سه‌شنبه/ 27 مهر / 1400

ثبت درخت چنار کهنسال قنات روستای فودنجان در فهرست میراث طبیعی ملی ایران

محمود طغرایی با بیان این مطلب اظهار کرد: این درخت چنار کهنسال در استان خراسان رضوی، شهرستان گناباد، بخش کاخک، دهستان زیبد، غرب روستای فودنجان و در مجاورت مسیر قنات این روستا نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند.

وی در خصوص سیمای ظاهری این درخت افزود: این درخت کهنسال همچنان  سرسبز و باطراوت است و اهالی در سال‌های اخیر در پیرامون تنه آن سکوئی سیمانی ساخته‌اند.

مسئول دفتر ثبت آثار تاریخی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی یادآور شد: این درخت کهنسال  تقریبا حدود ۱۵ متر ارتفاع، حدود ۲ متر قطر دارد و طول سایه‌انداز این درخت نیز در حدود ۱۴ متر است.

طغرایی تصریح کرد: قدمت تقریبی این درخت کهنسال در حدود ۵۵۰ سال تخمین زده شده و با توجه به قرار داشتن در مجاورت مسیر  قنات به «درخت چنار قنات» معروف شده است.

62013134

وی ادامه داد: یکی از اهداف اولیه شناسائی و ثبت ملی این درخت کهنسال، الزام قانونی پاسداشت میراث طبیعی و ارائه برنامه‌های حفاظتی به منظور استمرار بقا و ماندگاری این یادگارهای طبیعی ارزشمند است.

مسئول دفتر ثبت آثار تاریخی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی اضافه کرد: یکی از اساسی‌ترین اقدامات ماندگاری این‌گونه درخت‌های کهنسال، اطمینان داشتن از حق آبه درخت از آب قنات است.

وی عنوان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر با سیمانی کردن کانال‌های آب و ایجاد سکوهای سیمانی و گاه کشیدن راه‌های آسفالت به کناره این درخت‌ها، مانع آب رسانی به ریشه‌های آن‌ها شده و موجب خشک شدن تدریجی درختان می‌شود.

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا