مجله اینترنتی تحلیلک

یکشنبه/ 6 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
اگر زمین مسطح بود چه اتفاقاتی می‌ افتاد؟

اگر زمین مسطح بود چه اتفاقاتی می‌ افتاد؟

با وجود اینکه تمام جوامع علمی نظریه تخت بودن زمین را به صراحت تکذیب کردند، اما اگر زمین مسطح بود، زندگی انسان تا چه میزان دگرگون می‌شد؟

اگر زمین مسطح بود چه اتفاقاتی می‌ افتاد؟

محققان حوزه فضا و نجوم اعلام کردند اگر زمین به جای شکل کروی خود، تخت بود، سیاره آبی ما با مشکلات بسیار زیادی مواجه می‌شد. در این مقاله شما را با ۸ تفاوت بزرگ بین زمین مسطح با زمین کروی آشنا خواهیم کرد.

تفاوت زمین مسطح با زمین کروی

۱.‌ نابودی جاذبه زمین

AndroidOnlineNewsImageدر حال حاضر جاذبه در کره زمین به شکل یکسان وجود دارد و به همین دلیل در هر کجای این سیاره باشید، تقریبا به یک اندازه وجود جاذبه را حس خواهید کرد، اما جاذبه روی زمین مسطح به شکل یکسان پخش نخواهد شد. بر اساس محاسباتی که جیمز کلرک مکسول (James Clerk Maxwell)، ‌ریاضی‌دان و فیزیک‌دان در دهه ۱۸۵۰ انجام داد، جاذبه‌ای روی زمین مسطح وجود نخواهد داشت.

البته جیمز دیویس (James Davis)، ژئوفیزیکدان از دانشگاه کلمبیا اعلام کرد احتمال وجود جاذبه روی زمین تخت نیز باید در نظر گرفته شود، اما در زمین مسطح بیشترین حد جاذبه در مرکز آن خواهد بود و به همین دلیل همه چیز به سمت مرکز این سیاره جذب خواهد شد.

۲. از بین رفتن اتمسفر

اگر جاذبه از بین برود، زمین مسطح نمی‌تواند گازهای اطراف خود را حفظ کند. در واقع نیروی گرانش زمین حفظ‌ کننده جو بوده و بدون حضور جو دیگر آسمان سیاره ما آبی نخواهد بود و رنگ آن به سیاه تغییر پیدا خواهد کرد. در همین راستا لوئیس ویلا زون (Luis Villazon)، یک جانورشناس عنوان کرد از بین رفتن اتمسفر باعث ایجاد خلا خواهد شد و نابودی گیاهان و حیوانات را به همراه خواهد داشت.

همچنین طبق اعلام محققان از بین رفتن اتمسفر باعث تبخیر آب‌ها خواهد شد؛ چرا که نقطه جوش آب با میزان فشار جو تنظیم می‌شود و آب‌های سطح زمین نیز در اثر سرما به یخ تبدیل خواهند شد. البته امکان دارد برخی از ارگانیسم‌های آبی که بدون نیاز به اکسیژن زندگی می‌کنند، به حیات خود ادامه دهند.

۳. بارش باران عمودی فقط در مرکز صفحه زمین

AndroidOnlineNewsImage
در زمین مسطح جاذبه فقط در مرکز آن وجود خواهد داشت و به همین دلیل بارش باران فقط در این منطقه دارای جاذبه آن هم به شکل عمودی اتفاق خواهد افتاد. همچنین باران در سایر مناطق به شکل مایل خواهد بارید و آب دریاها و رودخانه‌ها نیز به سمت مرکز زمین که قطب شمال آن محسوب می‌شود حرکت خواهد کرد؛ در چنین شرایطی دیگر در لبه‌های زمین هیچ آبی وجود نخواهد داشت.

۴. مشکلات مسیریابی

AndroidOnlineNewsImageهیچ ماهواره‌ای در زمین مسطح وجود نخواهد داشت؛ زیرا چرخیدن در مدار یک صفحه مسطح برای آنها بسیار دشوار خواهد بود. در همین راستا جیمز دیویس (James Davis)، ژئوفیزیکدان از دانشگاه کلمبیا اعلام کرد در حال حاضر بشر به ماهواره‌ها برای استفاده از موقعیت‌یاب جهانی (GPS) نیاز دارد و در زمین مسطح بشر با مشکلات زیادی در حوزه مسیریابی و موقعیت‌یابی مواجه خواهد شد.

۵. طولانی شدن سفرها

AndroidOnlineNewsImage
طبق اعلام کارشناسان، مسافت‌های برخی از سفرها بیش از حد طولانی خواهد شد. در واقع در شرایطی که زمین مسطح باشد، قطب شمال در مرکز زمین قرار می‌گیرد و قطب جنوب نیز دیواری از یخ دور تار دور زمین خواهد بود، از این رو اگر نتوانیم به دور سیاره پرواز کنیم و کره زمین را دور بزنیم، برای برخی از سفرها باید به شکل مستقیم مسیر را طی کرد که باعث طولانی شدن سفرها خواهد شد.

۶. نابودی شفق قطبی

AndroidOnlineNewsImage
دانشمندان ناسا اعلام کردند فلز مذاب اطراف هسته زمین باعث ایجاد جریان الکتریکی می‌شوند که نتیجه آن باعث ایجاد میدان مغناطیسی زمین خواهد بود، اما اگر زمین مسطح و بدون هسته جامد باشد، دیگر میدان مغناطیسی ایجاد نخواهد شد. از این رو با توجه به این که دلیل ایجاد شفق‌های قطبی به برخورد ذرات باردار خورشید به اکسیژن و نیتروژن مغناطیسی مربوط می‌شود، دیگر شاهد شفق قطبی در سیاره تخت نخواهیم بود.

علاوه بر نابودی شفق‌های قطبی، از بین رفتن میدان مغناطیسی زمین باعث می‌شود زمین دیگر از بادهای خورشیدی در امان نباشد. طبق اعلام ناسا، زمین به دلیل برخورد پرتوهای خورشیدی مضر به سرنوشتی چون مریخ دچار خواهد شد.

۷. یک رنگ بودن آسمان در تمام بخش‌های زمین

AndroidOnlineNewsImage
زمین مسطح همانند زمین کروی دیگر به صورت دو نیمکره نخواهد بود. از این رو در چنین سیاره‌ای شب و روز در تمام نقاط یکسان است. البته در زمین مسطح فقط می‌توان یک بخش از آسمان را رصد کرد؛ چرا که دیگر همانند زمین کروی نمی‌توان به رصد ۳۶۰ درجه‌ای آسمان پرداخت.

۸. طوفان‌ها از بین خواهند رفت

AndroidOnlineNewsImage
در حال حاضر طوفان‌ها سالانه به جان و مال ساکنان این سیاره آسیب زیادی وارد می‌کنند؛ برای مثال طوفان هاروی در سال ۲۰۱۷ فقط ۱۲۵ میلیارد دلار به آمریکا خسارت وارد کرد. چنین طوفان‌هایی به دلیل اثر کوریولیس زمین ناشی می‌شوند و در نیمکره‌ی شمالی به شکل ساعت‌گرد و در نیمکره‌ی جنوبی به شکل پادساعت‌گرد در حال چرخش هستند. از این رو در زمین مسطح شاهد اثر کوریولیس نخواهیم بود و به همین دلیل در آن دیگر طوفانی وجود نخواهد داشت.

گفتنی است اثر کوریولیس (Coriolis effect) یک شبه نیرو بوده که باعث انحراف اجسام در حال حرکت به بیرون از راستای خط راست می‌شود. این اثر قادر است جهت جریانات جبهه‌های آب و هوایی سیاره را تغییر دهد. به طور کلی با توجه به مواردی که اشاره شد، زندگی در سیاره مسطح غیر ممکن به نظر می‌رسد.

 

منبع: گجت نیوز

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x