یکشنبه/ 3 بهمن / 1400

اختلال کنترل تکانه

اختلالات روانشناسی

اختلال کنترل تکانه

اختلال کنترل تکانه/ علائم، علل بروز و راه های درمان آن

اختلال کنترل تکانه نوعی اختلال روانشناختی و تکانشگری است. افراد مبتلا به آن نمی‌ توانند در برابر یک تکانه، سائق یا وسوسهٔ شدید مقاومت کنند و رفتارهایی انجام می‌دهند که برای خودشان یا دیگران آسیب‌ زا و زیان‌ بار است. آن ها با وجود آگاهی از عواقب منفی کارشان، برای کسب لذت دوباره آن عمل مخرب را انجام می‌دهند.

آمفتامین

آمفتامین ها/ علائم، عوارض و انواع آمفتامین

آمفتامین محرکی قوی از خانواده مواد مخدر است که با تحریک سیستم عصب مرکزی مغز موجب سرعت بخشیدن به پیام رسان های مغز و بدن می شود. مصرف آمفتامین در طولانی مدت نه تنها موجب سوء مصرف می گردد بلکه به شدت اعتیاد آور است.

تشخیص و درمان اضطراب پس از سانحه

تشخیص و درمان اضطراب پس از سانحه

اختلال اضطراب یا استرس پس از سانحه یا PTSD یک اختلال روانشناختی است که در پی تجربه یا مشاهده یک اتفاق وحشتناک بروز پیدا می کند. فلش بک، کابوس و اضطراب شدید و فکر ناخواسته به رخداد از علائم این اختلال است که روند طبیعی زندگی فرد را مختل می کنند. از همین رو تشخیص زودهنگام برای درمان آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اختلال اضطراب پس از سانحه

اختلال اضطراب پس از سانحه / علائم و علل بروز آن

اختلال اضطراب پس از سانحه نوعی اختلال روانشناختی است که عبارت است از داشتن احساسی مانند ترس شدید، وحشت ناشی از تهدید جسمی و جنسی، مرگ غیرمنتظره نزدیکان، تصادف، جنگ یا بلاهای طبیعی که فراتر از طاقت و ظرفیت روانی فرد است. این اضطراب معمولا پس از وقوع حادثه ‌ای دردناک برای فرد رخ می‌ دهد.

مرفین چیست؟

مرفین چیست؟/ عوارض و نشانه های فرد معتاد به مرفین

مورفین نوعی مخدر افیونی است که از گیاه خشخاش به دست می آید که خاصیت تسکین درد بالایی دارد و احساس سرخوشی ایجاد می کند. در پزشکی مرفین را معمولا برای دردهای شدید و حاد مصرف می کنند اما مصرف طولانی و خودسرانه آن باعث وابستگی و اعتیاد و عوارض جبران ناپذیری به مراه دارد.

هروئین چیست

هروئین چیست؟/ عوارض و نشانه های فرد معتاد به هروئین

هروئین نوعی مخدر افیونی است در آزمایشگاه و با پردازش شیمیایی از مرفین ساخته می شود و خاصیت آرام بخش و تسکین دهنده درد بالایی دارد. این ماده مخدر به شکل های مختلف تدخین، استنشاق و تزریقی مورد مصرف قرار می گیرد و علاوه بر ایجاد وابستگی و اعتیاد شدید در فرد مصرف کننده عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد.

درمان حمله پانیک

تشخیص و درمان حمله پانیک

اختلال وحشت زدگی یا حمله پانیک نوعی اختلال اضطرابی است که با هجوم ناگهانی ترس و اضطراب شدید همراه است و علائم جسمانی و روانی متعددی را به همراه دارد. برای درمان حمله پانیک نیاز است تا در ابتدا درمانگر به یک تشخیص درست برسد. دو درمانی که بیشترین تاثیر را بر روی حملات پانیک دارند دارو درمانی و درمان شناختی رفتاری است.

حمله پانیک

اختلال وحشت زدگی یا حمله پانیک چیست؟

اختلال وحشت زدگی یا حمله پانیک نوعی اختلال اضطرابی است که با هجوم ناگهانی ترس و اضطراب شدید همراه است و علائم جسمانی و روانی متعددی را به همراه دارد.

اختلال احتکار

اختلال احتکار یا وسواس انباشت انگاری چیست؟

اختلال احتکار یا وسواس انباشت انگاری نوعی مقاومت شدید در برابر دور ریختن وسایل شخصی، حتی آنهایی که از هیچ ارزشی ندارند، است. دور نریختن اشیا تا جایی ادامه می یابد که بیمار در نهایت با خانه ای رو به رو می شود که پر از وسایل اضافه است و جایی برای زندگی در آن نیست. جمع کردن وسایل اضافه، فقدان نظم دهی به آنها و تمیز نکردن خانه باعث بروز ریسک سلامتی و ایمنی در خانه می شود.

تریاک چیست؟

مخدر تریاک چیست؟/ علائم، اثرات و خواص تریاک

تریاک یکی از پر مصرف ترین افیونی ها است که در بیشتر افراد جوامع افراد زیادی را به کام خود کشیده است. از علائم اعتیاد به تریاک می‌توان به بی‌خوابی، بی‌اشتهایی، افسردگی، تعریق زیاد و… اشاره کرد. متأسفانه وجود باورهای غلط در مورد خواص تریاک باعث شده که مصرف کنندگان آن عوارض و پیامدهای خطرناک آن را نادیده بگیرند.