده سوئدي است. لارسون خالق سه‌گانه هزاره است که در چند سال گذشته همواره يکي از پرفروش‌ترين کتاب‌ها در جهان بوده است. در کتاب‌هاي او با رمان‌هاي جنايي و جذابي طرف هستيم که تعريف و تمجيد‌هاي زيادي را از مجامع ادبي دريافت کردند. لارسون در سال ۲۰۰۴ به طور ناگهاني بر اثر حمله قلبي درگذشت. يک سال بعد از مرگش اولين کتاب او به چاپ رسيد. با اقتباس از اين کتاب فيلم سينمايي هم در سال ۲۰۱۱ ساخته شد و توانست برنده اسکار شود. دوستان و آشنايان لارسون پس از مرگش مدعي بودند که او سيگاري قهاري بود و به ورزش و سلامتي اهميتي نمي‌داد.

نامش روي کتاب‌هايش نبود / چه کسي؟ جين آستين

احتمالا شما جين آستين را با رمان غرور و تعصب مي‌شناسيد. جين آستين در طول زندگي خود بسيار محبوب نبود و صادقانه بگويم چندين دهه هم دنبال اين بود تا محبوب و معروف شود، اما به آن دست نيافت.  آستين از جمله نويسندگاني است که آثارش بعد از مرگش بسيار بيشتر خوانده و مشهور شد. تا سال‌ها پس از آغاز نويسندگي روي جلد کتاب‌هاي او اسم يک بانو نوشته مي‌شد و نامي از خودش نبود. با اين که اين خانم رمان نويس در زمان حياتش نتوانست به معروفيت برسد، اما در سال ۲۰۱۷ تصوير جين آستين پشت اسکناس‌هاي ۱۰ پوندي در انگلستان چاپ شد. او غير از ملکه انگلستان تنها زني است که تصويرش هم اکنون روي اسکناس‌هاي اين کشور منتشر مي‌شود.

از ونگوگ و بروسلي تا پدر ژنتيک جهان / افراد سرشناسي که بعد از مرگ مشهور شدند!

منبع: خراسان

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا