آشنایی با خواص برگ گردو / دمنوش برگ گردو

برگ گردو حاوی ماده تانن است. طعم گس و رو به تلخی آن هم برای وجود این ماده شیمیایی است. از برگ و پوست گردو به صورت دم کرده یا تهیه ضماد و کرم استفاده می شود که برای التیام زخم، بهبود عفونت های پوست، ضد میکروب، ضد قارچ و درمان اسهال کاربرد دارد.

دمنوش و خواص برگ گردو

برگ گردو حاوی ماده تانن است. طعم گس و رو به تلخی آن هم برای وجود این ماده شیمیایی است. همچنین وجود مواد دیگری در آن باعث سیاه شدن پوست در برخورد با آن است. این مواد شیمیایی ژوگلون و هیدروژوگلون هستند که در برگ گردو و پوست گردو وجود دارند.

پوست دست به علت وجود ماده ژوگلون در پوست و برگ های تازه، سیاه می شود. این ماده در پوست و برگ های تازه بیشتر وجود دارد و هرچه برگ یا پوست کهنه تر شود وجود ژوگلون نیز کمتر می شود.

 

خواص برگ گردو

از برگ و پوست گردو به صورت دم کرده یا تهیه ضماد و کرم استفاده می شود که برای التیام زخم، بهبود عفونت های پوست، ضد میکروب، ضد قارچ و درمان اسهال کاربرد دارد.

تصفیه کننده خون، خاصیت ضد سرطانی بودن، کاهش قند خون، تقویت قوای جنسی، استفاده به عنوان رنگ مو از دیگر خواص آن است.

همچنین از برگ و پوست گردو به عنوان علف کش و حشره کش طبیعی استفاده می شود.

از دیگر خواص آن می توان به ضد ویروس تبخال، ضد کرم و ضد عفونی کننده بودن اشاره کرد.

همچنین ضد چسبندگی پلاکت ها و بند آوردنده خونریزی نیز است.

دمنوش برگ گردو
دمنوش برگ گردو

تهیه دمنوش برگ گردو

برگ خشک شده گردو ۱ تا ۲ گرم

آب سرد یک لیوان

برگ خشک شده را در آب سرد ریخته و روی حرارت گذاشته تا نزدیک به نقطه جوش برسد ولی نباید بجوشد. در این حالت ۱۰ دقیقه صبر می کنید تا مواد دم بکشد و سپس از صافی رد کرده و میل کنید.

بیشتر بخوانید: شناخت گیاهان دارویی و شرایط استفاده صحیح از آن ها

از این دمنوش ۲ تا ۳ بار در روز می توانید استفاده کنید که برای رفع اسهال به صورت خوراکی و به صورت موضعی برای مشکلات پوستی مناسب است و برای شستشوی پوست هم می توانید از آن استفاده کنید.

برای کاهش قند خون نیز می توانید از دمنوش برگ گردو استفاده کنید.

 

نکته مهم خواص برگ گردو و دمنوش آن

برای استفاده درست از گیاهان به عنوان دارو باید با پزشک متخصص مشورت کنید و اگر دسترسی ندارید، کمترین میزان معرفی شده در منابع معتبر را مورد استفاده قرار دهید تا دچار آسیب نشوید.

برخلاف باور عموم داروهای گیاهی هم دارای عوارض هستند و حتما باید طبق اصول درست مصرف شوند.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا