شنبه/ 27 شهریور / 1400

سکنجبین نوشیدنی است مفرح و معطر، مفید برای کبد، دفع صفرا، بازکننده عروق و … و بسته به موادی که در آن به کار می‌رود، طبع و کاربردهای درمانی متفاوتی دارد.

انواع سکنجبین

سکنجبین به انواع مختلفی تقسیم بسته‌ بندی می‌ شود:

  • سکنجبین عسلی (سرکه انگبین)
  • افتیمونی
  • راوندی
  • رمانی
  • سفرجلی
  • عنصلی و …

در کتب طب ایرانی 1260 نوع از این نوشیدنی ذکر شده است که هر کدام دارای مزاج و کاربردهای متفاوتی است و جزو نوشیدنی های بسیار مهم و استراتژیک در سفره ایرانی است.

برای نمونه: سکنجبینی با آب سیب تهیه می ‌شود؛ طبعی متعادل داشته و برای همه مزاج ها مناسب بوده و مقوی قلب و نشاط آور است.

سکنجبین نعناعی، کمی گرما و حرارت دارد.

سکنجبین تعبیه شده با آب به، سکنجبین سفرجلی (ضد تعریق و مقوی دستگاه گوارش) معروف است.

اما سکنجبین که با سرکه و شکر سرخ تهیه می ‌شود، طبعی رو به سردی داشته و جهت رفع صفرا، رفع تشنگی، مشکلات طحال، کبد و معده مفید است.

بیشتر بخوانید: روغن سیاه دانه و بررسی خواص و عوارض آن

2

چند توصیه برای مصرف سکنجبین

توصیه می‌شود افرادی که معده های سرد و مرطوب دارند و مبتلایان به بیماری اعصاب، مشکلات رحمی، اختلالات مثانه، زخم ‌های گوارشی، سرماخوردگی از خوردن این نوشیدنی پرهیز کرده و سایر افراد نیز نوشیدنی مناسب طبع خود را میل کنند.

3

خواص نوشیدنی سکنجبین کاسنی

سکنجبین کاسنی از برگ کاسنی که طبعی سرد و تر دارد تهیه می شود.

این گیاه پرخاصیت در طب ایرانی به عنوان دارویی برای رفع التهاب و حرارت بدن، رفع سستی، رنگ پریدگی، زردی چهره و تنبلی کبد، تصفیه خون، پاکسازی کبد، دفع صفرا، رفع یبوست مزاج، افزایش ادرار، پاکسازی کلیه و مثانه، رفع التهاب روده، برای بیماران مبتلا به نقرس و هپاتیت، علاج اگزما و بیماری های مزمن پوستی، افزایش قدرت باروری و … استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: انگور خرس یا علف خرس چیست؟

افزودن عرق کاسنی به این شربت، نوشیدنی مناسب برای افراد گرم مزاج (صفراوی و دموی) بوده که علاوه بر خنک کردن کبد، قلب، معده و رفع حرارت اندام ها، سموم بدن را نیز از راه کلیه‌ ها دفع می‌کند و اغلب برای جوانانی که دچار غلبه حرارت شده و جوش می زنند بسیار مفید است.

نکته مهم درباره مصرف و خواص سکنجبین

معرفی تمامی گیاهان دارویی و میوه ها صرفا جهت بالا بردن دانش عمومی جامعه است و توصیه برای مصرف نیست. برای بهره مندی درست از خواص دارویی گیاهان حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

برای سلامت خود جانب اعتدال را در مصرف تمامی مواد غذایی و گیاهی رعایت نمایید.

بیشتر بخوانید: خواص سیب و طرز تهیه شربت و رب سیب خانگی

 

با تشکر از دکتر علیرضا یارقلی

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا